هزینه تحصیل در ترکیه 2023

 کشورترکیه کشوری است که نسبت به کشور های اروپایی هزینه های به صرفه و مناسب تری دارد. همچنین دولت ترکیه با دادن بورسیه های تحصیلی گوناگونی زندگی و تحصیل در این کشور را بسیار آسان کرده است. هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور ، در درجه اول به سبک و شیوه ی زندگی دانشجو بستگی دارد. ترکیه از نظر مدرک های دانشگاهی دارای رتبه های بسیار خوبی می باشد از شهر های مهم دانشجویی در ترکیه می توان استانبول، آنکارا و ازمیر را نام برد.این شهرها برترین دانشگاه های ترکیه را دارند در این مقاله به بررسی هزینه های تحصیل در دانشگاه های ترکیه و شیوه ی وارد شدن به دانشگاه های دولتی این کشورمی پردازیم .

هزینه تحصیل در ترکیه دانشگاه های خصوصی به تومان

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی 4500-1500 دلار (60 میلیون تومان -180 میلیون تومان)

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع  لیسانس به زبان ترکی2000-1000 دلار(40 میلیون تومان-80 میلیون تومان) ئئئئئئئئئئئئئ

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی 2000- 3000 دلار(80 میلیون تومان -120 میلیون تومان)

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی 1500-3000 دلار(60 میلیون تومان -120 میلیون تومان)

به یاد داشته باشید که شهریه ازدانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت بوده و این مبالغ سالیانه گرفته می شوند  .

مراحل وارد شدن به دانشگاه های ترکیه

 1. انتخاب دانشگاه مورد نظر
 2. ورود به سایت دانشگاه 
 3. ارسال مدارک از طریق سایت
 4. شرکت کردن درآزمون AlES
 5. پذیرش از دانشگاه
 6. ثبت نام در دانشگاه
 7. شروع به تحصیل

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی

جهت تحصیل در دانشگاه های دولتی  هم باید هزینه سالیانه بپردازید.البته  هزینه آن به نسبت دانشگاه های غیر دولتی بسیاراندک است . ولی این موضوع را هم در نظربگیرید که ، جهت وارد شدن به دانشگاه های دولتی ترکیه باید در آزمون یوس قبول شوید. آزمون یوس و شیوه ی برگزاری و سوالات دیگر  در رابطه با این آزمون را قبلا در سایت  برایتان نوشته ایم .همچنین در ترکیه هم می توانید بورس تحصیلی بگیرید و این امکان وجود دارد .

به طور کلی هزینه های حدودی در دانشگاه های دولتی مطابق با مطالب زیر می باشد 

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع کاشناسی به زبان ترکی 300-800 دلار در سال (12 میلیون تومان- 32 میلیون تومان)

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی 500- 1800 دلار در سال(20 میلیون تومان- 72 میلیون تومان )

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع کارشنی ارشد به زبان ترکی 300- 600 دلار در سال(12 میلیون تومان- 24 میلیون تومان)

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی600- 900 دلار در سال (24 میلیون تومان- 36 میلیون تومان)

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع دکتری به زبان انگلیسی500- 800 دلار در سال (20 میلیون تومان- 32 میلیون تومان)

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

هزینه زندگی دانشجویی برای یک دانشجو در ترکیه از اهمیت بسیار زیادی  برخوردار است به طور کلی هزینه زندگی برای دانشجویان در یک ماه بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار می باشد. دانشجویان هر ترم حدودا باید ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار برای کتاب و هزینه های اداری دانشگاه هزینه مالی کنند 

سالیانه بین ۴۰ تا ۵۰ دلار نیز هزینه های بیمه درمانی دانشجویان می باشد

مدت زمان تحصیل در ترکیه

 مدت زمان تحصیل بستگی به هر رشته امکان دارد متغییر باشد اما به طور کلی می توانید طبق نوشته های زیر آن را ببینید

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی حدودا 4 سال است .

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدودا 2 سال است.

مدت زمان تحصیل در در مقطع دکتری حدودا 4 سال است .

این مدت زمان ها برای دانشجویان خارجی بسیار مهم است

مجوز کار برای دانشجویان خارجی در ترکیه

دانشجویان خارجی ثبت نام شده در دوره های تحصیلی در دانشگاه ها یا تحصیلات عالی کشور ترکیه می توانند در صورت داشتن اجازه نامه کار قانونی کار کنند. دانشجویان بین المللی که دوره دو ساله یا دوره کارشناسی را می خوانند، پس از اتمام کردن سال اول خود می توانند درخواست مجوز کار بدهند  دانشجویان بین المللی تنها اجازه دارند حداکثر بین ۳۰ تا ۳۵ ساعت در هفته مشغول به کار باشند  کارفرما ها در کشور ترکیه فرصت های گوناگونی را برای دانشجویان طالب مشاغل نیمه وقت ایجاد می کنند. دانشجوهای بین المللی می توانند در کافه دانشگاه، کتابخانه، بخش اداری یا در بخش های ورزشی هم مشغول به کار شوند  دستمزد برای کار های نیمه وقت عموما ساعتی ۳۸ لیر تعلق میگیرد .

اشتغال پس از فارغ التحصیلی در ترکیه

در حال حاضر، سازمان های گوناگونی درکشور ترکیه برای فارغ التحصیلان بین المللی آزاد هستند. فارغ التحصیل بین المللی در ترکیه حالا می تواند شغل های منسبی را جستجو کند. متخصصان  دارای شرایط و مناسب مانند پزشکان، مهندسان، کارشناسان فناوری اطلاعات و فارغ التحصیلان بازرگانی می توانند مشاغل راآسان تر به دست بیاورند. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه مسلما پر هزینه تر از دانشگاه های دولتی این کشور می باشد اما گاهی بعضی دوره های این موسسات شهریه معقولی داشته و آن چنان نیز زیاد نیستند.شهریه برخی از رشته ها و مقطع های تحصیلی این دانشگاه ها امکان دارد بیش از ۲۰٫۰۰۰ یورو در سال باشد. در ادامه مطلب۱۱دانشگاه معروف ترکیه  برترین دانشگاه های ترکیه را معرفی کردیم. چندی ز دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه به انتخاب خود شهریه کمتری از دانشجویان بین المللی اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) دریافت می‌کنند. بهترین روش جهت اطلاع از میزان شهریه یک دانشگاه، بررسی سایت رسمی آن دانشگاه ها می باشد.

 معرفی مقرون به صرفه ترین دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه

 • دانشگاه فنی خاورمیانه (M E T U): دوره لیسانس این دانشگاه از ۲۳۶ یورو در سال شروع می‌ شود
 • دانشگاه عبدالله گل (A G U): دوره لیسانس این دانشگاه از ۴۳۹ یورو در سال شروع می‌ شود.
 • دانشگاه بغازیجی: دوره لیسانس این دانشگاه از ۱٫۰۱۸ یورو در سال شروع می ‌شود
 • دانشگاه اوکان استانبول: دوره فوق لیسانس این دانشگاه از ۱٫۱۴۰ یورو در سال شروع می ‌شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر ترکیه

 • دانشگاه چانکایا: دوره لیسانس این دانشگاه از ۵٫۴۱۰ یورو در سال و برای دوره فوق لیسانس نیز با توجه به رشته تحصیلی متغیر است
 • دانشگاه کوچ: دوره لیسانس این دانشگاه از ۱۶٫۳۹۰ یورو در سال شروع شده و برای دوره فوق لیسانس و دکترا نیز رایگان می باشد
 • دانشگاه حاجت تپه: دوره لیسانس این دانشگاه بر اساس رشته تحصیلی از ۵۲۰ تا ۵٫۲۴۰ یورو در سال متغیر است.
 • دانشگاه سابانجی: دوره لیسانس این دانشگاه از ۱۵٫۳۲۵ یورو در سال و برای دوره فوق لیسانس نیز بین ۶٫۲۰۰ تا ۱۴٫۵۵۰ یورو در سال متغیر می باشد 
 • دانشگاه بیلکنت: دوره لیسانس این دانشگاه از ۱۱٫۴۰۰ یورو در سال شروع می‌شود.

بورسیه تحصیلی  و تحصیل رایگان در ترکیه 

  گرفتن بورسیه تحصیلی در ترکیه، به دلیل محبوبیت بالایش، ظرفیت محدودی دارد. متقاضیانی که دارای شرایط اخذ بورسیه هستند، می توانند مدارک خود را ارائه داده و اقدام به اخذ بورسیه نمایند. متقاضیانی که قصد تحصیل در کشور ترکیه و تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور را دارند، باید به زبان ترکی تسلط باشند و مدرک زبان ترکی آنان نمره بالا و قابل قبولی را داشته باشد. هین طور متقاضیانی که مدرک زبان ترکی را ندارند ، می توانند با شرکت در دوره های زبان ترکی، در آزمون زبان ترکی شرکت کنند و نمره قابل قبولی را کسب نمایند.

ثبت نام آزمون های بین المللی با کمترین کارمزد

متقاضیانی که قصد گرفتن بورسیه تحصیلی را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارند باید در دوره های یک ساله زبان ترکی شرکت کنند  بعد از پایان این دوره یک ساله متقاضیان باید در آزمون زبان ترکی شرکت کنند و در این آزمون نمره قبولی را کسب نمایند. پس از اخذ نمره قبولی متقاضی می تواند درخواست پذیرش خود را به دانشگاه های ترکیه ارسال کند متقاضیان باید بدانند که علاوه بر ارائه مدرک زبان ترکی باید مدرک دیپلم خود را نیز به همراه ریز نمرات ارائه دهند. همچنین متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی خود را با نمرات بالا ارائه دهند. متقاضیان می توانند علاوه بر زبان ترکی از طریق زبان انگلیسی نیز بورسیه تحصیلی ترکیه را اخذ نمایند. اخذ بورسیه تنها با شرکت در آزمون ست امکان پذیر است. همان طور که گفتیم، برای اخذ بورسیه تحصیلی ظرفیت های محدود قرار داده اند  و متقاضیانی که شرایط مناسب تری را دارا باشند در اولویت قرار می گیرند به منظوره دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه درتمامی مقاطع تحصیلی باید معدل بالای ۱۵ را داشته باشند تا بتوانند این نوع کمک هزینه را دریافت کنند. متقاضیان جهت دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا هم باید مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را که دارای نمرات بالایی است، ارائه دهند.همینطور متقاضیان در این مقطع باید مقالات ISI خود را هم اتحویل دهند تا بتوانند بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کنند.جهت چک کردن بورسیه وشروط بورسیه شدن در دانشگاه های ترکیه میتوانید با مراجعه به سایت دایانا مهاجر ازاین موضوع اطلاع کسب کنید.البته حتما باید به این نکته توجه لازم را داشته باشید باید قبل از ثبت نام در دانشگاه اقدام به بورسیه شدن کنید.زیرا پس از ثبت نام در دانشگاه شما دیگر در لیست واجدین شرایط بورسیه شدن قرار نمیگیرید.

مزایای تحصیل در ترکیه

مطمعنن مزایای تحصیل در ترکیه از معایب آن خیلی بیشتر است.اولین مزیت تحصیل در ترکیه اعتبار مدرک دانشگاه های ترکیه در سطح جهانی است.

اگر چه اعتبار همه دانشگاه های ترکیه در سطح جهانی بسیار بالا نیست،اما بیشتردانشگاه های دولتی کشور ترکیه از امتیازات بالایی برخوردار هستند.صحیح است که دانشگاه های هم رتبه  در کشورهای اروپایی از اعتبار بالاتری برخوردار هستند ولی دانشگاه های ترکیه برای ایرانیان راحت تر است.چه ازنظر مالی و چه از نظر پذیرش، دانشگاه های ترکیه برای ایرانیان بسیار آسان تر از دانشگاه های کشورهای دیگر است.در کنار مدارک معتبر، استاندارد اموزشی بالا، پردیس‌های جدید و مجهز دانشگاه های ترکیه، کیفیت و دسترسی راحت تر به امکانات اقامتی مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه است.

تحصیل در ترکیه بدون آزمون​

خبر خوب این است که تحصیل در ترکیه بدون آزمون هم ممکن است.شما  میتوانید حتی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیز بدون آزمون تحصیل کنید.جهت اینکار باید از دانشگاه های خصوصی ترکیه پذیرش دریافت کنید.

دایانا مهاجر می تواند در کمترین فاصله زمانی ممکن برای شما پذیرش تحصیلی در دانشگاه های ترکیه بدون آزمون را انجام دهد.در ادامه به شرط های تحصیل در رشته های پزشکی خواهیم پرداخت.

رشته دندان پزشکی در ترکیه

یکی دیگر از پرمتقاضی ترین رشته های تحصیلی در کشور ترکیه رشته دندان پزشکی است.محبوبت این رشته در بین دانشجویان ترک و خارجی یکسان است.جهت تحصیل در این رشته 5 سال زمان میبرد.

در این رشته اعتبار دانشگاه های دولتی بسیار بالاتر است و رنکینگ دانشگاه های دولتی بالاتر است.البته به طور کلی هزینه تحصیل برای این رشته پر متقاضی نسبت به دانشگاه های اروپا و آمریکا بسیار کمتر است.

حتی این رشته در برخی از دانشگاه های دولتی به صورت انگلیسی هم صورت میگیرد. بهترین دانشگاه های پزشکی ترکیه با رتبه بندی آن را در زیر میتوانید ببینید.
 
  نام دانشگاه رتبه دانشگاه
1 دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) 301-400
2 دانشگاه استانبول (Istanbul University) 401-500
3 دانشگاه جراح پاشا استانبول (Istanbul University-Cerrahpaşa) 501-600
4 دانشگاه کوچ (Koç University) 501-600
5 دانشگاه آجی بادم (Acıbadem University) 601+
6 دانشگاه آکدنیز (Akdeniz University) 601+
7 دانشگاه آنکارا(Ankara University) 601+
8 دانشگاه آتاتورک(Atatürk University) 601+
9 دانشگاه باهچه شهیر(Bahçeşehir University) 601+
10 دانشگاه باشکنت (Başkent University) 601+
جهت  تحصیل در رشته دندانپرشکی در کشور ترکیه متقاضی حتما باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد.
 
همچنین متقاضیان باید جهت ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه در آزمون YOS شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایند.
 
آزمون یوس از 2 بخش تشکیل شده است.
 
بخش اول آزمون YOS شامل سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد.
 
بخش دوم جهت ارزیابی تسلط متقاضیان به زبان ترکی است که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A,B,C داده خواهد شد.
 
ولی اگر دانشجو حد نصاب لازم را در این قسمت کسب نکند، باید دوره ۱ساله زبان ترکی TOMER‌را بگذراند.
در این حالت نمره قبولی را در آزمون نهایی بدست آورد تا بتواند در کلاس‌های پزشکی شرکت نماید.
بعضی از دانشگاه های پزشکی ترکیه ملاک پذیرش دانشجو را بر آزمون دیگری تحت عنوان آزمون SAT قرار می دهند که به زبان انگلیسی برگزار می شود.
 
متقاضیانی که قصد این را دارند به زبان انگلیسی تحصیل کنند می توانند با شرکت در آزمونSAT و کسب حداقل نمره مورد نظر در دانشگاههای که با آزمون SAT پذیرش می کنند وارد دانشگاه شوند.
مدارک پذیرش در رشته دندانپزشکی هم مثل بقیه رشته به شرح زیر است:
 
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه ها
 • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( تافل یا آیلتس )
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین المللی
 • پرداخت هزینه پذیرش در دانشگاه
آزمون DUSاین آزمون برای ورود به تخصص دندانپزشکی در ترکیه است.

زبان آزمون دوس هم ترکی هست و تسلط کافی متقاضیان برای این امتحان نیاز است.این آزمون سالی 2 بار در ماه­های می و سپتامبر برگزار می­شنود.

این آزمون با 120 سوال در 150 دقیقه برگزار و شامل دو بخش می باشد.

بخش اول دانش عمومی دندانپزشکی و بخش دوم دانش کلینیکی است.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی به طور میانگین سالیانه 1500 لیر است.

این رقم در دانشگاه های خصوصی به عدد 30 هزار لیر  هم میرسد.

برخی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه:

 • Bilkent University
 • Bogazici University
 • Hacettepe University
 • Koc University

برخی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه:

 • Acıbadem University
 • Ataturk University
 • Ankara University
 • Bahçeşehir University

توجه داشته باشید جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی یا انگلیسی حتما باید تسلط خود را به زبان مورد نظر نشان دهید.

به منظوره اثبات کردن این موضوع باید برای زبان ترکی آزمون TOMERو برای انگلیسی آزمون تافل یا آیلتس بدهید.در مقالات قبل به طور کامل در خصوص آزمون TOMER نوشته بودیم.

در پایان اگر سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید تا به صورت رایگان جواب را از کارشناساندایانا مهاجر دریافت نمایید.

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top