دایانا مهاجر

ویزای توریستی ترکیه

یکی از راه های مهاجرت به ترکیه که طی سال های اخیر با استقبال گرمی رو به رو شده است. مهاجرت از طریق ویزای توریستی می باشد. جهت ورود به ترکیه بعنوان توریست الزامی است که پیش از اقدام، شرایط اخذ ویزای توزریستی و زندگی در این کشور را مورد بررسی قرار دهید. سیستم درخواست e-Visa در 17 آوریل 2013 توسط وزارت امور خارجه ترکیه راه اندازی شده. این سیستم به متقاضیان سفر به ترکیه امکان اخذ هر چه سریعتر و آسانتر ویزای توریستی را میدهد.

ویزای توریستی برای مهاجران ایرانی

یکی دیگر از مزایای مهاجرت توریستی به کشور ترکیه. عدم نیاز به اخذ ویزای توریستی برای مهاجران ایرانی است که اقامتشان کمتر از 90 روز می باشد. متقاضیان ایرانی برای سفرهای کمتر از 90 روز در صورتی که پاسپورت داشته باشند نیازی به اخذ ویزا ندارند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی

برای دریافت مجوز ورود توریستی به کشور ترکیه نیازمند ارائه مدارکی می باشید. که از مهم ترین مدارک مورد نیاز :

 • مدارک شناسائی
 • پاسپورت 
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

می باشد.

مزایای پاسپورت  ترکیه را با استفاده از لینک زیر در پیج اینستاگرام ما مطالعه فرمایید 

پاسپورت ترکیه

کار با ویزای توریستی

یکی از مباحثی که باید به آن دقت داشته باشید. موضوع کار و تحصیل با ویزای توریستی در ترکیه می باشد. با توجه به اینکه شما به عنوان توریست وارد ترکیه می شوید. اجازه کار یا تحصیل را در این کشور ندارید. و برای هرگونه اقدام در زمینه کار یا تحصیل باید اقدام به دریافت ویزاهای مربوطه کنید. 

اقامت در ترکیه

کشور ترکیه به مرکزیت آنکارا به دلیل اقتصاد خوب، جاذبه های توریستی، قدرت صنعتی و مدرن بودن شهر جز بهترین کشورهای جهان برای زندگی می باشد. از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی می توان به

اشاره نمود. ترکیه کشوری است که از لحاظ کیفیت زندگی وضعیت بهتری از سایر کشورهای خاورمیانه دارد. در حال حاضر شاخص کیفیت زندگی در ترکیه با رقم 126.59 بسیار بهتر از مثلا ایران با 68.42 می باشد.

هزینه زندگی در ترکیه

با توجه به اینکه هزینه های زندگی در ترکیه بسیار پایین و به صرفه تر از سایر کشورهای اروپایی و حتی کشورهای خاورمیانه می باشد. لازم به ذکر است سطح هزینه زندگی از شهری به شهر دیگر متفاوت است. متوسط هزینه زندگی در شهرهای کوچک یا متوسط ترکیه حدود 500$ (دلار) و در شهرهای بزرگ بین 800$ تا 1000$ (دلار) است.

ویزای توریستی ترکیه 2021

طبق توافق دوجانبه که بین دولتهای ایران و ترکیه صورت گرفت. ایرانیان برای ورود به ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارند و فقط داشتن پاسپورت با اعتبار لازم است. پاسپورت فرد باید حداقل تا پایان فرصت ویزا مسافر یا 60 روز بعد از تاریخ انقضای ویزا اعتبار داشته باشد. اگر فردی تمایل به کار در ترکیه داشته باشد. باید ویزای کاری ترکیه را اخذ کند. مدت زمان ویزای کار یک سال است. بعد از این مدت فرد امکان تمدید 3 ساله ویزا را دارد. پس از تمام شدن این 3 سال، فرد متقاضی این امکان را خواهد داشت که به شرط داشتن شرایط اولیه، ویزای کار خود را تا 6 سال تمدید کند.

 • برای ملیت هایی که با ترکیه معاهده لغو روادید ندارند، قبل از سفر به ترکیه، اخذ e-Visa ضروری است.

مدت زمان این ویزا 90 روز است. متقاضی می تواند به مدت 3 ماه این ویزا را درخواست کند و در این کشور حضور داشته باشد. البته چه کسانی که با ویزای توریستی به ترکیه می روند. چه ملیت هایی که نیاز به ویزای توریستی ندارند باید بدانند که مجوز خرید و فروش، تحصیل و کار در ترکیه را ندارند و به این علت باید ویزای تحصیلی، کاری و غیره را دریافت کرده باشند.

جزئیات اخذ ویزای توریستی ترکیه 2021

 • عنوان ویزا
 ویزای توریستی (e-Visa)
 • هزینه درخواست ویزا
$20 (دلار آمریکا)
 • زمان درخواست
حداقل 48 ساعت قبل از سفر
 • مدت اعتبار e-Visa
90 روز تمام
از طریق وب سایت وزارت خارجه ترکیه

از طریق مراجعه مستقیم به کنسولگری کشور ترکیه

مدارک لازم ویزای توریستی

باید بدانید که، ویزای توریستی جهت مهاجرت به ترکیه بستگی به ملیت فرد مهاجر دارد.

برخی از اتباع کشورهای خارجی به علت توافق بین دولت ها از اخذ ویزای ذکر شده معاف می باشند. برای مثال به اتباع محترم ایرانی اشاره میکنیم که از اخذ e-Visa ترکیه معاف هستند.مهاجران ایرانی فقط با داشتن پاسپورت معتبر می توانند با قصد گردشگری تا 3 ماه یا 90 روز در ترکیه بمانند.اما باقی اتباع خارجی نیازمند دریافت این ویزا هستند.  

شرایط ویزای توریستی کشور ترکیه را با استفاده از لینک زیر در پیج اینستاگرام ما مطالعه فرمایید 

ویزای توریستی کشور ترکیه

الزامات دریافت ویزای توریستی

متقاضیان برای دریافت ویزای توریستی ترکیه باید مدارک زیر را داشته باشند.:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه بعد از تاریخ ورود به ترکیه
 • مدارک سکونتی و پرواز مدرک موید رزرو هتل و رزرو بلیت هواپیما 
 • کپی امضاء شده فرم درخواست ویزا توسط متقاضی
 • مدرک تمکن مالی کافی داشتن حداقل 50$ (دلار آمریکا) برای هر روز اقامت در ترکیه 
 • صورت حساب بانکی گردش مالی 6 ماهه اخیر 
 • مدرک عدم سوء پیشینه یا PPC با اعتبار حداقل یک ماه 

علاوه بر مدارک گفته شده، داشتن بیمه مسافرتی یا Travel insurence نیز برای دریافت ویزای توریستی کشور ترکیه الزامی است.

مراحل درخواست ویزای توریستی

این کار یک شیوه ساده می باشد که شامل 3 مرحله ساده زیر است.:

مرحله 1: درخواست ویزای توریستی با تکمیل اطلاعات مورد نیاز جهت درخواست e-Visa.
مرحله2: پرداخت هزینه به مبلغ $20 (دلار) (معادل 15.45 پوند).
مرحله 3: دانلود و پرینت ویزا از طریق لینک ارسالی به ایمیل باکس متقاضی پس از پرداخت هزینه ویزا.

آشنایی با شهرهای ترکیه

کشور ترکیه بیش از 630 شهر دارد که در ادامه به چند شهر مهم و پر رونق این کشور می پردازیم.:

 • بدروم: شهری در جنوب غربی ترکیه و در کنار ساحل دریای اژه و دارای مراکز بسیار دیدنی و توریستی همراه با موزه های فوق العاده و قلعه های قدیمی. این شهر قدیمی ترین شهر ترکیه می باشد.
 • ازمیر: این شهر از لحاظ مساحت سومین شهر بزرگ ترکیه است. ازمیر شهری صنعتی، تجاری و بندری می باشد.
 • کوش آداسی: این شهر در استان آیدین ترکیه در قسمت ساحلی منطقه اژه می باشد. این شهر یکی از زیبا ترین و قابل توجه ترین شهرهای تفریحی و توریستی ترکیه است. شهر کوش آداسی از شمال و جنوب هم مرز با سلجوق و پاموجاک و شبه جزیره دیلک است.
 • استانبول: بزرگ ترین شهر این کشور استانبول می باشد که مرکز اقتصادی و فرهنگی ترکیه است. در کنار تنگه بسفر و دریای مرمر قرار گرفته است. استانبول در دو قاره قرار گرفته است.
 • آلانیا: شهری ساحلی و تاریخی که در 135 کیلومتری شهر آنتالیا است.  آلانیا شهری توریستی و ساحلی و پر از جاذبه های تاریخی است. این شهر طبیعتی بکر و رستوران های زیادی دارد.

جاذبه های گردشگری کشور ترکیه را با استفاده از لینک زیر در پیج اینستاگرام ما مطالعه فرمایید 

کشور ترکیه