دایانا مهاجر

ویزا

ویزا ( روادید ) یک مجوز رسمی است. که برای اجازه ورود قانونی به کشور های خارجی  صادر می شود. ویزا معمولا در گذرنامه دارنده، مهر می شود.

انواع مختلفی از ویزا و مدارک مورد نیاز برای  دریافت آن  وجود دارد. که هرکدام در کشور میزبان دارای حقوق و شرایط متفاوت هستند. در این مقاله شرکت دایانا مهاجر آنها را برای شما شرح خواهد داد. 

متخصصان ما در موسسه دایانا مهاجر در این مقاله در مورد اهمیت

 • امنیت مالی
 • دلیل سفر
 • جزئیات سفرهای قبلی

در روند اخذ ویزا باشما صحبت خواهند کرد. 

ویزای سرمایه گذاری

تاریخچه پیدایش ویزا

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم. در اروپای غربی، هیچ ضرورتی  برای وجود گذر نامه یا ویزا برای انتقال از کشوری به کشور دیگر نبود.  

 یکی از مضرات آن سرعت حمل و نقل و جابه جایی بود. به خصوص برای افراد زیادی که با قطار سفر می کردند. موجب سخت تر شدن کنترل پاسپورت ها شده بود. سر انجام این امر موجب شد. که بعد از جنگ جهانی اول پاسپورت ها و روادید ها جز ضروریترین اسناد مسافرتی بشوند.

ویزا و شرایط ویزا

انواع ویزا از نظر زمان صدور عبارتند از:

 1. ویزایی که باید در بدو ورود به کشور مقصد صادر شود.
 2. ویزایی که باید قبل از سفر از سفارت یا کنسولگری کشور مقصد اخذ شود.

البته می توان. اخذ ویزای نوع دوم  را به دفاتر مهاجرتی که در آن تخصص کافی دارند. واگذار کرد. چون در غیر اینصورت ممکن است. مراحل اخذ روادید قبل از دریافت آن توسط متقاضی به اتمام برسد.

اما در موضوع نیاز یا عدم نیاز افراد به ویزا می توان به موارد مختلفی اشاره کرد. از جمله:

 • تابعیت متقاضی
 • طول مدت اقامت
 • فعالیت هایی که متقاضی قصد انجام انها را در کشور مقصد دارد

انواع ویزا و شرایط ویزا را با استفاده از لینک زیر در پیج اینستاگرام ما مطالعه فرمایید 

انواع ویزا و شرایط ویزا

سفارت

شعبه ای از وزارت خارجه یا کنسولگری کشور مقصد، مرجع صدور ویزا می باشد. که وظیفه رسیدگی به اسناد ارائه شده. از طرف متقاضی ویزا به این ارگان دولتی را دارد. و در صورت صلاح دید برای متقاضی ویزا را صادر کنند. 

مدارک برای ویزا شدن

اسناد صدور ویزا می توانند. گواه بر این موضوع باشند. که آیا افراد قدرت حمایت از خود را در کشور مقصد دارند یا خیر . چه در موضوع اقامت، چه در موضوع خورد و خوراک و چه در مورد کاریابی و تامین هزینه های زندگی. 

انواع ویزا بر اساس هدف سفر

 1. ویزای توریستی: برای کسی که هدف گردشگری داشته باشه صادر میشود.
 2. ویزای ملاقات دوستان و اقوام: این ویزا مشابه ویزای توریستی است. فقط مدارکی که به سفارت ارائه می کنیم. کمی متفاوت هست. و شانس گرفتن VISA هم بیشتراست.
 3. ویزای درمان: برای معالجه و درمان در کشور مقصد گرفته می شود.
 4. ویزای تجاری: برای تجارت در کشور مقصد گرفته می شود.
 5. ویزای عبوری یا ترانزیت: که مدت آن  خیلی کم هست. و تنها برای عبور از یک کشور برای رسیدن به کشور مورد نظر است.
 6. ویزای کار و تعطیلات (work & holidays visa): که به شما اجازه میدهد. علاوه برگردش در کشور مقصد بطور محدود کار هم بکنید. مانند کشور استرالیا تا چند سال پیش این ویزا رو برای ایرانی ها صادر می کرد. ولی فعلا انجام نمیده.
 7. ویزای بلند مدت: دیگر ویزاها نظیر ویزای دانشجویی، ویزای مهاجرتی و … در دسته ویزاهای بلند مدت هستند.

روشهای اخذ ویزا

 1. مراجعه مستقیم به سفارت و در خواست ویزا
 2. درخواست ویزا از طریق آژانس ها و شرکت های واسطه. 
 3. درخواست ویزا بصورت آنلاین

کشور سنگاپور و امارات: معدود کشورهایی مثل سنگاپور و امارات هستند. که برای اخذ ویزای این کشورها فقط می توان. از روش دوم اقدام کرد.

کشور چین و روسیه: در بعضی از کشورها مثل چین و روسیه مراجعه مستقیم به سفارت قدری دردسر دارد. که نهایتا به نظر میرسد مراجعه به آژانس در زمان و هزینه میتواند صرفه جویی کند.
کشور استرالیا و نیوزلند: تعداد محدودی کشور هم هستند. که کلیه مراحل درخواست VISA فقط آنلاین هست. ویزای کشورهای استرالیا و نیوزلند به اینصورت هست. جالب است که بدانید. ویزای استرالیا یک فایل پی دی اف هست. که به شما ایمیل میشود. و هیچ برچسبی در پاسپورت شما زده نمی شود.
کشور اذربایجان و تاجیکستان: برای کشورهای تاجیکستان و آذربایجان از هر سه روش بالا میشه برای ویزا اقدام کرد.

انواع ویزا بر اساس دفعات ورود به کشور

1.ویزای صفربار ورود! (Airport transit visa): نوعی خاصی از ویزای ترانزیت هست. به اسم ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport transit visa). با این نوع ویزا شما حق خارج شدن از فرودگاه حتی برای چند دقیقه رو هم ندارید .این VISA در ابتدامجوز خارج شدن از هواپیمااست. و در مرحله بعد رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیما. به مقصد کشور بعدی هست.

2.ویزای چندبار ورود یا مولتیپل (Multiple visa): تا زمانی که ویزا از نظر تاریخ و مدت اعتبار دارد. شما اجازه دارید .که به دفعات نامحدود به آن کشور سفر کنید. و خارج بشوید.

3.ویزای دو بار ورود یا دابل (Double visa): اجازه دارید تا مدتی که ویزای شما اعتبار دارد. دو بار وارد کشور مقصد شوید.

4.ویزای یک بار ورود یا سینگل (Single visa): بعد از یکبار ورود و خروج اتوماتیک اعتبار این ویزا از بین خواهد رفت. حتی اگر از نظر تاریخ اعتبار بیشتری داشته باشد.

ویزای شینگن

 شینگن پیمانی است. که 26 کشور اروپایی با هم بسته اند. 26 کشور قرار دادی را با هم امضا کردند. که بر اساس یکی از بندها آن با دریافت ویزای یکی از این کشورها میتوان به دیگر کشور ها مسافرت کرد. پس ویزای هر یک از این کشور ها مجوزی برای سفر به دیگر کشور ها است.

 البته همچنین قرار دادی بین کشور های قاره افریقا درحال اجرا هست. 5 کشور شرق آفریقا شامل کنیا، اوگاندا، رواندا، تانزانیا و بوروندی  همچین قصدی را دارند.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزا

 • فرم ویزا پر شود:

فرمی بصورت کاغذی یا آنلاین یا هر دو. در این فرم سوالاتی درمورد شخص و هدف فرد از سفر پرسیده می شود. 

 • توانمندی مالی :

مدارکی مثل حساب بانکی، سند ملکی، اوراق سهام و … .

 • مدرک نشان دهنده شغل یا دانشجویی:

این مدرک یکی از مدارک مهم برای بازگشت فرد به کشور خود می باشد. البته در صورت بازنشسته بودن. می توان مدرک مربوطه را ارائه کرد.

 • پاسپورت:

باید تاریخ انقضا حداقل سه ماه بعد از پایان سفر باشد (بعضی کشورها ۶ ماه).

 • شناسنامه
 • دعوتنامه:

از شخص یا شرکت در کشور مقصد

 • رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی
 • عکس دیجیتالی یا چاپی:

سفارتخانه ها تاکید بر جدید بودن عکس و بدون روتوش بودن آن دارند. پیشنهاد می کنیم که بعد از عکس گرفتن. و مورد قبول واقع نشدن پس از ارائه به سفارت. نهایتا باردیگر در عکاسی که خود سفارت معرفی می کنند. عکس گرفته شود.

تمدید کردن ویزا

اکثر کشورها این امکان را به فرد میدهند. که بتواند مدت زمان VISA را وقتی در آن کشور است تمدید کند. تمدید مدت ویزا برای بعضی از کشورها خیلی ساده است. و برای بعضی دیگر بسیار سخت است. 

برخی اوقات جهت تمدید ویزا شخض نیازمند قانع کردن. ماموران پلیس و مرزبانی کشور است. 

فارغ از سختی یا راحتی تمدید ویزا، در صورت تمدید شدن ویزای شما. برای اقدام  بار دیگر احتمالا سختگیری بیشتری برای دادن ویزا انجام میگیرد.

درصورتی که شخص بیش از حد مجاز در یک کشور بماند.مجبور به پرداخت جریمه خواهد شد. یا برای مدتی اجازه سفر به آن کشور را نخواهد داشت.

ترجمه مدارک جهت اخذ ویزا

بسیاری از سفارتخانه ها از شما می خواهند. که مدارک و اسناد فارسی را به انگلیسی و یا زبان رسمی آن کشور ترجمه کنید. اما برخی کشور ها مانند فرانسه مدارک فارسی را قبول می کنند.