کانادا

7 روش اخذ اقامت ترکیه

شرایط جدید اقامت توریستی در ترکیه

در این مطالب به بررسی انواع اقامت کشور ترکیه و ۷ روش دریافت آن پرداخت خواهیم کرد.

و همچنین به آموزشگرفتن اقامت توریستی ترکیه (کیملیک)، مدارک لازم برای اقامت سال اول و بررسی تمدید اقامت توریستی با توجه به شیوع کوید 19(ویروس کرونا) پرداخت خواهیم کرد.

در پایان مطالب ۱۵ روش برای گرفتن مجوز اقامت کوتاه مدت را با توجه به سایت اداره مهاجرت ترکیه به صورت ترجمه برای اطلاع بیشتر شما عزیزان قرار دادیم.

در پایان مطالب به سوالات متداول  شما در قسمت نظرات پاسخگو خواهیم بود.

ما را در ادامه همراهی کنید.

کیملیک کشورترکیه چیست؟

کیملیک در زبان ترکی به معنی هویت است.

و به طور کلی به کارت اقامت ترکیه (Residence of Turkey)، کیملیک گفته می شود.

افراد خارجی و مهاجری که درخواست اقامت و زندگی در ترکیه را میدهند اداره مهاجرت بعد قبول مدارکشان به آن ها کارتی میدهد که کیملیک نامیده میشود.

با داشتن این کارت شما مقیم کشور ترکیه محسوب خواهید شد که امتیازاتی برای شما دارد.

ملزم است بدانید که شما با داشتن کارت کیملیک شهروند ترکیه به حساب نمیشوید و دریافت این کارت برای گرفتن پاسپورت هیچ امتیازی نخواهد داشت.

 نکته مهم تر اینکه شما با داشتن این کارت اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت در صورت کار کردن در این کشور باید اجازه کار در کشور دریافت شود.

۱-اقامت توریستی ترکیه

اولین روش دریافت اقامت کشور ترکیه، اقامت توریستی ترکیه میباشد.

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران میباشد که سالانه پذیرای بسیاری از افرادی است که با قصد تحصیل،  اقامت و یا گردش به وارد این کشور  می‌شوند.

امایکی از روش‌هایی که این سال‌ها به‌واسطه آن، تعداد زیادی توانسته‌اند از هموطنان ما به کشور ترکیه مهاجرت کنند، دریافت اقامت توریستی در کشورترکیه بوده است.

این نوع اقامت طبق ضوابط و شرایط خاصی صورت می‌گیرد که ایرانیان بسیاری با به وجود آوردن این‌شرایط و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن، موفق به گرفتن اقامت کشور ترکیه شده‌اند.

این افراد با استفاده از روش‌های مختلف و ارائه مدرک های لازم، می‌توانند در این کشور اقامت داشته باشند و در صورت تصمیم به ادامه ماندن در کشور ترکیه، با رعایت کردن برخی شرایط و انجام مراحل مورد نیاز، می‌توانند مدت اقامت خود در  کشور  ترکیه را تمدید کنند.

برای اطلاع دقیق‌تر و کامل‌تر از شرایط گرفتن  اقامت توریستی در کشور ترکیه، تا انتهای این مطالب ما را همراهی کنید.

مدت زمان ویزای توریستی در ترکیه

به‌طورکلی، پروسه زمانی حضور در کشور ترکیه سه ماهه یا ۹۰ روزه امیباشد که برای اقامت در طی این مدت، هموطنان ما نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت. افراد مهاجری که قصد اقامت در کشور ترکیه را دارند، می‌توانند به ازای هر ۶ ماه در سال، ۹۰ روز را بدون ویزا، ساکن ترکیه باشند. البته طی این‌مدت، فرد متقاضی نمی‌تواند هیچ‌گونه فعالیت  تحصیلی وتجاری داشته باشد.

اما اقامت برای مدت طولانی در این کشور، راه‌های ارزان‌تر و قانونی بهتری هم هست که خرید ملک، داشتن اجاره‌نامه و یا غیره از آن را شامل می‌شود. مدت زمان این نوع اقامت در کشور ترکیه، یک‌ساله است که ملزم دریافت ویزای اقامت توریستی است.

از چه طریق هایی می‌توان اقامت توریستی یکساله را گرفت کرد؟

معمولا کسانی که قصد دارند بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه بمانند می‌توانند با برخورداری از شرایط لازم، برای دریافت اقامت یکساله اقدام کنند. و برای گرفتن اقامت توریستی در ترکیه که مدت‌زمان آن یک سال هست که مدارک و روش‌ها خاصی وجود دارد که از طرف دولت ترکیه در نظر گرفته‌شده و در صورت وجود دلیل هایی مثل آنچه در ادامه نوشتع شده، می‌توانند از امکانات قانونی اقامت توریستی در کشور ترکیه بهره‌مندشوند. این دلایل و شرایط لازم برای دریافت اقامت یکساله توریستی به شرح زیر است:

  • شروع یک شغل و فعالیت تجاری براساس قوانین دولتی این کشورحضور در خاک ترکیه به‌واسطه یادگیری زبان ترکی بر طبق دوره‌های تصویب‌شده از جانب دولت ترکیه
  • گرفتن اقامت توریستی در ترکیه با استفاده از خرید ملک( حداقل ۷۵ هزار دلار)
  • گرفتن اقامت به‌واسطه ازدواج
  • گرفتن اقامت توریستی با استفاده از اجاره ملک
  • گرفتن اقامت به‌واسطه شرکت در دوره‌های آموزشی
  • لزوم حضور در خاک ترکیه به دلیل تحقیقات علمی و تحصیلی

پس ازتمام شدن مدت‌زمان یکساله اقامت شخص در خاک ترکیه، با ارائه مدارکی که نشان‌د شرایط لازم جهت ادامه حضور در این کشوررا دارد، این امکان وجود دارد که جهت تمدید اقامت خود اقدام‌کرده و همچنان در این‌کشور حضور داشته باشد.

آیا امکان کار کردن به طریق اقامت توریستی ترکیه وجود دارد؟

اگر در مدت زمان۶ ماه از اقامت تقاضا کننده در خاک کشور ترکیه گذشته باشد و اگر این اقامت با خرید یا اجاره ملک بوده‌باشد، می‌توان با گرفتن مجوزهای لازم، در این کشور مشغول به کار شد.

در حقیقت دریافت مجوز کار در این کشور، مستلزم برخورداری از کارت اقامت یا کیملیک است.

این مجوز فعالیت در شرایطی به‌فرد داده می‌شود که استخدام او توسط یک کارفرمای ترک، صورت پذیرفته و در طول این مدت، حتمأ بیمه فرد نیز واریز شده باشد.

در این‌صورت می‌توان جهت گرفتن اجازه نامه کار در ترکیه، اقدام نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *