دایانا مهاجر

ویزای کار ترکیه

در صورتی که قصد مهاجرت از طریق کار به ترکیه را داشته باشید. قطعا پیدا کردن کار مهم ترین دغدغه می باشد. همچنین پیدا کردن کار در کشورهای خارجی طبیعتا کار آسانی نیست.یکی از اصلی ترین روش های کاریابی در همه کشورها استفاده از سایت های کاریابی می باشد. که البته سایت های کاریابی مرتبا در حال به روزرسانی شدن هستند. شما میتوانید کار مورد نظر خود را از طریق این سایت ها پیدا کرده و از طریق کار فرما اقدام به اخذ ویزای کار کنید. همچنین آگهی های استخدام به صورت هفتگی و ماهانه در روزنامه های معتبر ترکیه به چاپ میرسد و متقاضیان میتوانند با شماره های کارفرما تماس گرفته و وقت مصاحبه بگیرند.

ویزای کار ترکیه

مدارک مورد ویزای کار ترکیه را می توانید در پیج اینستاگرام ما مطالعه نمایید

مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه

شرایط اخذ ویزای کار

یکی از قانون های اصلی که باید به یاد داشته باشید این است که با ویزای کار ترکیه میتوانید اقامت بگیرید ولی با ویزای اقامت نمیتوانید کار کنید. حتی اگر از طریق دیگری اقامت گرفته باشید باز هم برای کار کردن نیاز به ویزای کار دارید. ترکیه از نظر اقتصاد بیشتر در حوزه های گردشگری و تولید فعالیت دارد و از جمله کشورهایی است که در اشتغال در این زمینه ها آمار بالایی دارد. 
برای گرفتن ویزای کار باید از طریق یک کارفرمای ترک دعوت به کار شوید و ایشان به دولت اعلام کند که به شما نیاز دارد و برای شما تقاضای ویزای کار کند. در این شرایط کارفرما باید شما را در وزارت کار ترکیه تایید کرده باشد یا از کنسولگری مستقیما درخواست ویزای کار برای شما بکند .

سابقه کاری و کد رشته های شغلی

سابقه کاری باید در سطح کد رشته های ۰ یا A یا B باشد. برای برنامه فدرال اسکیل ورکر تنها همین 3 سطح شغلی هستند که. در آنها ارائه سابقه کاری قابل قبول است.

سابقه کاری و کد رشته های شغلی

سابقه کاری باید در سطح کد رشته های ۰ یا A یا B باشد. برای برنامه فدرال اسکیل ورکر تنها همین 3 سطح شغلی هستند که. در آنها ارائه سابقه کاری قابل قبول است.

نکات مهم اخذ ویزای کار ترکیه را با استفاده از لینک زیر در پیج اینستاگرام ما مطالعه فرمایید 

کار در ترکیه

نکات مهم اخذ ویزای کار

جهت گرفتن ویزای کار باید چند نکته را رعایت کنید که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد.:

 •  پس از پنج سال کار در ترکیه و بیمه شدن توسط کارفرما می توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید. با کار کردن در ترکیه شما دارای سابقه بین المللی می شوید و می توانید به سایر کشور ها مهاجرت کنید.
 • یکی از اولویت های اخذ ویزای کار در ترکیه مسلط بودن به زبان ترکی می باشد. و اکثر شرکت ها و کارفرمایان ترک افرادی را برای استخدام می خواهند که با زبان ترکی اشنایی داشته باشند. در صورت مسلط بودن به زبان ترکی می توانید کارهای به مراتب بهتر و با حقوق بالاتر دریافت کنید. در غیر این صورت باید به کارهای سخت تر و با حقوق کمتر راضی شوید تا با گذشت زمان به زبان ترکی مسلط شوید.
 • ساعت کاری در ترکیه نسبت به سایر کشورها بیشتر می باشد. به گونه ای که ساعت کاری در یک هفته 45 ساعت می شود. و معمولا روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 8.30 تا 17 ساعت کاری رسمی ترکیه میباشد و کارمندان می توانند بسته به ساعت کاری 14 روز در سال مرخصی با حقوق بگیرند.

مراحل اخذ اجازه کار

برای گرفتن اجازه کار باید مراحل زیر را طی کنید.:

 • ارسال درخواست کارفرما و کارمند به صورت انلاین به امور اجتماعی و وزارت کار در ترکیه. (مدارکی که توسط کارفرما و کارمند ارسال می شوند متفاوت می باشد.).
 • 6 روز پس از گذشت ارسال درخواست انلاین تمامی مدارک باید به وزارت کار و امور اجتماعی تحویل داده شود. 
 • درخواست کار و مدارک ارسال شده توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه (تحت قانون 4817 مجوز کار خارجیان) بررسی می شود.
 • پس از برسی نتیجه درخواست به دو روش انلاین و فرم نوشته شده اطلاع رسانی می شود.
 • فرد متقاضی وظیفه دارد تا 30 روز پس از اعلام نتیجه و دریافت مجوز کار برای اقامت کاری اقدام کند. 

مدارک مورد نیاز

تمامی مدارکی که در زیر بیان می شود باید توسط متقاضی اسکن شده و در زمان ثبت درخواست به صورت آنلاین ارسال شوند.:

 1. مدارک ارسالی کارفرما :
  فرم درخواست اجازه کار به وزارت کار و امور اجتماعی.
  صورتحساب و صورت سود و زیان سال گذشته که به تایید مقامات مالیاتی رسیده باشد.
 2. مدارک ارسالی متقاضی:
  معدل آخرین مدرک تحصیلی برای متقاضیانی که تحصیلات خود را خارج از ترکیه انجام داده اند.
  در صورت نیاز یک نسخه از مدرک فارغ التحصیلی برای وزارت خانه ترجمه و صحت مدارک تحصیلی یا مدرک فارغ التحصیلی تایید شود.
  ارائه نسخه های قرارداد کاری برای شرکت های گردشگری، به زبان ترکی و زبان متقاضی به همراه یک توصیه نامه به زبان ترکی.
  دریافت گواهینامه مهارت برای متقاضیانی که می خواهند در بخش خدمات اموزشی، تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش ترکیه مشغول به کار شوند.

تمدید مجوز کار

اعتبار اولین مجوز کار در ترکیه به مدت یک سال می باشد. و در صورت تمایل به تمدید از دو ماه و نیم قبل از اتمام مجوز کار باید اقدام کنید. پس از درخواست مجدد بعد از یک سال به شما اقامت کار دوساله داده می شود. در صورت تمایل به درخواست کار مجدد پس از پایان اعتبار اقامت کار دوساله به شما اقامت سه ساله اعطا می شود.

لیست مشاغل مورد نیاز در ترکیه

 1. ساخت وساز.
 2. فناوری اطلاعات.
 3. خودروسازی.
 4. فست فود.
 5. نساجی.
 6. محیط زیست.
 7. مواد شیمیایی.
 8. گردشگری.
 9. کشاورزی و صادرات فندق.
 10. فروشگاه های الکترونیک.
 11. شرکت تولید پتروشیمی.
 12. خدمات مشاوره مالی.
 13. دفتر مشاوره تغییر کسب و کار.
 14. تعمیرات.
 15. رزرو هتل و آپارتمان.