پناهندگیتخفیف های مهاجرتیکاناداموسسه مهاجرتی

کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا جز یکی از موضوع های است. که وقتی به ذهن دانشجو برسد هزار در ذهنش به وجود می آید.

برای مثال چجوری می توان کار پیدا کرد؟

شرایط کار دانشجویی به چه صورت هست؟

ساعت کار دانشجویی  در کانادا به چه صورت هست؟

ساعت کار دانشجویی در کانادا چقدر است؟

آیا حقوقش کار دانشجویی در کانادا هزینه‌های زندگی دانشجویی را تامین می‌کند یا خیر؟ و غیر….

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

اصولا تأمین هزینه‌ های زندگی دانشجویی در یک کشور خارجی مثل کانادا، یکی از دغدغه‌ های بزرگ متقاضیان تحصیل است.

فکر کار دانشجویی زمانی به ذهن یک دانشجو خطور می‌کند. که بعد از ورود به کشور کانادا و اسکان در محل اقامتش، برای اولین بار تصمیم می‌گیرد برای خرید به بیرون برود.

وقتی با قیمت‌ های دلاری مواجه می‌شود و آنها را به ریال ضربدر می‌کند. تازه می‌فهمد که. اوضاع از چه قرار است. و باید به دنبال کار دانشجویی باشد تا بتواند در طول تحصیل. تا حدودی هزینه‌ های زندگی‌اش را تامین کند.

در ادامه این مقاله قصد داریم مشخصاً درباره موضوع کار دانشجویی در کانادا و شرایط و قوانین آن صحبت کنیم. اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل در کشور کانادا هستید. و از طرفی نگران تأمین هزینه‌ های زندگی دانشجویی هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فوت و فن پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا

کار در حین تحصیل، تجربه‌ ای بسیار خوبی برای دانشجویان است. و به آنها کمک می‌کند تا راحت‌تر به زندگی در کانادا عادت کنند. و روابط قدرتمند با ارزشی را با دیگران پایه‌ریزی کنند.

اما سوالی که. اغلب برای دانشجو ها پیش می آید این است. که چطور می‌شود در کانادا، در یک کشور غریب، کار دانشجویی پیدا کرد؟ بسیاری از دانشجویان نگران پیدا کردن کار در کانادا هستند. در ادامه میخواهیم به چند راهکار که در پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا موثر هستند اشاره کنیم.

برنامه‌ریزی

اگر واقعاً قصد دارید در حین تحصیل کار کنید نباید فرصت را از دست بدهید. یک برنامه‌ریزی خوبی داشته باشید. و بعد از ورود به کانادا به دنبال کار باشید.

گستردن فرصت ارتباطات

 توجه: برای کار پیدا کردن در کانادا اگر معرف داشته باشید بسیار تاثیر گذار است.

به همین خاطر که. معمولاً تأکید می‌شود وقتی به کانادا مهاجرت می کنید، سعی بر این داشته باشید که. فرصت های ارتباطاتی و نت ورک خودتان را گسترده کنید. با آدمهای بیشتر آشنا شوید و دوستان زیادی پیدا کنید. مطمئن باشید این روش برای پیدا کردن کار کمک زیادی می‌کند.

تهیه رزومه و چک کردن سایت‌های کاریابی

زومه خودتان را آماده کنید و  گوش‌ به‌ زنگ باشید. وب سایت‌ های کاریابی را مدام چک کنید تا بتوانید شغل مورد علاقه و متناسب با مهارت‌ های خود را پیدا کنید.

از معتبرترین سایت‌ های کاریابی می‌توانیم به:

اشاره کنیم.

در این سایت‌ ها هزاران شغل دانشجویی وجود دارد. شما می‌توانید رزومه خود را ارسال و اپلای کنید.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌ های اجتماعی می‌توانند راهی مناسب برای پیدا کردن کار باشند. در دنیای اینترنتی و آنلاین امروز. قرار دادن یک رزومه در شبکه‌ های اجتماعی می‌تواند شما را سریع‌تر به هدف برساند.

امروز خیلی‌ ها از طریق شبکه‌ های اجتماعی نظیر:

 1. لینکدین.
 2. توییتر.
 3. فیس‌بوک.
 4. یوتیوب.
 5. اینستاگرام.

کار پیدا می‌کنند.

پروفایل خود را متناسب با شغلی که در جستجوی آن هستید و یا بر اساس با حرفه‌ ای که در ذهنتان تصور دارید، بسازید. و در شبکه‌ های مجازی حضور فعالی داشته باشید.

 برای مثال: با عضویت در گروه‌ های تلگرامی یا گروه‌ های فیس بوک ایرانی‌ های شهر محل سکونت می‌توانید مرتب پست بگذارید و اعلام کنید که به دنبال کار دانشجویی  هستید.

استقبال از کارهای داوطلبانه

کار های داوطلبانه اصولاً راه ورود به بازار کار را برای دانشجو ها راحت تر  می‌کند. کار های داوطلبانه در کانادا بسیار خوب و محبوب هستند. داوطلبانه کار کردن فواید زیادی را دارد.

شاید در این مدل کار ها، اوایل حتی حقوق خوبی هم پرداخت نشود. اما این که فرد می‌تواند تجریه کار کسب کند و از آن به‌ عنوان سابقه کار در کانادا استفاده کند.

البته  باید به  این نکته توجه داشت  که. بعضی مواقع پیش آمده که دانشجو به دلیل رضایت کارفرما در همان کار داوطلبانه استخدام و مشغول به کار هم شده است. پس بهتر است به موضوع کار داوطلبانه با دید مثبت و باز نگاه کرد.

شرکت در دوره‌های کارآموزی یا co-op

در اینجا بد نیست ابتدا توضیح کوتاهی درمورد دوره کو آپ یا کار آموزی بدهیم. در دوره‌ های کار آموزی یا کو آپ به افراد آموزش‌ های لازم برای پیداکردن شغل داده می‌شود.

 برای مثال:

 • نوشتن صحیح رزومه.
 • چطور در مصاحبه حاضر بشویم.
 • چه چیزهایی را در مصاحبه بگوییم یا نگوییم.

بعد از تمام شدن دوره، کالج  یکسری موقعیت‌ های کاری را برای کار آموزی در وب‌ سایتش، پست می‌کند.

هر دانشجو بر اساس علاقه‌ اش یا سوابقی اگر داشته باشد، آن شغل را انتخاب و بعد اپلای می‌کند. اگر با در خواستش موافقت شد، شروع به کار می‌کند.

دوره‌ های کوآپ قاعدتاً unpaid یعنی بدون حقوق و دستمزد هستند. مگر اینکه خود شرکت یا کارفرما بخواهد مبلغ جزئی را برای کار آموز در نظر بگیرد.

 دوره‌ های کو آپ بیشتر برای کسب تجربه کار درکانادا است. و می‌تواند به امتیاز مثبت در سوابق کاری دانشجو تبدیل بشود.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از شغل ها هستند که نیاز به تجربه کاری دارند. بنابراین اگر شرکتی وجود داشت که نیاز به کار آموز یا نیروی کار داوطلبانه داشت. حتما ار این فرصت استفاده کنید.

شرایط کار دانشجویی در کانادا

در کشور کانادا، امکان کار در حین تحصیل طبق قوانین و شرایط خاص امکان‌ پذیر است. دانشجویان بین‌المللی که.:

 • دارای ویزای تحصیلی.
 • مجوز کار ضمن تحصیل.
 • سین نامبر یا شماره بیمه اجتماعی.

 هستند.

و به‌ صورت تمام‌ وقت در یکی از مؤسسات معتبر آموزشی کانادا (Designated Learning Institutions)ثبت‌نام کرده‌اند. می‌توانند بدون ویزای کار در خارج از:

 • پردیس دانشگاه‌ها.
 • در صورت تمایل در داخل محوطه دانشگاه‌ها مشغول به‌کار.

بشوند.

خب شاید از خودتان بپرسید. پس تکلیف دانشجوهای پاره وقت یا حتی دانشجویان مشروط چیست؟

دانشجوهای پاره‌ وقت در صورت داشتن مجوز کار یا همان ورک پرمیت. می‌توانند مشغول به ‌کار بشوند.

به خاطر داشته باشید که. دانشجویان مشروط هم که مجبورند اول دوره زبان را طی کنند. و بعد وارد کالج یا دانشگاه شوند.مجاز نیستند در طول سال اول کار کنند.

سین نامبر

سین نامبر (SIN Number) یا شماره بیمه اجتماعی یک کد ۹ رقمی به خود فرد است. که به تمام افرادی که تبعیت دائم یا اقامت دائم کانادا را دارند.

و همچنین به ‌افرادی که اقامت موقت دارند. یعنی با مجوز تحصیل یا کار وارد این کشور شده‌اند (به‌غیراز توریست‌ها) صادر می‌شود.

این شماره در واقع معادل کد ملی است و برای شناسایی افرادی که در کانادا کار می‌کنند. و افرادی که نیاز به استفاده از مزایا و خدمات دولتی کانادا را دارند بکار برده می‌شود.

سین نامبر اولین چیزی است که. هر فردی قبل از اقدام به ‌کار در کانادا به آن احتیاج خواهد داشت. بدون داشتن سین نامبر، امکان استخدام شدن در این کشور وجود ندارد.

همه کارفرمایان کانادا برای استخدام نیرو های کاری خود از آنها سین نامبر می‌خواهند. دریافت این کارت در کانادا هیچ هزینه‌ ای ندارد.

داشتن این شماره برای دریافت:

 • خدمات درمانی.
 • دولتی.
 • امور مالیاتی.
 • راه‌اندازی کسب‌ و کار.
 • سرمایه‌گذاری.
 • کسب هرگونه درآمد.
 • بهره‌مندی از طرح‌های تسهیلی کانادا مثل وام خرید کانادا.

ضروری محسوب می‌شود.

برای دریافت SIN Number نامبر کافی است. به یکی از مراکز خدمات دولتی کانادا (Service Canada) مراجعه کرده. مدارک شناسایی نظیر پاسپورت را ارائه داده و موقعیت تازه مهاجر بودن خود را اعلام کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر این کارت در اختیار دیگران قرار بگیرد می‌تواند موجب افشای اطلاعات هویتی و یا دزدی هویتی بشود. پس در نگهداری آن تلاش کنید.

مدارک موردنیاز برای سین نامبر

مدارک مورد نیاز برای دریافت سین نامبر برای افرادی که اقامت موقت کانادا را دارند:

 • ویزای تحصیل
 • ویزای کار
 • مدرک شناسایی معتبر

 

مدارک موردنیاز برای دریافت سین نامبر جهت دارندگان اقامت دائم کانادا

 • کارت اقامت دائم (Permanent Resident Card) که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (Immigration, Refugees and Citizenship Canada) صادرشده است.
 • مدرک تأیید اقامت دائم، به‌اضافه یک مدرک شناسایی عکس‌دار مانند گذرنامه
 • ویزای کانادا که به گذرنامه شما ضمیمه‌شده است.

انواع کار دانشجویی در کانادا

به‌ طورکلی می‌توانیم کار دانشجویي در کانادا را به دو دسته:

 • کار دانشجویی داخل دانشگاه (on-campus) و
 • کار دانشجویی خارج از دانشگاه (off-campus) تقسیم کنیم.

حالا هر یک از این کارها به چه صورت هستند و چه شرایط و چه قانونی را دارند، بحثی است که در ادامه به آن میپردازیم.

کار دانشجویی در کانادا ؛ کارهای داخل پردیس

کارهای داخل پردیس دانشگاه همانطور که از اسمشان پیداست در داخل پردیس یا دانشگاه انجام می‌شوند. در این این نوع کارها، کارفرما خود دانشگاه است و دانشجو می‌تواند در بخش‌ های مختلف دانشگاه ازجمله:

 • کتابخانه.
 • انتشارات.
 • مراکز ورزشی.
 • دفاتر ثبت‌نام.
 • مراکز بهداشتی و درمانی.
 • خوابگاه‌ها.

مشغول به‌ کار بشود.

اگر فردی توانایی راه‌ اندازی کسب‌ و کار شخصی مثل کافی‌شاپ یا رستوران را داشته باشد. می‌تواند از این فرصت استفاده کند و به‌ صورت پیمانکار داخل محوطه دانشگاه فعالیت کند. اما چه کسانی واجد شرایط کار دانشجویی داخل دانشگاه هستند.

دانشجو هایی که تمام‌ وقت در یکی از دانشگاه‌ های معتبر ثبت‌ نام کرده‌اند. موفق به دریافت سین نامبر شده‌اند. مجوز تحصیلی و مجوز کار ضمن تحصیل دارند می‌تواند در داخل دانشگاه مشغول به کار شوند.

نکته:

در کارهای داخل پردیس، دانشجو محدودیت زمانی ندارد. یعنی می‌تواند بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته کار کند و مشکلی ایجاد نمی‌شود.

کار دانشجویی در کانادا

کارهای خارج از پردیس نیز در محیط خارج از دانشگاه یا کالج انجام می‌شوند. دانشجوهای بین‌المللی مجاز هستند خارج از محوطه دانشگاه هم کار کنند. آنها می‌توانند ۶ ماه بعد از تحصیل برای کار خارج از دانشگاه درخواست بدهند. اما برای این نوع کار هم دانشجویان باید شرایط مشابه کار داخل پردیس را داشته باشند یعنی:

 • ثبت‌نام تمام‌ وقت در یکی از دانشگاه‌های معتبر.
 • تحصیل در یک رشته دانشگاهی که طول دوره آن حداقل ۶ ماه باشد. 
 • در انتها مدرک، دیپلم یا گواهی اعطا شود.
 • دریافت سین نامبر.
 • ویزای تحصیل.
 • ویزای کار ضمن تحصیل.

کار خارج از پردیس

در کار های خارج از پردیس، دانشجو ها میتوانند در جاهای مختلف:

 1. مثل کشیر.
 2. ویتر یا فروشندگی در رستوران ها.
 3. مال‌ها.
 4. فروشگاه‌ها.

کار کند.

 در صورت داشتن لایسنس در حوزه های مختلف مثل:

 • جوشکاری.
 • برقکاری.
 • شیرینی‌پزی.

مشغول به کار بشود و کسب درآمد کند.

جالب بدانید که از بین مشاغلی که گفتیم کار در رستوران طرفدار زیادی دارد. خیلی از دانشجو ها هستند که. به دلیل بحث گرفتن تیپ و بالا رفتن درآمد، ترجیح میدهند در رستوران‌ ها کار کنند.

نکته

 • به‌طور کلی در کارهای خارج از پردیس، محدودیت زمانی وجود دارد. و دانشجو نمی‌تواند بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته کار کند.
 • توجه به دانشجویان انتقالی یا میهمان هستند. و متقاضیان دوره‌ های زبان انگلیسی و فرانسوی به‌عنوان زبان دوم (ESL , EFL) و یا شرکت‌کننده‌ های دوره‌ های عمومی/آمادگی/ کارگاه‌ های آموزشی بدون داشتن مدرک ثبت‌نام، واجد شرایط کار دانشجویی در خارج از دانشگاه نیستند.

ساعات کار دانشجویی در کانادا

ساعات کار دانشجویي در کانادا. سؤالی که خیلی از افراد می پرسند و دوست دارند بدانند دانشجو ها چند ساعت در هفته می‌توانند در کانادا کار کنند .

دانشجوهای تمام‌ وقت مجاز هستند در طول تحصیل به‌ صورت پاره‌ وقت یا همان پارت تایم و حداکثر ۲۰ ساعت در هفته و در طول تعطیلات تابستانی و زمستانی به‌ صورت تمام‌ وقت یا فول تایم و حداکثر ۴۰ ساعت در هفته، کار کنند.

دانشجو ها در مدت‌زمانی که کلاس‌ ها  برگزار می شود مجاز هسنند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کند تا  به درس و تحصیلشان آسیب وارد نشود. کار بیش از تایم مشخص شده، خلاف قانون کار دانشجویی است و موجب مشکل و دردسرخواهد شد.

نکته:

کارهای داخل پردیس برای دانشجو محدودیت زمانی ندارد. یعنی می‌تواند بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته هم کار کند و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

باید به این نکته توجه کنید که. در برخی از جاها ممکن است از همان اول به دانشجو ۲۰ ساعت در هفته کار ندهند. یعنی شروع کار ممکن است با ۱۰ ساعت در هفته، دو روز در هفته یا حتی یک شیفت در هفته شروع بشود.

فرصت‌های کار دانشجویی در کانادا

پیدا کردن کار در کانادا کار سختی نیست. فرصت‌های شغلی در این کشور فراوان است و هر فردی می‌تواند بر اساس مهارت‌ هایی که دارد کار مناسب و مورد علاقه‌اش را پیدا کند.

دولت کانادا این امکان را فراهم کرده تا دانشجوهای خارجی در طول تحصیل و تحت ساعات و شرایط خاص بتوانند کار کنند و قسمتی از هزینه‌ های خود را پوشش بدهند.

از رایج‌ترین شغل‌های پاره‌ وقت دانشجویی در کانادا می‌توان به:

 • کتابداری.
 • مترجم آموزشی.
 • دستیار خدمات مشتریان.
 • دستیار فروش.
 • کار در کافه.
 • کار در رستوران به‌عنوان آشپز.
 • مسئول دفتر.
 • دستیار منابع انسانی در شرکت‌ها.
 • انبارداری.

اشاره کرد.

کارهای دانشجویی نیاز به تخصص خاصی ندارد و معمولا دانشجو ها با  آموزش ساده سریع یاد می‌گیرند و مشغول به کار می‌شوند.

فرصت های شغلی

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم، دانشجویان در  طول تعطیلات می‌توانند به‌ صورت تمام‌ وقت مشغول به‌ کار شده و درآمد بیشتری کسب کنند.

 • کارگر نقاشی ساختمان.
 • مدیریت برگزاری جشنواره‌های مختلف.
 • مسئول کنترل کمپ‌های دانشجویی.
 • کار در مراکز توان‌بخشی.
 • کنترل و اجرای فعالیت‌های تفریحی. 
 • کار در نانوایی از فرصتهای.

شغلی هستند.

که دانشجوها می‌توانند در خلال تعطیلات و به صورت فول تایم در آنها مشغول به فعالیت شوند.

نکته:

برنامه‌نویسی، در کانادا درآمد خیلی خوبی دارد. رقابت در این حرفه بسیار بالا است. بنابراین تسلط به کار و بالا بودن کیفیت کار میتواند شانس اشتغال به کار را بالا ببرد.

کار دانشجویی در کانادا ؛ کار کش (cash) یا نقدی

 کارهای کش یا نقدی به کار در مغازه‌ها و رستوران‌ های ایرانی در کانادا گفته میشود. البته چون دانشجو ها اجازه کار قانونی دارند.

شاید این کار خیلی مناسب آنها نباشد. ولی خب برخی مواقع هم پیش می‌آید که بنا به دلایلی یک دانشجو بخواهد در این کارها مشغول بشود.

کارهای نقدی جایی ثبت نمی‌شوند، نیاز به مجوز کار ندارند و درآمد آنها با درآمد کار قانونی فرق می‌کند و کمتر است ولی ساعات کار بیشتر است.

این نوع فرصت‌های کاری بیشتر مناسب توریست‌ هایی است که دوست دارند در طول اقامتشان، خرج خورد و خوراک خودشان را تأمین کنند.

میزان درآمد کار دانشجویی در کانادا

 سطح درآمد کار دانشجویي در کانادا بستگی به این دارد که شما در کدام استان باشید. حداقل حقوق هر استان با استان دیگر متفاوت است.

به طور کلی، هزینه‌ ها و درآمد ها در شهرهای کانادا متفاوت است. مثلاً حداقل حقوق کار دانشجویی در :

 • استان آلبرتا کانادا  ۱۵ دلار در ساعت.
 • اونتاریو ۱۴ دلار.
 • ونکوور حدودا ۱۴ دلار.
 • بریتیش کلمبیا تقریباً ۱۴ دلار.
 • استان‌های مانیتوبا نیوبرانزویک.
 • نیوفاندلند و نوااسکوشیا تقریباً ۱۲ دلار در ساعت.
 • استان‌های کبک و جزیره پرنس ادوارد حدوداً ۱۳ دلار در ساعت.

هست.

البته باید به این نکته توجه داشت که. از مبلغی دریافتی، چند درصد هم برای مالیات کسر میشود. در کشور کانادا دو تا مالیات از حقوق کسر میشود.

یک مالیات مختص استان (proventional) و یک مالیات مختص کشور (federal) است. مالیات استانی چیزی حدود ۹ درصد و مالیات کشوری هم  تقریباً ۱۵ درصد است. 

ساعت کاری

در کانادا درآمد به ازای ساعت کاری (pay for hour) یا به‌ صورت سالانه (salary) محاسبه می‌شود.

از آنجایی‌که دانشجویان صرفاً در ساعات محدودی می‌توانند مشغول به‌ کار شوند. حقوق و درآمد آنها عموماً ساعتی محاسبه و هر دو هفته یکبار پرداخت می‌شود.

حقوق به صورت ساعتی محاسبه می‌شود ولی با توجه به اینکه باید بدانید هزینه سالانه خورد و خوراک و مسکن و.. چقدر می‌شود. باید میزان درآمد را به صورت سالانه درنظر بگیرید.

طبق تحقیقات، میزان درآمد دانشجویی در کانادا به میزان مهارت و توانایی‌ های فردی دانشجو بستگی دارد. حداقل حقوق دانشجو ها در کانادا، حدوداً ۱۲ دلار در ساعت است.

اگر این رقم رو رو ضربدر  ۲۰ ساعت در هفته کنیم، ماهانه چیزی حدود ۹۶۰ دلار می‌شود. البته این قبل از کسر مالیات است. چون همانطور که گفتم، معولا چند درصدی هم بابت مالیات از حقوق کسر می‌شود.

اگر بخواهیم با کسر مالیات در نظر بگیریم، خالصی دریافتی دانشجو تقریبا رقمی معادل ۹۰۶ دلار می‌شود. حالا  اگر ۹۰۶ رو ضربدر ۱۲ کنیم، درامد سالانه چیزی حدود ۱۰۸۷۲ دلار می‌شود.

میانگین درآمد کار دانشجویی در کانادا به تفکیک استان

آلبرتا ساعتی 15 دلار کانادا

بریتیش کلمبیا ساعتی حدودا 14 دلار کانادا

مانیتوربا ساعتی حدودا 12 دلار کانادا

نیوبرانزویک ساعتی حدودا 12دلار کانادا

نیوفاوندلند و لابرادو ساعتی حدودا 12 دلار کانادا

قلمرو شمالی ساعتی 14 دلار کانادا

نوااسکوشیا ساعتی حدودا 12 دلار کانادا

نوناووت ساعتی 13 دلار کانادا

اونتاریو ساعتی 14 دلار کانادا

جزیره پرنس ادواراد ساعتی حدودا13 دلار کانادا

کبک ساعتی حدودا 13 دلار کانادا

ساسکچوان ساعتی حدودا 12 دلار کانادا

یوکان ساعتی حدودا 14 دلار کانادا

نکته:

حقوق دانشجو های فارغ‌ التحصیل با دانشجو های در حین تحصیل متفاوت است. حداقل حقوق دانشجویان فارغ‌التحصیل ازساعتی ۲۳ – ۲۴ دلار (سالانه تقریباً ۴۸ هزار تا ۵۰ هزار دلار) شروع می‌شود تا ساعتی تقریباً ۵۰ دلار (سالانه تقریباً  ۹۶ تا ۱۰۰ هزار دلار).

البته میزان درآمد به تخصص دانشجو هم بستگی دارد. مثلاً فردی که یک برنامه‌ نویس حرفه‌ ای است مسلماً می‌تواند بیشتر از این را هم دریافت کند.

موقعیت کار دانشجویی در کانادا در شهرهای مختلف

فرصت‌های کاری در شهرها و استان‌های کانادا متفاوت است. در برخی از شهرها و استانها ازجمله بریتیش کلمبیا، گوئلف، ونکوور یا ادمونتون فرصت‌های کاری زیاد و در بعضی از شهرهای دیگه بالعکس کم است. البته ناگفته نماند که در این شهرها به خاطر هجوم جمعیت، رقابت کاری هم میتواند زیاد باشد.

 

شهر های مختلف

در جدول زیر ۱۰ شهری را معرفی کردیم که دارای فرصت‌ های شغلی فراوانی برای دانشجو های خارجی هستند:

 1. شهر گوئلف در استان انتاریو
 2. شهر رجینا در استان ساسکاچوان
 3. شهرکبک در استان کبک
 4. شهرمونکتون در استان نیوبرانزویک
 5. شهر ونکوور در استان بریتیش کلمبیا
 6. شهر ادمونتون در استان آلبرتا
 7. شهر تورنتو در استان انتاریو
 8. شهر کینگستون در استان انتاریو
 9. شهر لندن در استان انتاریو
 10. شهر وینیپگ در استان مانیتوبا

کار دانشجویی در کانادا ؛ بازار کار رشته‌ها در شهرهای مختلف

اگر دوست دارید بدانید که کدام رشته‌ها در کدام شهرها بازار کار خوبی دارند، ادامه مطلب را بخوانید.

 • گوئلف:

رشته‌های آموزش کودکان، مدیریت پروژه عمرانی، بازاریابی دیجیتالی، فیزیوتراپی، سیستم‌های کامپیوتری و اطلاعات، فرآو ری مواد غذایی، توسعه نرم‌افزار، تغذیه‌شناسی، بهداشت و سلامت روان

 • رجینا:

رشته‌های مهندسی معدن، بازاریابی، تکنسین داروخانه، منابع انسانی، تدریس خصوصی، رسانه اجتماعی، دستیار تحقیق، فناوری اطلاعات، آموزش پیوسته، دامپزشکی، میکروبیولوژی، سلامت روان، فناوری و طراحی تعاملی، پرستاری، بازرگانی، کاردرمانی، مراقبت‌های بحرانی/اورژانس، خدمات اجتماعی، آشپزی، اقتصاد، مهندسی عمران، کینزیولوژی، اپیدمیولوژی

 • کبک:

رشته‌های پرستاری، حسابداری، مهندسی برق، علوم داده‌ها، بازرگانی، مدیریت داده‌ها، توسعه نرم‌افزار، بازاریابی، مدیریت پروژه

 • مونکتون:

رشته‌های کتابداری، پرستاری، امورمالی، آموزش پیش‌دبستان، توان‌بخشی، علوم کامپیوتر، کنترل کیفیت غذا

 • ونکوور:

رشته‌های بازرگانی‌، ام بی ای، مدیریت توسعه، امورمالی، مهندسی نرم‌افزار، بازاریابی

 • ادمونتون:

رشته‌های تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، بازاریابی و ارتباطات، کتابداری، مهندسی عمران، توسعه بازرگانی، امورمالی، مدیریت، منابع انسانی، طراحی داخلی

 • تورنتو:

رشته‌های منابع انسانی، مالتی مدیا، بازاریابی دیجیتالی، مشاوره تحصیلی، مدیریت بازرگانی، مدیریت ریسک، تکنولوژی بازرگانی، علوم داده‌ها، نرم‌افزار، تجزیه‌وتحلیل سیستم‌های بازرگانی، مهندسی داده‌ها

 • کینگستون:

رشته‌های بازاریابی، امورمالی، تکنسین وب، توسعه بازرگانی، حسابداری، تربیت‌بدنی، کینزیولوژی، روانشناسی، مدیریت بازرگانی، فیزیوتراپی، امورمالی

 • لندن:

رشته‌های امورمالی، بازاریابی، طراحی گرافیک، ارتباطات و رسانه اجتماعی، حسابداری، منابع انسانی، مراقبت‌های بهداشت و درمان، پزشکی هسته‌ای، مالتی مدیا، داروسازی، خدمات اجتماعی

 • وینیپگ:

رشته‌های منابع انسانی، داروسازی، حسابداری، کتابداری، بازرگانی، مدیریت پروژه، مدیریت داده‌ها، امورمالی، کامپیوتر

مزایای کار دانشجویی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی

شایع‌ترین روش مهاجرتی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا روش تحصیلی است. جالب بدانید که. کانادا در مقاطع تحصیلی دانش‌ آموزی و دانشجویی و حتی دوره‌ های کوتاه‌ مدت زبان و کارورزی یا کوآپ نیز متقاضیان بین‌المللی را پذیرش می‌کند.

دانشجویان خارجی به محض ورود به کانادا و اشتغال به تحصیل. با داشتن شرایط مطلوب می‌توانند برای پیدا کردن شغل تلاش کنند. و پس از به‌ دست آوردن کار مناسب و دلخواه وارد بازار کار بشوند. و به تجربیات و تخصص خود اضافه کنند. این مسیر می تواند بستر مناسبی برای ورود به بازار کار پس از تحصیل باشد.

دانشجویان پس از اتمام تحصیل می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و نسبت به دریافت اقامت دائم اقدام کنند.

مزایای دیگر کار حین تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی این است. که متقاضیان می‌توانند با کسب مبلغی درآمد، مخارج زندگی و تحصیل خود را تا حدودی تامین کنند. هزینه‌ های تحصیل و زندگی در کانادا بستگی به انتخاب:

 1. مقطع.
 2. رشته.
 3. شهر.

مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد.

 کار ضمن تحصیل در کانادا می‌تواند بخشی از آینده حرفه‌ ای و خانوادگی فرد را تضمین کند. به تأمین هزینه‌ های زندگی در کانادا کمک کند. دانشجو را با محیط پیرامون سازگار کند، موجب هدایت فرد به بازار کار بشود. رزومه کاری را تقویت کند و مهم‌تر از همه ممکن است زمینه‌ساز اقامت پس از تحصیل شود.

کار دانشجویی در کانادا

خب حالا که. فهمیدید می‌توانید ضمن تحصیل در کانادا کار هم کنید. و یک سری اطلاعات هم در خصوص شرایط و قوانین کاری در این کشور به‌ دست آورید.پس دیگر جای نگرانی نیست. 

خوشبختانه امکان یافتن کار در کشور کانادا به نسبت کشور های دیگر بسیار بالا است. پیدا کردن کار در این کشور به عوامل زیادی بستگی دارد.

سطح زبان انگلیسی و تجربه کاری یک فرد از امتیازات مهمی هستند که می‌توانند در این زمینه کمک زیادی کنند.

پیدا کردن کار های تخصصی و متناسب با رشته تحصیلی شاید کمی سخت باشد. اما تا دلتان بخواهد فرصت انجام کار های جنرال مثل کار:

 • در رستوران.
 • کارخانه‌ها.
 • شرکت‌های تولیدی.

مهیا است.

کافی است به سایت‌ های مختلف ازجمله Immigrant Serving Organization یا Job Bank سری بزنید. و انواع آگهی‌ های استخدامی آنها را مطالعه کنید. خواستن توانستن است. مطمئن باشید اگر تلاش کنید کار دانشجویی خوبی پیدا می‌کنید.

و اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در زمینه کار دانشجویي در کانادا و شرایط آن کسب کنید. با مشاورین ما در موسسه دایانا مهاجر در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *