تحصیل در عمان

تحصیل در عمان از سن 6 سالگی آغاز می شود. مدارس در عمان برای شهروندان عمانی رایگان است. زبان تحصیل در مدارس عربی می باشد اما علاوه بر عربی، زبان انگلیسی نیز به دانش آموزان آموزش داده می شود. شما به عنوان دانش آموز خارجی می توانید در  مدارس بین المللی کشور عمان تحصیل کنید. البته زبان تحصیل در این مدارس انگلیسی می باشد. شما به عنوان دانش اموز خارجی در عمان باید سالانه مبلغ بین 3 الی 10 هزار دلار پرداخت کنید اما تحصیل برای شهروندان عمانی به صورت رایگان می باشد.   مدارس بین المللی نظیر الباطنه، ABA، TAISM، KGIS و MIS سطح آموزشی و امکانات رفاهی بالایی را تا سن 18 سالگی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. دانش آموزان شش سال اول را در مقطع ابتدایی و شش سال دوم را در مقطع دبیرستان به تحصیل می پردازند و پس از اتمام 12 سال تحصیل، مدرک دیپلم خود را دریافت می کنند. در ادامه لیست تعدادی از مدارس بین المللی عمان و هزینه های آن ها را آورده ایم.

  • مدرسه بین المللی ال باطنه (ABIS) سالانه 4 الی 6 هزار ریال عمان شهریه دارد.
  • ABA آکادمی آمریکن-بریتیش سابق سالانه 3 تا 7 هزار ریال عمان شهریه دارد.
  • مدرسه بین المللی آمریکایی مسقط (TAISM) سالانه 5 تا 10 هزار ریال عمان شهریه دارد.
  • مدرسه بین المللی دانش (KGIS) سالانه 6 الی 10 هزار ریال عمان شهریه دارد.
  • مدرسه بین المللی مسقط (MIS) سالانه 2 تا 5 هزار ریال عمان شهریه دارد.

تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی
تحصیل دانشجویان در عمان در مقطع کارشناسی ممکن است بیش از 4 سال طول بکشد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی با توجه به رشته و دانشگاه شما متفاوت است. علت این امر این است که در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می شود و برخی دانشجویان نیاز دارند که در ابتدا کورس های زبان انگلیسی را بگذرانند. برخی از دانشگاه های عمان دارای آزمون ورودی هستند و تحصیل در این دانشگاه ها رایگان است. دانشجویان عمانی و دانشجویان بین المللی می توانند با شرکت و قبولی در آزمون، تحصیلات خود را آغاز کنند. شما برای تحصیل در دانشگاههای عمان نیاز به ارائه مدرک دیپلم 12 ساله دارید. همچنین شما به عنوان دانشجوی خارجی برای تحصیل در مقطع کارشناسی نیاز به ارائه ی مدرک آیلتس با نمره حداقل 5.5 دارید. دانشگاههای معتبر بسیاری در عمان وجود دارد که رشته های مهندسی، علوم پایه، علوم اجتماعی و همچنین رشته های مختلف پزشکی ارائه می نمایند. به جهت تحصیل در دانشگاههای عمان به در مقطع لیسانس هزینه های شهریه متفاوت خوهد بود اما به صورت کلی می توان گفت میزان تقریبی شهریه ها در دانشگاههای عمان در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین المللی بین 1000 الی 2500 دلار خواهد بود.


تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد
تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد تقریبا 2 سال زمان می برد. شما به عنوان دانشجویان مقطع فوق لیسانس می توانید در دانشگاههای این کشور به صورت تمام وقت، نیمه وقت و به صورت آنلاین تحصیل کنید. اگر علاقه مند به تحصیل در دانشگاه سلطان قابوس عمان در مقطع کارشناسی هستید، باید در آزمون CGPA حد نصاب 2.75 الی 4 را دریافت کنید. دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک زبان با نمره 6.5 آیلتس را ارائه دهند. از جمله مدارکی که به جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در عمان ارائه می گردد ترجمه مدرک لیسانس خواهد بود. لازم به ذکر است که بهتر است متقاضیان در مقطع فوق لیسانس رشته ای مرتبط با رشته تحصیلی در مقطع لیسانس را انتخاب نمایند. دانشگاههای عمان در مقطع فوق لیسانس رشته های بسیاری ارائه می دهند. رشته هایی که متقاضیان می توانند در دانشگاههای عمان مشغول به تحصیل باشند عبارتند از رشته های مدیریتی، اقتصاد،امور مالی، ارتباطات، بازاریابی، تجارت و … . هزینه تحصیل در دانشگاههای بین المللی عمان در مقطع فوق لیسانس به صورت تقریبی 4 الی 6 هزار دلار می باشد.

تحصیل در عمان در مقطع دکترا
شما برای تحصیل در عمان در مقطع دکترا باید رزومه ی قوی داشته باشید. برای تحصیل در مقطع دکترا در عمان باید مدرک کارشناسی ارشد و دیگر مدارک خود را ارائه دهید. به این نکته دقت کنید که برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در عمان باید علاوه بر معدل بالا، نیاز به مدرک آیلتس 7 و ارائه ی مقاله های قوی دارید. در مقطع دکترا در دانشگاههای عمان رشته های بسیاری نظیر رشته های مدیریتی، حسابداری، رشته های مهندسی، تکنولوژی و اطلاعات و …. تدریس می گردد که عموما تحصیل به زبان انگلیسی می باشد. تحصیل در عمان در مقطع دکترا نزدیک به 2 الی 4 سال زمان خواهد برد که دانشجویان در این زمان باید در پروژه های علمی و همچنین در سمینارهای علمی بسیاری شرکت نمایند.

بورسیه تحصیلی در عمان
بورسیه تحصیلی عمان در بیشتر موارد به دانشجویان دکتری اختصاص داده می شود. بورسیه تحصیلی عمان به دو دسته تقسیم می شوند.  دسته اول: بورسیه ای که کل هزینه تحصیل و بخشی از هزینه زندگی دانشجو را تامین می کند. متقاضیان این بورسیه باید در آزمون ورودی دانشگاه نمره قبولی را کسب کنند. علاوه بر آن ارائه ی مدرک زبان احتمال دریافت بورسیه را بالا می برد. البته لازم به ذکر است ارائه مدرک زبان با نمره بالا بسیار مهم و تاثیر گذار خواهد بود. با دریافت این بورسیه تحصیل در عمان کاملا رایگان خواهد بوددسته دوم: این بورسیه مناسب افرادی است که رزومه های قوی به دانشگاه ارائه می دهند. این بورسیه قسمتی از شهریه ی دانشگاه را به صورت وام در اختیار دانشجویان قرار می دهد. متقاضیان این بورسیه نیز باید مدرک زبان بالا ارائه بدهند. 

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top