دایانا مهاجر
ویزای کار فنلاند

ویزای کار فنلاند

مهاجرت کاری به فنلاند و همچنین. شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق کار. در فنلاند در این مقاله مورد بررسی و تحقیق علمی قرار می گیرد. باید توجه داشته باشیم. که فنلاند مانند بسیاری از کشور های اروپایی دیگر. که شرایط خاص خود را دارند. فنلاند نیز دارای قواعد خاص برای متقاضیان می باشد. افراد متقاضی باید نسبت به شرایط پیش روی خود آگاهی داشته باشند. شرایط مهاجرت کاری به فنلاند چیست.؟ مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری فنلاند. چیست؟ امروزه افراد متعددی خواستار مهاجرت به کشور فنلاند. از طریق کار در این کشور و دیگر روش های مهاجرتی. به این کشور می باشند. و این در حالی است. که ممکن است. از شرایط کار در کشور فنلاند اطلاعات کاملی نداشته باشید.

شرایط کار برای ایرانیان

فنلاند یکی از مناسب ترین کشور های جهان. برای زندگی و کار شناخته شده است. بازار کار فنلاند و مشاغل و امکانات ارائه شده. در فنلاند بر پایه مساوی و انصاف می باشد. کشور فنلاند به صورت رسمی دارای دو زبان فنلاندی و سوئدی است. البته بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند. زبان رسمی و مادری 91٪ از مردم این کشور فنلاندی است. این در حالی است. که زبان مادری 5٪ از مردم این کشور زبان سوئدی است. با توجه به این شرایط افراد باید برای ورود به بازار کار فنلاند. ترجیجا به زبان فنلاندی. تسلط داشته باشند. البته شرکت های چند ملیتی و بین المللی در این کشور قرار دارند. که لزوما از فرد. تسلط به زبان انگلیسی را می خواهند.

شرایط کار درفنلاند

امکان کار در فنلاند برای اتباع کشورهای دیگر. و مهاجرین به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از مهمترین شرایط کار در فنلاند. به مانند دیگر کشورهای اروپایی داشتن. دعوت نامه یا پیشنهاد شغلی از سوی شرکت یا کارفرما در این کشور می باشد. متقاضیان باید توجه داشته باشند. که رزومه کاری و تحصیلی این افراد نقش بسازایی در ورود آن ها. به بازار کار این کشور خواهد داشت. آگاهی از شرایط کار در فنلاند. برای دانشجویان بین المللی نیز بسیار حایز اهمیت می باشد. چرا که دانشجویان زیادی وارد کشور فنلاند شده اند. و به دنبال کار در فنلاند می باشند.

در صورتی که رزومه شما توسط کارفرما مورد قبول واقع شود. برای شما دعوت نامه کاری ارسال می شود. و سپس می توانید. برای ویزای کار فنلاند درخواست دهید.

کار در فنلاند

از دیگر مسئله های مهم در فنلاند نرخ بیکاری می باشد. باید توجه داشته باشید. کشوری که برای مهاجرت انتخاب می کنید. باید از نرخ بیکاری پایینی برخوردار باشد. تا بتوانید به سادگی در آن کشور مشغول به کار شوید. و اقامت خود را تا زمان کسب اقامت دائم یا تابعیت تمدید کنید. نرخ بیکاری در کشور فنلاند بر اساس آمار ارائه شده. در دسامبر 2018 به میزان 5.4 درصد. به نسبت سال گذشته که 8.4 درصد بوده کاهش یافت. این نرخ بیکاری به نسبت آمار ارائه شده. در سال 2008 کمترین نرخ ارائه شده. در ده سال اخیر در فنلاند می باشد. بر این اساس تعداد افراد بیکار. در فنلاند از 164 هزار نفر به 81 هزار نفر کاهش چشمگیری داشته است. این در حالی است. که افراد شاغل 84 هزار نفر می باشد. براساس نرخ ارائه شده در دسامبر همان سال نرخ بیکاری جوانان 18 الی 24 ساله به شدت کاهش یافت. و از 15.5 درصد به 9.3 درصد کاهش چشمگیری داشته است.

نرخ بیکاری در فنلاند

نرخ بیکاری 5.40 % 6.20 % 19.90 % 0.70 %
افراد شاغل 2553 نفر 2534 نفر 2688 نفر 1942 نفر
افراد بیکار 146 هزار نفر 168 هزار نفر 512 هزار نفر 15 هزار نفر
نرخ مشارکت نیروی کار 65.40% 65.50% 73.80 % 62.00 %
نرخ بیکاری در بلند مدت 1.40 درصد. 1.60 درصد 5.50 % 1.10 %
نرخ بیکاری جوانان 17.20% 17.70%. 35.70 % 8.30 %
سن بازنشستگی زنان 63 سال 63. سال 63 سال 63 سال
سن بازنشستگی مردان 63 سال. 63 سال 63 سال 63 سال
هزینه زندگی خانواده در ماه 1،700 یورو. 1،780 یورو 1،780 یورو 1،650 یورو
هزینه زندگی فرد در ماه 1،160 یورو 1،190 یورو 1،190 یورو 1،100 یورو

کار و بررسی ویزای همراه

براساس قانون و قوانین اکثریت کشورها. افرادی که به واسطه ویزای کار. در یک کشور پیشنهاد شغلی مناسب دریافت می کنند. می توانند همان زمان برای همراهان خود. درخواست ویزا دهند. و همه خانواده به صورت همزمان وارد شوند. این قانون در کشور فنلاند نیز. حکم فرماست. و افراد در صورت داشتن پیشنهاد شغلی. و انجام پروسه قانونی اقامت کاری می توانند همزمان درخواست نمایند. و به همراه. خانواده خود وارد فنلاند شوند. در این خصوص افراد باید فرم درخواست. خود را به همراه مدارک مورد نظر همراه به سفارت فنلاند. ارائه دهند. تا پروسه صدور ویزا انجام شود. توجه داشته باشید. که در قانون بین الملل همراهان شخص. شامل همسر و فرزندان با سن کمتر از 18 سال می باشد.

مدارک مورد نیاز ویزای کار

برای داشتن مجوز کار در فنلاند. متقاضی باید  یک سری از شرایط خاص و مورد نظر را داشته باشد. که افراد متقاضی برای تسهیل در پروسه اخذ ویزای کاری خود. باید این شرایط را داشته باشند. برای اخذ ویزای کار فنلاند. افراد متقاضی باید مدارکی را جهت سهولت. در پروسه پرونده ارائه دهند. که سفارت فنلاند پس از بررسی مدارک افراد متقاضی در صورت تایید. ویزای کاری افراد را صادر می کنند.

میزان حقوق کار در فنلاند

میزان حقوق در این کشور و شاخص های حقوقی و مزایا جز موارد مهمی است. که افراد متقاضی کار در این کشور. خواستار کسب اطلاع از آن هستند. که ما به صورت مختصر به بحث و بررسی آن می پردازیم. شاخص نرخ حقوق و دستمزد در کشور فنلاند. براساس رشته تحصیلی و کاری و سطح تحصیلات. و سابقه کاری افراد تعریف می شود. که میانگین درامد. حقوق در این کشور ماهانه براساس آخرین آمار ارائه شده. در فوریه 2019 در حدود 3،470 یورو می باشد.

مشاغل مورد نیاز فنلاند در سال 2020

شرایط مورد نیاز کاری برای کار در کشور فنلاند. در درجه اول داشتن پیشنهاد کاری است. این کشور به لحاظ امنیت بالای شغلی. برای کارکنان و پرداخت حقوق مناسب. و بالا برای افراد متقاضی می تواند. مقصد مناسبی برای اقامت کاری  به حساب آید. اما مانند کشورهای اتریش و آلمان. ویزای جستجوی کار ارائه نمی دهد. و همین امر یافتن کار در این کشور را دشوار کرده است. با این حال افرادی که دارای تخصص و پس زمینه تحصیلی و شغلی مناسب هستند. موقعیت کاری مناسبی در این کشور خواهند داشت. مشاغل مورد نیاز در این کشور در سال 2020 براساس آمار ارائه شده. از سوی اداره کار فنلاند براساس نیاز بازار کار در این کشور:

شامل موارد ذیل می باشند:

معلم:

با توجه به افزایش روز افزون مدرسه  ها در کشور فنلاند. به لحاظ سیستم آموزشی قوی این کشور. تقاضا برای معلم در این کشور بسیار بالا رفته است. و درآمد معلمان در این کشور بسیار خوب و در حدود 3250 یورو در ماه می باشد.

پرستار:

خدمات مراقبتی و بهداشتی در کشور فنلاند. از استاندارد بالایی برخوردار می باشد. به این ترتیب این کشور مقصد مناسبی برای تحصیل پرستاران و رشته های بهداشت درمان می باشد. و در بخش درمان تقاضا بیشتری برای رشته های پرستاری وجود دارد. پرستاران  در فنلاند. به طور میانگین در حدود مبلغ 3000 یورو در ماه حقوق دریافت می کنند.

برنامه نویس

با بهبود وضعیت و ارتقای سیستم کاری. در این کشور و وجود شرکت هایی مانند. نوکیا نیاز به برنامه نویس. نیز در این کشور افزایش یافته است. در حال حاضر 7000 برنامه نویس در این کشور کار میکنند.

مربی مهد کودک

با توجه به سیستم آموزشی قوی فنلاند. که در سطح جهانی شناخته شده است. و همجنین افزایش ساعت کاری در این کشور نیاز به مربی مهدکودک. به تبع در این کشور افزایش یافته است. با توسعه فنلاند در حوزه بین المللی. تقاضا برای معلم مهد کودک. و به خصوص معلمان انگلیسی زبان افزایش یافته است.

حسابدار

با توجه به افزایش زیاد شرکت های داخلی. و بین المللی و رشد اقتصاد این کشور. تقاضا برای جذب حسابداران. حرفه ای بر این اساس افزایش یافته است. حقوق حسابداران در فنلاند بیش از 4000 یورو در ماه می باشد.

نحوه کاریابی در فنلاند

همان طور که گفته شد. متقاضیان برای کار در فنلاند نیاز به یک دعوتنامه. از سوی کارفرمایی در کشور فنلاند دارند. برای دریافت پیشنهاد کار یا Job Offer باید به کاریابی در کشور فنلاند بپردازید. یکی از موانع پیش روی متقاضیان کار. در فنلاند همین مسئله کاریابی می باشد. چرا که این کشور مانند کشورهای آلمان و اتریش به شما ویزای جستجوی کار نمی دهد. و شما نمی توانید در این کشور به صورت حضوری. به جستجوی کار بپردازید. ممکن است. به این فکر کنید که می توان با ویزای توریستی. به کشور فنلاند سفر کرد. و به جستجوی کار پرداخت. اما مسئله این است. که ویزای توریستی قابلیت تبدیل به ویزای کاری ندارد. و شما باید برای دریافت ویزای کار. باید به کشور خود بازگردید. و از سفارت فنلاند در کشور خود اقدام کنید. با توجه به اینکه این فرآیند می تواند زمان بر باشد. معمولاً کارفرمایان تمایل کمتری برای استخدام نیروی کار بدون اقامت دارند. 

مؤسسات کاریابی در فنلاند

اخذ اقامت فنلاند از طریق کار نیازمند یافتن شغل مناسبی می باشد. برای پیدا کردن  شغل شخص ابتدا باید رزومه کاری خود را آماده کرده. و با مراجعه به وب سایت های کاریابی کشور فنلاند فرصت های شغلی را بررسی کند. و رزومه خود را به کارفرماهای مورد نظر ارسال نماید. در ذیل چند شرکت کاریابی را خدمت شما معرفی خواهیم کرد. شما می توانید به سایت این موسسات مراجعه نموده. و مشاغل مورد نیاز این کشور را جستجو نمایید.

موسسه کاریابی oikotie
موسسه کاریابی بارونا: Kluuvi
موسسه کاریابی پلازا: Kamppi

یافتن شغل در فنلاند

فعال و کوشا باشید.

در فرآیند جستجوی کار انعطاف پذیر باشید.

از رسانه ها، سایت ها، موسسات کاریابی. و رسانه های اجتماعی برای کاریابی استفاده کنید.

مطمئن باشید که روزمه کاری شما قابلیت کاریابی. و ورود به بازار کار را دارد و به روز باشد.

تسلط به زبان فنلاندی کمک شایانی. به یافتن کار در فنلاند خواهد کرد.

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت

هدف نهایی بسیاری از مهاجرین. اخذ اقامت دائم و در نهایت تابعیت کشور مقصد می باشد. این امکان وجود دارد. که از طریق کار در فنلاند. اقامت دائم و سپس تابعیت و پاسپورت فنلاند را کسب نمود. زمانی که شما اقامت کاری فنلاند. را دریافت می کنید. این اقامت به مدت 1 سال اعتبار دارد. که می تواند هر سال تمدید شود. پس از 4 سال متوالی زندگی و کار در کشور فنلاند می توانید. درخواست اقامت دائم دهید. که مدت اعتبار این اقامت نامحدود می باشد. و تنها در صورتی که جرمی در این کشور مرتکب شوید. باطل می شود.

شرایط اقامت دائم در فنلاند

پروسه اخذ تابعیت فنلاند پس از اقامت دائم اتفاق می افتد. برای اخذ تابعیت فنلاند باید شرایط زیر را دارا باشید.
حداقل 18 سال سن دارید. برای افراد زیر 18 سال سرپرست قانونی آن ها باید درخواست دهد.
به زبان سوئدی یا فنلاندی در سطح قابل قبولی تسلط دارید.
در 5 سال گذشته به صورت مستمر. در فنلاند زندگی کرده اید.
سابقه کیفری ندارید. و مرتکب جرمی نشده اید.

مالیات، قبض ها، قسط وام هزینه های درمانی. و امثال آن به صورت منظم پرداخته اید.

قانون کار در فنلاند

براساس قانون کار در فنلاند. ساعت کاری حداقل 38 الی 40 ساعت در هفته می باشد. که به طور معمول 8 ساعت در طول روز ساعت کاری تعریف شده است. البته شایان ذکر است. که برای ورورد به بازار کار در این کشور. علاوه بر داشتن شرایط اولیه ویزای کاری. و اقامت کاری افراد باید. شرایط سنی مناسب نیز داشته باشند. معمولا سن ایده آل از دید کارفرما و اداره. کار این کشور حداکثر 40 سال می باشد.

شرایط گرفتن دعوت نامه رسمی

شرایط و ضوابط دعوت نامه معتبر. و رسمی از دید سفارت کشور فنلاند به شرح ذیل است.

دعوت نامه از سوی کارفرما و شرکت باید کامل باشد. و آدرس سازمان، تلفن، ایمیل و نام کامل سازمان درج شده باشد.

افراد باید اطلاعات فردی و هویتی خود را در قالب فرم های خاص تکمیل نموده. و به سفارت ارائه دهند. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی به صورت کامل. تلفن و ایمیل  می باشند.

اطلاعات شخص دعوت شده باید. در دعوت نامه به صورت دقیق ذکر شده باشد. از جمله نام و نام خانوادگی. تاریخ تولد و مدرک تحصیلی.

مدت زمان اقامت کاری در کشور فنلاند. باید ذکر شده و یا حتی اگر نیاز به سفر مجدد باشد. بیان شود.

دعوت نامه ارائه شده از سوی کارفرما باید امضا شده. و به همراه تاریخ و تایید رسمی. از سوی اداره کار را نیز داشته باشد.