دایانا مهاجر
ویزای سرمایه گذاری

ویزا

ویزا(روادید) یک مجوز رسمی است. که برای اجازه ورود قانونی به کشور های خارجی  صادر می شود. ویزا معمولا در گذرنامه دارنده، مهر می شود.

 انواع مختلفی از ویزا و مدارک مورد نیاز برای  دریافت آن  وجود دارد. که هرکدام در کشور میزبان دارای حقوق و شرایط متفاوت هستند. در این مقاله شرکت دایانا مهاجر آنها را برای شما شرح خواهد داد. 

متخصصان ما در موسسه دایانا مهاجر در این مقاله در مورد اهمیت

  • امنیت مالی
  • دلیل سفر
  • جزئیات سفرهای قبلی

در روند اخذ ویزا باشما صحبت خواهند کرد. 

تاریخچه ویزا

در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم:. در اروپای غربی، هیچ ضرورتی  برای وجود گذر نامه یا ویزا برای انتقال از کشوری به کشور دیگر نبود.  

 یکی از مضرات آن سرعت حمل و نقل و جابه جایی بود. به خصوص برای افراد زیادی که با قطار سفر می کردند. موجب سخت تر شدن کنترل پاسپورت ها شده بود. سر انجام این امر موجب شد. که بعد از جنگ جهانی اول پاسپورت ها و ویزا ها جز ضروریترین اسناد مسافرتی بشوند.

ویزا و شرایط ان

انواع ویزا از نظر زمان صدور عبارتند از:

  1. ویزایی که باید در بدو ورود به کشور مقصد صادر شود.
  2. ویزایی که باید قبل از سفر از سفارت یا کنسولگری کشور مقصد اخذ شود.

البته می توان اخذ ویزای نوع دوم  را به دفاتر مهاجرتی که در ان تخصص کافی دارند واگذار کرد. چون در غیر اینصورت ممکن است. مراحل اخذ ویزا قبل از دریافت ان توسط متقاضی به اتمام برسد.

اما در موضوع نیاز یا عدم نیاز افراد به ویزا می توان به موارد مختلفی اشاره کرد از جمله: 

  • تابعیت متقاضی
  • طول مدت اقامت
  • فعالیت هایی که متقاضی قصد انجام انها را در کشور مقصد دارد

مرجع صدور ویزا

شعبه ای از وزارت خارجه یا کنسولگری کشور مقصد، مرجع صدور ویزا می باشد. که وظیفه رسیدگی به اسناد ارائه شده. از طرف متقاضی ویزا به این ارگان دولتی را دارد. و در صورت صلاح دید برای متقاضی ویزا را صادر کنند. 

که اسناد می توانند گواه بر این موضوع باشند. که ایا افراد قدرت حمایت از خود را در کشور مقصد دارند یا خیر . چه در موضوع اقامت و چه در موضوع خورد و خوراک . 

برای مثال در موضوغ دریافت ویزا ، برخی کشور ها از اخذ ویزا برای افراد مبتلا به بیماری های خاص خودداری میکنند. مانند بیماران  مبتلا به ایدز.والبته شرایظ دقیق تر ان بستگی به کشور و گروه ویزای ان دارد.

ویزا بر اساس هدف سفر

1.ویزای توریستی:برای کسی که هدف گردشگری داشته باشه صادر میشود.
2.ویزای ملاقات دوستان و اقوام: برای اکثر کشورها نوع ویزای صادر شده برای این هدف مشابه مورد قبلی هست. فقط مدارکی که به سفارت ارائه می کنیم کمی متفاوت هست و شانس گرفتن ویزا هم بیشتراست.
3.ویزای درمان: برای معالجه و درمان در کشور مقصد گرفته می شود.
4.ویزای تجاری: برای تجارت در کشور مقصد گرفته می شود.
5.ویزای عبوری یا ترانزیت: که مدت ان  خیلی کم هست و تنها برای عبور از یک کشور برای رسیدن به کشور مورد نظر است.
6.ویزای کار و تعطیلات (work & holidays visa):که به شما اجازه میدهد علاوه برگردش در کشور مقصد بطور محدود کار هم بکنید. مانند کشور استرالیا تا چند سال پیش این ویزا رو برای ایرانی ها صادر می کرد ولی فعلا انجام نمیده.
 دیگر ویزاها نظیر ویزای دانشجویی، ویزای مهاجرتی و … در دسته ویزاهای بلند مدت هستند.

انواع ویزا بر اساس نحوه اقدام

1.مراجعه مستقیم به سفارت، پر کردن فرم های ویزا و درخواست ویزا.

2.درخواست ویزا از طریق آژانس ها و شرکت های واسطه. ویزای اکثر کشورها رو میشه از هر دو روش اول و دوم انجام داد. 

کشور سنگاپور و امارات:معدود کشورهایی مثل سنگاپور و امارات هستند که فقط از روش دوم میشه اقدام کرد.

کشور چین و روسیه: بعضی از کشورها مثل چین و روسیه هم مراجعه مستقیم به سفارت به قدری دردسر داره که نهایتا به نظر میرسه مراجعه به آژانس در زمان و هزینه میتونه صرفه جویی کنه.
کشور استرالیا و نیوزلند:تعداد محدودی کشور هم هستند که کلیه مراحل درخواست ویزا فقط آنلاین هست. ویزای کشورهای استرالیا و نیوزلند به اینصورت هست. جالب است که بدانید.ویزای استرالیا یک فایل پی دی اف هست که به شما ایمیل میشه. و هیچ برچسبی در پاسپورت شما زده نمی شود.
کشور اذربایجان و تاجیکستان:برای کشورهای تاجیکستان و آذربایجان از هر سه روش بالا میشه برای ویزا اقدام کرد.

انواع ویزا بر اساس دفعات ورود

1.ویزای صفربار ورود! (Airport transit visa):نوعی خاصی از ویزای ترانزیت هست به اسم ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport transit visa). با این نوع ویزا شما حق خارج شدن از فرودگاه حتی برای چند دقیقه رو هم ندارید .این ویزا در ابتدامجوز خارج شدن از هواپیمااست.و در مرحله بعد رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن به هواپیما به مقصد کشور بعدی هست.

2.ویزای چندبار ورود یا مولتیپل (Multiple visa): تا زمانی که ویزا از نظر تاریخ و مدت اعتبار داره شما اجازه دارید .که به دفعات نامحدود به اون کشور سفر کنید و خارج بشید.

3.ویزای دو بار ورود یا دابل (Double visa): اجازه دارید تا مدتی که ویزای شما اعتبار داره دو بار وارد کشور مقصد شوید.

4.ویزای یک بار ورود یا سینگل (Single visa): بعد از یکبار ورود و خروج اتوماتیک اعتبار این ویزااز بین خواهد رفت. حتی اگر از نظر تاریخ اعتبار بیشتری داشته باشد.

ویزای شینگل

 شینگل پیمانی است که 26 کشور اروپایی با هم بسته اند. 26 کشور قرار دادی را با هم امضا کردند که بر اساس یکی از بندها ان با دریافت ویزای یکی از این کشورها میشه به دیگر کشور ها مسافرت کرد.پس ویزای هر یک از این کشور ها مجوزی برای سفر به دیگر کشور ها است.

 البته همچنین قرار دادی بین کشور های قاره افریقا درحال اجرا هست.۵ کشور شرق آفریقا شامل کنیا، اوگاندا، رواندا، تانزانیا و بوروندی  همچین قصدی را دارند.

 

مدارک برای ویزا

1. فرم ویزا پر شود:فرمی بصورت کاغذی یا آنلاین یا هر دو. در این فرم سوالاتی درمورد شخص و هدف فرد از سفر پرسیده می شود. فرم ویزا می تواند ظرف ۵ دقیقه تکمیل شود مثل بولیوی یا مثل نیوزلند که ممکن است پرسش یک روز نیز طول بکشد. 

2.توانمندی مالی : مدارکی مثل حساب بانکی، سند ملکی، اوراق سهام و … .

3.مدرک نشان دهنده شاغل یا دانشجویی:  در محل سکونت این مدرک یکی از مدارک مهم می باشد.که می تواند دلیل اصلی شما برای بازگشت به کشورت تان باشد. البته در صورت بازنشسته بودن می تواند مدرک مربوطه را ارائه دهید.

4.پاسپورت: باید تاریخ انقضاش حداقل سه ماه بعد از پایان سفرتون باشه (بعضی کشورها ۶ ماه).

5.شناسنامه

6.دعوتنامه: از شخص یا شرکت در کشور مقصد

7. رزرو هتل: مدت اقامت و در مواردی رزرو قطعی هتل

8.بیمه مسافرتی

9.عکس دیجیتالی یا چاپی: تاکید داشتن سفارتخانه ها  روی جدید بودن عکس و بدون روتوش بودن ان. پیشنهاد می کنیم که بعد از عکس گرفتن و مورد قبول واقع نشدن پس از ارائه به سفارت نهایتا  باردیگر در عکاسی که خود سفارت معرفی می کنندعکس گرفته شود.

 

تمدید ویزا

اکثر کشورها این امکان رو دارند که توانید مدت زمان ویزا را وقتی در اون کشور هستید تمدید کرد،ولی برای بعضی از کشورها انجام این کار خیلی ساده هست و برای بعضی بسیار سخت .و برخی اوقات نیازمند قانع کردن ماموران پلیس و مرزبانی اون کشور هستید. فارغ از سختی یا راحتی تمدید ویزا، در صورت تمدید شدن ویزای شما، برای اقدام  بار دیگر احتمالا سختگیری بیشتری برای دادن ویزا دارند.

درصورتی که بیش از حد مجاز در یک کشور بمانید.مجبور به پرداخت جریمه یا برای مدتی اجازه سفر به ان کشور را ندارید.

ترجمه

بسیاری از سفارتخانه ها از شما می خواهند.که مدارک و اسناد فارسی رو به انگلیسی و یا زبان رسمی اون کشور ترجمه شود. اما برخی کشور ها هستنند  مانند فرانسه که مدارک فارسی رو قبول می کنند.