زندگی در استرالیا

استرالیا کشوری توسعه‌یافته در نیم‌کره‌ جنوبی و  7,686,850 کیلومتر مربع وسعت دارد همچنین  ششمین کشور پهناور دنیاست.

 در سال 1901 از بریتانیا مستقل شد. کانبرا پایتخت استرالیا جایگاه مجلس کشور و خانه‌ی فرماندار کل می باشد که به‌صورت تشریفاتی و به نمایندگی از ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده گرفته است، اما در عمل نخست‌وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس، اداره‌ کشور را در دست دارند. 

از نظر مرزی می توان گفت استرالیا با هیچ کشوری مرز خاکی ندارد و دور آن را از شرق اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج دربرگرفته‌اند. در حقیقت این کشور سرزمین اصلی قاره‌‌ی اقیانوسیه، کوچک‌ترین قاره‌‌ی دنیاست.

استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهن‌ترین خشکی جهان است. نکته‌ی جالب اینجاست که استرالیا متنوع‌ترین کشور در دنیا از لحاظ زیست‌بوم است. که سازمان ملل در سال 2018 جمعیت استرالیا را حدود 25 میلیون نفر اعلام کرد. تراکم جمعیتی استرالیا 3 نفر در هر کیلومتر مربع است که یکی از کم‌ترین ارقام تراکم جمعیتی در دنیاست. شاید باورش سخت باشد اما 90% جمعیت در حومه‌ شهرها زندگی می‌کنند و متوسط سن مردم استرالیا 37.5 سال است.

اقتصاد استرالیا
آگاهی از وضعیت اقتصادی کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید، اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر قصد مهاجرت از طریق ویزای سرمایه گذاری استرالیا را دارید باید بدانید که، استرالیا کشوری ثروتمند است و اقتصادی بر پایه‌ بازار دارد و محصولات اصلی استرالیا:

 • نیشکر
 •  پنبه
 •  غلات و گوشت

است.

 این کشور که در شاخص آزادی‌های اقتصادی رتبه‌‌ی دوم را دارد در مارس 2017 رکورد طولانی‌ترین دوره‌‌ی رشد تولید ناخالص ملی را شکست و برای بیست‌وششمین سال پیاپی، رشد در تولید ناخالص ملی را ثبت کرد.

شاید برای شما هم جالب باشد که بزرگ‌ترین بخش اقتصاد استرالیا بخش خدمات است. بنابر داده‌های سال 2016 ، 61% تولید ناخالص ملی و 79% نیروی کار در این بخش ثبت شده است. در سال 2017 بیشترین نیروی کار در حوزه‌‌ی سلامت و مراقبت عمومی و سپس مبادلات خرد اشتغال داشته‌اند.

 استرالیا از نظر منابع طبیعی سرزمینی غنی است و معادن بسیاری دارد. این کشور از بزرگ‌ترین صادرکنندگان اقلام کشاورزی به‌ویژه:

 • گندم
 •  پشم

 مواد معدنی مانند:

 • آهن و طل
 • گاز مایع
 •  زغال‌سنگ

است.

مهم‌ترین شرکای بازرگانی استرالیا:

 • چین
 •  ژاپن
 •  کره جنوبی در آسیا
 •  ایالات متحده‌ی آمریکا

هستند.

هرچند مطابق داده‌های سال 2017 فقر در استرالیا افزایش یافته است اما این کشور در رده‌بندی ثروت به‌ازای هر فرد بالغ، در رتبه‌دوم و بعد از سوئیس قرار دارد!

 شهرهای:

 • ملبورن
 •  سیدنی
 •  آدلاید
 • پرث

به‌طور پیوسته در فهرست برترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار می‌گیرند.

 در استرالیا نرخ تورم معمولا بین 2 تا 3 درصد است.

 

 

 

انواع ویزای استرالیا را با استفاده از لینک زیر در پیج اینستاگرام ما مطالعه نمایید

mohajerat-ielts

 

 

 

 

فرهنگ و ورزش در استرالیا
با اسکان اروپاییان در استرالیا در قرن هجدهم میلادی، شیوه‌ی زندگی اروپایی به فرهنگ غالب استرالیا تبدیل شد. با حمایت مالی دولت جذابیت فرهنگ استرالیا، هنر، تغذیه و وسایل رفاهی بهبود یافت. جالب آنکه شهرهای کوچک و بزرگی ساخته شد که پر از ساختمان‌های هنری، گالری و تئاتر بودند.

در اواخر قرن 19 در ملبورن که پرجمعیت‌ترین شهر استرالیا می باشد، و از ثروتمندترین شهرهای جهان و بزرگترین شهر در سراسر امپراتوری بریتانیا پس از لندن شناخته شد گالری، تئاتر و موزه‌های بسیاری ساخته شد.

 استرالیا همچنین دارای شرکت‌های رسانه‌ای، روزنامه و مجلات زیادی است که به فرهنگ منطقه‌ای کمک بسزایی می‌کنند. از همین رو امروزه شهر ملبورن به‌عنوان پایتخت فرهنگی کشور شهرت دارد.

شایان ذکر است که، مهاجران با فرهنگ‌های گوناگون خود، ویژگی‌های فرهنگی جذابی در استرالیا خلق کرده اند و این خصوصیت باعث می‌شود این کشور امروز فرهنگ مهاجرپذیری غنی داشته باشد.

هیجان‌انگیز اینکه، ورزش اولین علاقه بسیاری از استرالیایی‌هاست. کریکت ورزش تابستانی و فوتبال ورزش زمستانی مردم استرالیاست.

ورزشکاران این کشور در رشته‌هایی مانند:

 • کریکت
 •  راگبی
 •  تنیس
 •  گلف
 •  موج‌سواری

دستاوردهای گوناگونی در المپیک داشته‌اند.

استرالیا باوجود سواحل طولانی و آب‌وهوای گرمش به‌ویژه در ورزش‌های آبی مانند شنا و موج‌سواری طرفداران بسیاری دارد.

 

تحصیل در استرالیا
در استرالیا تحصیل برای کودکان از 5 یا 6 سالگی تا پایان 15 تا 17 سالگی (بسته به ایالت و قلمرو سرزمینی) اجباری است.

تأمین هزینه‌ها، اجرا و نظارت بر برنامه‌ آموزش بر عهده‌ی دولت‌های ایالتی و سرزمینی است. البته دولت اصلی با ارائه‌های وام‌های دانشجویی در سطح کشور به توسعه‌‌ی مدارس خصوصی و مستقل، تأمین هزینه‌‌ دانشگاه‌های دولتی و برنامه‌های آموزشی سرزمینی کمک می‌کند.

 

مدارس دولتی برای همه‌ شهروندان و دارندگان اقامت استرالیا ( اقامت دائم ) رایگان است.

 

البته‌ دولت هزینه‌ی کتاب، نوشت‌افزار، لباس، اردوها و… را پوشش نمی‌دهد. دولتی یا غیردولتی، همه‌ مدارس باید تابع برنامه آموزش ایالتی یا سرزمینی خود باشند. برنامه‌های آموزشی در موارد مختلف ازجمله آموزش دروس مذهبی دارای انعطاف هستند.

خوبی آموزش در استرالیا این است که به‌ دانش‌آموزان تنها علم نمی‌آموزد بلکه آنها را برای زندگی آماده می‌کند. دانش‌آموزان در مدرسه مهارت‌های ارتباطی، انضباط شخصی، احترام به خود، دیگران و دنیای پیرامون‌ را یاد می‌گیرند.

 

هزینه‌ تحصیل در استرالیا
اگر بخواهید درباره‌ی هزینه‌‌ تحصیل در استرالیا بدانید؛ بسته به مقطع تحصیلی، رشته‌ و مؤسسه‌ آموزشی‌، متفاوت است. هزینه‌‌ی تقریبی هر سال تحصیلی در دبیرستان بین 8 تا 30 هزار دلار، در دوره‌‌ی لیسانس بین 15 تا 33 هزار دلار، در دوره‌‌ی فوق‌لیسانس بین 20 تا 37 هزار دلار و در مقطع دکترا 14 تا 37 هزار دلار است. هزینه‌ تحصیل در استرالیا براساس واحدهای درسی محاسبه می‌شود. در واقع برای اطلاع دقیق از هزینه‌ها باید به سایت مؤسسه‌ آموزشی مربوطه مراجعه کنید. همچنین برخی دانشگاه‌ها بابت ارائه‌‌ی خدمات غیرآموزشی شهریه دریافت می‌کنند.

نکته‌ی جالب اینجاست که:

مانند دانشجویان استرالیایی، دانشجویان خارجی هم می‌توانند از کمک‌هزینه‌ و وام‌های تحصیلی دولت بهره ببرند اما سقف این وام‌ها برای شهروندان استرالیا بالاتر است. این کشور به متقاضیان تحصیل در استرالیا بورسیه و کمک‌هزینه اعطا می‌کند؛ البته بیشتر این کمک‌ها برای مقاطع فوق‌لیسانس و دکتراست. ازجمله معروف‌ترین طرح‌های ارائه‌‌ کمک‌هزینه و بورسیه‌ ‌تحصیلی طرح اندور (Endeavour) است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بهترین شهرهای استرالیا برای مهاجرت
شهرهای گوناگون استرالیا هر ساله در فهرست برترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار می‌گیرند. در این بین برخی از شهرهای استرالیا جذابیت بیشتری برای مهاجران دارند.

 

ملبورن
دومین شهر بزرگ استرالیا به‌نوعی مرکز فرهنگی و ورزشی کشور به‌شمار می‌رود. ملبورن که سال‌های پیاپی در فهرست برترین شهرهای دنیا برای زندگی قرار داشته است، در تابستان‌ هوایی دلپذیر دارد و در زمستان ممکن است گاهی با یخبندانی خفیف همراه شود. هندی‌های زیادی به‌دلیل موقعیت‌های شغلی بسیار در این شهر زندگی می‌کنند.

ملبورن پایگاه صنایع و حوزه‌های گوناگونی ازجمله:

 • هوانوردی
 •  آموزش                                                                                                       
 •  اطلاعات
 •  ارتباطات                                                                                                      
 •  ساخت‌وساز
 •  بهداشت
 • امور مالی

و دیگر صنایع است. نرخ پایین بیکاری باعث شده است این شهر پذیرای مهاجران متعددی با ویزای کار استرالیا باشد.

 

 

در ملبورن سبک زندگی اروپایی و استرالیایی ترکیب شده‌اند. موسیقی در رستوران‌ها و کافه‌های شهر همیشه حضور دارد و روح زندگی در این شهر به زیبایی هرچه تمام‌تر جاری است. همچنین ملبورن شهر جوانی است و شهروندان آن زندگی پرنشاطی دارند؛ شهر دارای تفریح‌گاه‌ها، امکانات ورزشگاهی و فروشگاه‌های درجه یکی است که شب‌های ملبورن را باشکوه کرده‌اند.

قمیت مسکن در ملبورن گران است و افراد زیادی از عهده‌‌ی خرید خانه برنمی‌آیند اما خوشبختانه در مقایسه با بسیاری از شهرهای بزرگ اجاره‌بها به‌نسبت درآمد به‌صرفه است. اگر به‌دنبال خانه‌ای مناسب خانواده هستید، بهتر است از مرکز شهر فاصله بگیرید تا خانه‌های ارزان‌تری پیدا کنید. حمل‌ونقل عمومی کارامد و گسترده است. اگر در حومه‌ی شهر زندگی می‌کنید، خرید ماشین ایده‌‌ی بدی نیست.

 

آدلاید
آدلاید از قدیمی‌ترین شهرهای استرالیاست. زندگی شهریِ آرام، آب‌وهوای دلپذیر و اقتصاد سالم این شهر را محبوب مهاجران کرده است. در این شهر برخلاف دیگر شهرهای بزرگ از هیاهو و راه‌بندان‌ در زمان اوج رفت‌و‌آمد خبری نیست. هزینه‌های زندگی ازجمله مسکن در مقایسه با دیگر شهرهای بزرگ کشور، پایین‌تر است؛ درواقع در بین کلان‌شهرها، آدلاید اقتصادی‌ترین شهر است. در آدلاید موقعیت‌های شغلی گوناگونی برای مهاجران وجود دارد؛

همچنین این شهر سالانه پذیرای 5 هزار مهاجر در صنایع مختلف از:

 • خدمات عمومی                                                            
 •  آموزش
 •  بهداشت و سلامت
 •  صنایع

تولیدی است.

 

 

میزان متوسط دستمزد در آدلاید کمتر از دیگر شهرهای بزرگ است اما درمقابل هزینه‌‌ی زندگی کمتر است. مثلا هزینه‌‌ی ملاقات 15 دقیقه‌ای با پزشک 49 دلار است ( این رقم در ملبورن و سیدنی حدود 70 دلار است ). با توجه به گسترده نبودن خطوط حمل‌ونقل عمومی، خرید خودرو ایده‌ای قابل‌قبول و البته به‌صرفه است. اگر می‌خواهید به همراه با خانواده‌تان به این کشور مهاجرت کنید، براساس نظرات کارشناسان، آدلاید بهترین گزینه برای زندگی در استرالیا محسوب می‌شود.

 

سیدنی
قدیمی‌ترین شهر استرالیا به مناظر زیبا و دلفریب همچنین تنوع فرهنگی‌اش معروف است. اگر به محیط‌ های آرام و دوستانه علاقه دارید، سیدنی بهترین مکان برای زندگی در استرالیاست.

تابستان‌های سیدنی گرم و زمستان‌هایش ملایم است. سبک زندگی را در سیدنی در یک کلمه می‌توان خلاصه کرد: خوشگذرانی! تفرج‌گاه‌های متعدد شهر امکان گشت‌وگذار و انواع تفریحات را فراهم کرده‌اند.

این شهر مرکز کسب‌وکار و تجارت استرالیاست و موقعیت‌های شغلی خوبی برای متخصصان و افراد بامهارت دارد. صنایع مهم فعال در این شهر:

 • فناوری اطلاعات                                            
 •  آموزش
 • خدمات مالی
 •  گردشگری

هستند.

 

 

 

سیدنی برای کارشناس‌ها و افراد بامهارت شرایط کاری خوب و توازن بین کار و زندگی را فراهم می‌کند. در استرالیا شاغلین از 4 هفته مرخصی باحقوق در سال، بیمه‌ سلامت و ذخیره‌ بازنشستگی برخوردارند.

 

قمیت خانه‌ در حومه غربی سیدنی معقول‌تر و اجاره‌بها به‌نسبت دیگر کلان‌شهرهای استرالیا بیشتر است. سیستم حمل‌ونقل سیدنی بسیار گسترده است، به‌ همین دلیل زندگی در حومه‌ شهر و رفت‌و‌آمد چندان دشوار نیست. البته اگر محل زندگی‌تان خیلی از مرکز شهر فاصله دارد، این بار هم می‌توانید به خرید ماشین فکر کنید.

پرث
این شهر ساحل غربی در مقایسه با شهرهای ساحل شرقی، شهر کوچکی است اما روزبه‌روز مهاجران بیشتری به امید بهره‌گیری از فرصت‌های شغلی سودآور جذب آن می‌شوند. این شهر زیبا، تمیز و امن به‌ویژه خانواده‌های جوان را در خود جای داده است. جوان‌ها علاقه‌ی بیشتری به این شهر دارند زیرا در کنار محیط آرامش‌بخش، امکانات بسیاری برای تفریح در فضای باز دارد. مردم پرث رفتار دوستانه‌ای دارند و علاقه‌مند به دورهمی‌های خانوادگی هستند. هرچند فروشگاه‌ها و کافه‌های خوبی در شهر وجود دارد اما مردم شهر تفریح خانگی را ترجیح می‌دهند.

برای خرید یا اجاره‌ خانه انتخاب‌های متنوعی وجود دارد، از آپارتمان و استودیو گرفته تا خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌های لوکس. حمل‌ونقل عمومی به وسعت سیدنی یا ملبورن نیست اما کارامد و باکیفیت است. اگر خیلی از شهر فاصله دارید و بچه‌دار هستید، شاید بد نباشد ماشین بخرید.
 

 

بریزبن
سومین شهر بزرگ استرالیا با آب‌وهوایی گرم‌تر از دیگر شهرها، هندی‌های بسیاری را جذب خود کرده است. در بریزبن خبری از زمستان‌های خنک نیست! شهر به تفریح و خوشگذارنی اهمیت می‌دهد و شکوفایی اقتصادی‌اش را مدیون همین دیدگاه است.

صنایع مهم شهر عبارتند از:

 • هتل‌داری
 •  مهمان‌داری
 • بهداشت و سلامت
 •  گردشگری

و … که موقعیت‌های شغلی خوبی برای مهاجران تازه‌وارد فراهم می‌کنند.

 

 

صفحات مرتبط از وبسایت رسمی موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر با مدیریت استاد حمیدی در شیراز

 قرارداد های کاری استرالیا را با استفاده از لینک زیر در پیج اینستاگرام ما مطلاعه نمایید

@mohajerta|_ielts

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top