دایانا مهاجر

ویزای سرمایه گذاری آلمان

 

 آلمان (جهوری آلمان) عضو اتحادیه اروپا است و پایتخت آن شهر برلین است. این کشور از شمال با دریای شمال و دریای بالتیک و نیز با کشور دانمارک مرز مشترک دارد. کشور آلمان از شرق با جمهوری چک و کشور لهستان و از غرب با کشورهای فرانسه، لوکامبزبورک، بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. در جنوب آلمان نیز کشورهای اتریش و سوئیس قرار دارند. آلمان از دیرباز به دلیل پیشرفت صنایع مختلف، به عنوان مهد اقتصاد و تکنولوژی اتحادیه اروپا به شمار می رود و به همین دلیل مورد توجه سرمایه گذاران مختلف از سراسر جهان بوده است. بنابراین سرمایه گذاری در آلمان یکی از راه های محبوب و پرطرفدار برای مهاجرت به این کشور است.

آلمان بعد از جنگ جهانی دوم و  دهه 50 میلادی تلاش زیادی جهت بهبود صنایع مختلف داشته و به همین دلیل، این کشور اکنون جز سردمداران اقتصاد و صنایع در اروپا است. این کشور با در نظر گرفتن تسهیلات ویژه، باعث جذب و ترغیب سرمایه گذاران خارجی جهت سرمایه گذاری و زندگی در آلمان شده است. امکان اخذ اقامت دائم و نیز تابعیت المان از جمله تسهیلاتی است که دولت آلمان برای برای سرمایه گذاران خارجی در نظر می گیرد.

توسعه صنعت خودروسازی المان در گذشته ای نه چندان دور، باعث شد که شرکت های خودروسازی آلمان مانند بنز، بی ام و، فولکس واگن و نیز آئودی به اتفاق شرکت های زیر مجموعه آن ها در کل جهان شناخته شوند و بر سر زبان ها بیفتند.

کشور آلمان برای یک سرمایه گذار این امکان را فراهم کرده است که بتواند با اخذ نمایندگی این شرکت ها اقدام به گرفتن تابعیت کشور آلمان کند. برای آشنایی با مشاغل مورد نیاز آلمان  و نیز روش های مختلف سرمایه گذاری در این کشور با این مقاله از دایانا مهاجر همراه باشید.

چرا سرمایه گذاری در کشور آلمان برای شما مناسب است؟

اگر سرمایه گذاری درکشور آلمان هدف شماست باید اطلاعات کلی درباره این کشور داشته باشید. همانطور که اشاره شد این کشور علاوه براینکه عضو اتحادیه اروپا  است، عضو پیمان شنگن نیز هست و  شما با گرفتن ویزای این کشور مجاز خواهید بود به 25 کشور دیگر عضو این قرارداد بدون هیچ مشکلی سفر کنید.

دولت  آلمان از آن دسته دولت هایی است که شهروندان خود را بسیار مهم و محترم می داند و  رفع نیازهای شهروندان همواره در اولویت اول قرار دارد. بنابراین خدمات حمل و نقل  عمومی بسیار متنوعی جهت سهولت حمل و نقل شهروندان در کشور ارئه شده است تا شهروندان برای حمل و نقل هیچ دغدقه ای نداشته باشند.

 جالب است بدانید که در شهرهای مختلف آلمان انواع دوچرخه‌ها برای حمل و نقل شهروندان با قیمت بسیار پایین در نظر گرفته شده است. با توجه به اینکه لازم است یک سرمایه‌گذار درباره  اقتصاد کشور و کیفیت زندگی در کشور مورد نظر خود اطلاعات کافی  داشته باشد، در ادامه مقاله این موارد بررسی خواهند شد.

شرایط زندگی در کشورآلمان چگونه است؟

با توجه به اینکه سبک زندگی و رفاه شهروندان در کشور آلمان بسیار حائز اهمیت است، این کشور تسهیلات ویژه و بسیاری را برای شهروندان خود در نظر گرفته است تا بتوانند زندگی مرفهی  را در این کشور تجربه کنند.از جمله این تسهیلات می توان به هزنیه تحصیل در آلمان اشاره کرد. تحصیل در این کشور کاملا رایگان است و دانش‌آموزان هیچ هزینه ای بابت تحصیل پرداخت نمی کنند.

همچنین جهت رفاه مسافران  و سهولت رفت و آمد در این کشور، کیفیت جاده‌ها در سال های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده‌ است و در برخی جاده ها نیز در این کشور شما سطح جاده را هم احساس نمی کنید. همچنین  قابل ذکر است که بیمه درمانی  نیز در آلمان برای تمام شهروندان اجباری است.

 در کشور آلمان با توجه به رشد و پیشرفت صنعت و تکنولوژی موقعیت‌های شغلی فراوانی  وجود دارد که باعث شده است سالانه درخواست نیروی کار مجرب  فراوانی را داشته باشد.  هزینه زندگی در کشور آلمان نیز در مقایسه با بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی از جمله اتریش بسیار پایینتر است.

درباره اقتصاد آلمان چه می دانید؟

کشور آلمان هم اکنون جز یکی از بزرگترین ارکان اقتصادی اروپا است و  رتبه چهارم اروپا  را در بخش تولیدات ناخاص نیز از آن خود کرده است. آلمان از پایه گذاران ارز یورو و اتحادیه اروپا می باشد. کشور آلمان پس از  انقلاب صنعتی همیشه خود را به عنوان یکی از برترین و صنعتی‌ترین کشورها در زمینه رشد و پیشرفت اقتصادی معرفی کرده است.

برای سرمایه گذاری  در کشور آلمان در نظر داشتن اقتصاد از اهمیت زیادی برخوردار است و در نظر نگرفتن آن ممکن است باعث زیان مالی شما در آینده شود.این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که در کشور آلمان  نیز مانند هر کشور دیگری، شما به صورت سالانه ملزم به پرداخت مالیات هستید.

در این بخش از مطلب به میزان پرداخت مالیات شرکت‌ها در کشور آلمان در سال های اخیر خواهیم پرداخت. میزان مالیات در چند سال اخیر در آلمان تغییری نکرده است. اگرچه نرخ مالیات در سال های 2006 و 2007  تقریبا 40 درصد بود،  اما این میزان در سال‌های 2008 تا 2012 به پایین تر از30 درصد آمد بنابراین نرخ مالیات در آلمان از سال 2013 تاکنون به صورت سالانه بر روی 30% باقی مانده است که نشان دهنده  قتصاد با ثبات و  بسیار پایدار  در این کشور است.

مزایای سرمایه‌گذاری در آلمان

سرمایه گذاری در کشورآلمان  علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد امتیازات دیگری را نیز برای شما به ارمغان می آورد. یکی از این امتیازات این است که شما  می توانید پس از 8 سال ،، اقامت دائم و تابعیت کشور آلمان را دریافت کنید.

شایان ذکر است که  پاسپورت این کشور، یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های سراسر دنیا به شمار می‌رود. بنابراین شما این امکان را خواهید داشت تا جهت گسترش و توسعه کسب‌وکار خود در آلمان، به کشورهای مختلف جهان سفر کنید. همچنین با توجه به اینکه آلمان مرکز تجارت اروپا ست، شرکت‌های مختلفی از دیگر کشورها  در این کشور دفاتر نمایندگی تاسیس کرده اند و  بنابراین شما برای ارتباط کاری با شرکت‌های مد نظر خود، مجبور به سفر به کشورهای مختلف نباشید.

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای سرمایه گذاری در آلمان، امکان همراهی خانواده سرمایه‌گذار با وی در طور اقامت  او در کشور آلمان است. سرمایه گذار قادر خواهد بود تا از زمان دریافت اقامت، خانواده و نیز افراد تحت تکفل خود را به کشور آلمان ببرد. لازم به ذکر است که برای فرزندان خانواده محدودیت سنی کمتر از 18 سال در نظر گرفته شده است.

تابعیت آلمان و اهمیت آن

همانطور که اشاره شد آلمان یکی از اعضای  پیمان شنگن است و بنابراین  شما با دریافت تابعیت کشور آلمان  قادر خواهید بود  برای دریافت ویزای شنگن اقدام کنید. شما با داشتن وی ویزای شنگن قادر به سفر تا به تمام کشورهای عضو این پیمان  هستید و نیاز به  صرف زمان  و هزینه های اضافی  برای دریافت ویزای کشور مورد نظر خود نیستید.با سرمایه گذاری در آلمان و  دریافت تابعیت این کشور شما قادر خواهید بود تا از تسهیلات متنوعی که در اختیار شهروندان این کشور قرار داده شده است، بهره مند شوید.

روش‌های سرمایه گذاری در کشور آلمان کدامند؟

 دریافت اقامت موقت و سپس دائم و تابعیت  کشور آلمان از راه‌های مختلفی ممکن است وجود دارد که می توان به اخذ ویزای کار اشاره کرد؛ اما به جرات می توان گفت سرمایه گذاری در آلمان یکی از اصولی‌ترین و بهترین راه‌هایی است که شما می توانید علاوه بر دریافت تابعیت این کشور میزان سرمایه خود را هم چند برابر کنید. در ادامه  این مطلب به معرفی انواع شیوه های سرما‌یه‌گذاری در این کشور خواهیم پرداخت.

کارآفرینی؛ یکی از اولویت های مهم سرمایه گذاری در آلمان

یکی از گزینه های قابل توجه برای سرمایه گذاری در آلمان کارافرینی و ایجاد یک کسب و کار است. 

  اولین راه برای سرمایه گذاری در آلمان این است که به روش‌های مختلف وارد این کشور شوید و سپس در این کشور اقدام به کارآفرینی  و ایجاد کسب و کار کنید.اما راه دیگری که در پیش روی شما قرار دارد، ارائه  یک بیزینس پلن یا نقشه تجاری به کشور آلمان است. اما شما باید مطمئن شوید بازار هدف بیزنس پلن شما کدام بازار  است و را مورد هدف و این کار برای دولت آلمان سوددهی لازم را خواهد داشت. از طرفی باید توجه داشته باشید که کسب‌وکار مورد نظر شما باید برای این کشور نیز اشتغالزایی کند.

پایه گذاری یک کسب و کار بر پایه دانش حرفه‌ای و فردی

 راه‌اندازی کسب‌وکار بر پایه دانش فردی یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در آلمان است. شما می توانید با تاسیس کافی شاپ، رستوران، و مشاغل دیگری مانند کلینیک تعمیرات اتومبیل در کشور آلمان سرمایه گذاری کنید. برای انجام این کار شما ملزم  به ثبت شرکت نیستید و کافی است تا مجوزهای صنفی لازم را برای فعالیت خود را اخذ نمایید و بدین ترتیب قادر به دریافت  اقامت آلمان خواهید شد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در کشور آلمان

شما می توانید با تاسیس شرکت با مسئولیت محدود  اقدام به سرمایه گذاری در کشور آلمان نمایید. برای این کار شما ملزم به ثبت شرکت خواهید بود و شرکت شما به صورت شرکتی با مسئولیت محدود  شروع به فعالیت ‌می‌کند. شما برای شروع  این کار حداقل به سرمایه  ای در حدود 25 هزار یورو نیاز خواهید داشت. بنابراین شما ضمن تاسیس یک شرکت مستقل قادر به دریافت اقامت آلمان خواهید شد. 

سرمایه گذاری با تاسیس شرکت تضامنی

ثبت و تاسیس شرکت تضامنی یکی دیگر از راه‌های مطمئن و پرسود سرمایه گذاری در کشور آلمان  و باطبع اخذ اقامت دائم این کشور است. در این نوع شرکت که شباهت بسیار زیادی به شرکت با مسئولیت محدود دارد، ارتباط مستقیمی بین میزان سهامداران و میزان مسئولیت آنها در شرکت وجود دارد. بنابراین شما می توانید با ثبت شرکت تضامنی با مشارکت دیگر سهامداران اقدام به سرمایه گذاری در آلمان کنید.

سرمایه گذاری با تاسیس نمایندگی

شما می توانید با تاسیس نمایندگی های مختلف اقدام به سرمایه گذاری در کشور آلمان نموده و بدنبال آن قادر به اخذ اقامت دائم این کشور خواهید شد. شایان ذکر است که شما در صورتی قادر به تاسیس نمایندگی در کشور آلمان خواهید بود که مالک یک شرکت باشید و اقدام به تاسیس نمایندگی در آلمان کنید. در این صورت شما یک تاجر مستقل محسوب شده و قادر به تاسیس نمایندگی خواهید بود.

سرمایه‌گذاری و خرید ملک در آلمان

یکی دیگر از پرسودترین و راحت‌ترین راه‌ها برای سرمایه گذاری در کشور آلمان خرید ملک است. برای خرید ملک در آلمان به منظور به منظور اخذ اقامت این کشور بایستی هنگام خرید ملک به نکاتی توجه فرمایید. اولین نکته ای که هنگام خرید ملک در آلمان باید در نظر داشته باشید این است که  اگرچه  در سال های اخیر ایرانیان زیادی اقدام به خرید ملک در آلمان کرده و سودهای خوبی را نصیب خود کردند، اما  خرید ملک در آلمان منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور نمی شود.

از دلایلی که یک سرمایه‌گذار را به خریداری ملک در آلمان ترغیب خواهد کرد، 

قیمت پایین ملک در کشور آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، یکی از دلایل عمده برای ترغیب سرمایه گذاران برای خرید ملک در این کشور است. از طرفی بازار املاک در کشور آلمان برای خانه‌های با متراژهای  57 الی 140 متر محدود شده است.

به دلیل که افزایش رشد جمعیت در سال های اخیر در آلمان، بازار خرید ملک در این کشور رونق بسیار زیادی پیدا کرده است. از طرفی به دلیل پایین بودن مالیات خرید ملک در این کشور، این مورد برای سرمایه‌گذاری یک گزینه بسیار خوب برای سرمایه گذاران به شمار می‌رود. در ادامه این مقاله به معرفی انواع وام‌های مناسب خرید ملک از بانک‌های  مختلف آلمان  خواهیم پرداخت.

اوراق قرضه دولتی یک روش پرسود برای سرمایه گذاری

یکی دیگر از پرسودترین شیوه های ممکن جهت سرمایه گذاری در کشور آلمان خرید اوراق قرضه است. اگر چه این روش در کشور آلمان برای اخذ اقامت مناسب نیست اما  راهی است مطمئن برای اینکه سود کلانی را  برای شما به ارمغان آورد. دولت آلمان هر ساله  لیست اوراق متنوعی با زمان نگه داری متغیر از سه ماه تا سی سال را منتشر میکند، که هرچه  مدت زمان نگه داری بیشتر شود، مقدار سود حاصل از آن نیز برای شما بیشتر خواهد بود. 

سرمایه گذاری با تسهیلات بانکی

اگر قصد دارید با خرید ملک در آلمان سرمایه گذاری کنید، لازم است بدانید که جهت خرید ملک مورد نظرتان، شما امکان اخذ وام از بانک های آلمان را خواهید داشت. برای خرید ملک در آلمان وام های مختلفی در نظر گرفته شده است که این امکان را به شما خواهد داد تا بتوانید با توجه به میزان درآمد خود و میزان توان بازپرداخت اقساط وام، شرایط  متناسب را انتخاب کنید. در ادامه این مقاله به معرفی انواع وام‌های موجود جهت خرید ملک در کشورآلمان خواهیم پرداخت.

وام سالیانه خرید ملک در آلمان

 محبوب‌ترین و پرطرفدارترین  شیوه دریافت وام  در آلمان اخذ وام سالیانه  خرید ملک است. این وام با نرخ بهره بانکی  ثابت دوره بازپرداختی از 5 تا 30 سال را دارد. یکی از امکانات ویژه و محبوب این وام امکان تعیین مقدار مبلغ قسط بازپرداختی است که شخص میتواند آن‌را انتخاب کند. همچنین شما میتوانید درصورت توان بازپرداخت و داشتن تمکن مالی، از قابلیت بازپرداخت ویژه استفاده کرده و وام خود را سریعتر بازپرداخت کنید. 

وام با امکان بازپرداخت کامل

وام بازپرداخت سالیانه شبیه به وام خرید ملک در آلمان است. در این نوع وام شما بعد از بازپرداخت سود وام زمانی را برای بازپرداخت مبلغ اصلی تعیین خواهید کرد. بنابراین با کوتاه‌تر کردن مدت زمان بازپرداخت مبلغ وام، مبلغ اقساط به صورت بیشتر خواهد شد. تفوات این وام با وام خرید ملک این است که شما به جای تعیین اقساط ماهیانه وام زمان بازپرداخت اقساط، زمانی را برای بازپرداخت اصل وام بعد از پرداخت سود وام تعیین خواهید کرد.

اخذ وام نهایی درآلمان

یکی دیگر از راه های پیش روی افرادی که قصد سرمایه گذاری از طریق خریداری ملک در آلمان را دارند، دریافت وام نهایی  است. در این نوع وام فرد سرمایه گذار باید اقساط ماهانه که شامل بهره بانکی  است پوشش خواهد داد و پس از پرداخت اقساط این بهره، ملزم به پرداخت کل مبلغ درخواستی هست. اگر چه این روش در کشور آلمان خیلی  پرطرفدار و رایج نیست اما اشاره به این نوع وام نیر خالی از لطف نبود.

وام با نرخ متغیر

یکی دیگر از وام های رایج در آلمان وام با نرخ متغیر است که نرخ بهره آن هر سه ماه یکبار تغییر می‌کند. نتیجه این شیوه تعیین نرخ بهره، تشویق دریافت‌کنندگان وام به بازپرداخت سریعتر  اقساط وام  خود است. اخذ این وام‌ها  به دلیل شرایط متغییر نرخ بهره نسبتا منعطف هستند و بنابراین فشار زیادی را به وام گیرنده تحمیل نخواهند کرد.

برای سرمایه گذاری در آلمان و اخذ ویزا چه مدارکی مورد نیاز است؟

قطعا شما برای سرمایه گذاری در کشور آلمانملزم به ارائه مدارک مربوطه به سفارت این کشور هستید تا قادر باشید برای اخذ اقامت آلمان اقدام کنید. بطور حتم اولین چیزی که شما باید به سفارت ارائه دهید، مدرک شناسایی است. لازم به ذکر است که شما باید با در دست داشتن مدارک مستند و معتبر برای اثبات تمکن مالی  خود به سفارت آلمان مراجعه کنید.

همچنین برای ایحاد کسب‌وکار و سرمایه گذاری در این کشور لازم است مجوزهای مربوطه را از ادارات مخصوص در کشورآلمان دریافت کنید. همچنین برای ثبت شرکت باید مدارک مربوط به شرکت فعال را با مدارک سابقه کاری معتبر را نیزبه همراه داشته باشید. سایر مدرارک مورد نیاز نیز در ادامه بررسی خواهند شد.

بیمه درمانی 

پاسپورت و یک نسخه کپی 

مدارک مربوط به احراز محل اقامت

ارائه مدارک تمکین مالی
ارائه گردش مالی حساب خود در 3 ماه اخیر در کشور مبدا
دعوتنامه معتبر از کارفرما
احراز مالکیت شرکت در صورت مستقل بودن شغل
 مبلغ حدودا 60 یورو به منظور ثبت درخواست ویزا

چگونه درخواست برای سرمایه‌گذاری در کشور آلمان درخواست دهیم؟

برای سرمایه گذاری در آلمان نیاز است تا با پروسه درخواست این کار آشنا شوید. قبل از هرکاری باید مدارک خود را به صورت ترجمه شده آن هم به صورت رسمی آماده کنید و به تایید سفارت آلمان برسانید. در ادامه، مدارک ذکر شده به همراه بیزینس پلن را برای وکلای این کشور ارسال خواهید کرد.

در صورت مورد قبول واقع شدن طرح از سمت اداره ثبت شرکت‌ها در ایالت درخواستی شما، مجوز فعالیت اقتصادی در آن ایالت به شما اعطا خواهد شد. پس از آن نیز مدارک شما به کشور خود یعنی ایران ارسال خواهند شد و شما قادر خواهید بود تا به سفارت آلمان مراجعه کنید و درخواست خود را برای دریافت اقامت این کشور ثبت کنید.