دایانا مهاجر

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا از پرطرفدارترین ویزاهای کانادا و روشهای مهاجرت و دریافت اقامت کانادا است. دانشجویان از سراسر دنیا برای تحصیل در موسسات آموزشی و دانشگاه های کانادا راهی کانادا می شوند. اگر به مهاجرت تحصیلی به کانادا و ویزای تحصیلی کانادا فکر می کنید. و می‌خواهید بدانید. 

 • هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟
 • چه مدارکی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز است؟
 • آیا با ویزای تحصیلی کانادا می توان اقامت دائم دریافت کرد؟
 • آیا با ویزای تحصیلی کانادا می‌توان در کانادا کار کرد؟ 

با ما همراه شوید. و مقاله زیر که حاصل ریسرچهای کارشناسان دایانا مهاجر هست را مطالعه فرمایید.

ویزای تحصیلی کانادا

دلایل انتخاب ویزای تحصیلی کانادا

آمار نشان میدهند که ویزای تحصیلی کانادا یکی از محبوبترین ویزاهای تحصیلی دنیاست. دلایل محبوبیت ویزای تحصیلی کانادا در یک نگاه به شرح زیر است.

 • کیفیت بالای آموزش و تحصیل
 • امکان کار برای دانشجویان و همسرانشان حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی
 • فرصت تحصیل و زندگی در محیط های انگلیسی زبان/فرانسه زبان
 • امنیت بالا
 • استقبال از مهاجران، دانشجویان خارجی، نیروی کار خارجی و توریست های 200 کشور جهان
 • هزینه نسبتا ارزان تر تحصیل نسبت به سایر مقاصد تحصیلی جهان

در سال 2018 حدود 54000 دانشجوی خارجی سابق موفق به دریافت اقامت دائم کانادا شدند.

دلایل مجبوبیت ویزای تحصیلی کانادا را با استفاده از لینک زیر در پیج اینستاگرام ما مطالعه فرمایید 

ویزای تحصیلی کانادا

سیستم آموزشی کانادا

کشور کانادا سیستم آموزشِ بسیار عالی و  کارآمدی دارد. که عمدتاً به شکل استانی (ایالتی) مدیریت می‌شوند. البته باید گفت که برخی شرایط و موقعیتهای سیستم آموزشی کانادا بین استان‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. 

ولی از آنجا که سیستم آموزشی تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد. استانداردهای آموزشی در سراسر کشور تا حد زیادی یکپارچه می باشد. در کشور کانادا سیستم آموزش همگانی و سیستم آموزش خصوصی هر دو موجود هستند. 

دولت کانادا به آموزش از پایه‌ کودکستان تا سطوح دانشگاهی یارانه تخصیص داده است. یعنی به‌طور متوسط 6% از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف امور آموزشی و پرورش می‌کند. بنابراین کانادا بیشتر از تمامی کشورهای دیگرِ عضو سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی (OECD) در بحث آموزش هزینه کرده است.

سیستم آموزشی کشور کانادا را با استفاده از لینک زیر در پیج اینستاگرام ما مطالعه فرمایید 

سیستم اموزشی کانادا

مدرسه در کانادا

به طور کلی آموزش در تمامی مدارس کانادا برای سنین بین  5 سال تا 17 یا 18 سال می باشد. اما سیستم آموزشی و سطح بندی دانش‌آموزان در استان‌های مختلف از یکدیگر متفاوتند:

 •  مدارس ابتدایی کانادا سطوح 1 (یا پیش دبستانی) تا 4، 5، 6 و یا گاهی سطح 7 را پوشش میدهند.
 • مدارس راهنمایی کانادا سطوح 5، 6، 7 و 8 را پوشش داده. ولی سطوح ارائه شده به منطقه و مدرسه نیز بستگی دارد.
 • دبیرستان مقدماتی سطوح 7، 8 و گاهی 9 را شامل می شوند. و در واقع دانش‌آموزان را برای انتقال به دبیرستان آماده می سازند.
 • دبیرستان کانادا سطوح 8، 9 یا 10 تا 12 هستند. ولی لازم به ذکر است که، تحصیل در دبیرستان استان کبک  از سطح 7 تا 11 می باشد.

عموما ساعات مدرسه بین 5 تا 6 ساعت می‌باشد. به جز پیش دبستانی که تقریبا نیمی از ساعات روز را تشکیل می دهد.

سال تحصیلی از ماه سپتامبر (مهر) تا ماه ژوئن (خرداد) می باشد. البته گاهی برخی مدارس کل سال را برنامه های تحصیلی و آموزشی متنوع ارائه می‌دهند.

دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید، بین 10 تا 14 هزار دلار در سال اختصاص دهند. که البته هزینه مدارس خصوصی از این میزان هزینه ذکر شده بیشتر است.

پس از دبیرستان در کانادا

پس از پایان دوره دبیرستان در کانادا، همچون دیگر کشورها مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا شروع می شوند. اما امروزه ترجیح بسیاری از افراد بر این است که. با توجه به رشد سریع بازار کار، به دوره های کوتاه مدت در کالج‌ها و یا موسسات فنی بروند. تا بتوانند مهارت های مرتبط با دنیای بازار کار را با سرعت بیشتر و در دوره های کوتاهتر فرابگیرند.

سن اجباری تحصیل در استانهای مختلف کانادا

با سن اجباری تحصیل در کانادا در استانهای مختلف بیشتر آشنا شوید:

 • سن اجباری تحصیل بین 6 تا 16 سالگی در استانهای: آلبرتا، بریتیش کلمبیا، نیوفاندلند و لابرادور و کبک.
 • سن اجباری تحصیلی بین 7 تا 18 سالگی در استان: مانیتوبا.
 • سن اجباری تحصیل بین 5 تا 18 سالگی در استانهای:  نیوبرانزویک و نورت‌وست تریتوری.
 • سن اجباری تحصیل بین 5 تا 16 سالگی در استانهای: نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد.
 • سن اجباری تحصیل بین 6 تا 18 سالگی در استان: انتاریو.
 • سن اجباری تحصیل بین 7 تا 16 سالگی در استان: ساسکاچوان.

دبیرستان در کانادا

دانش آموزان دبیرستانی  که در ایران سال های سوم و چهارم معدل دیپلم آنها پایین می باشد. بعبارت دیگر پایین تر از حد نصاب اخذ پذیرش لیسانس در کانادا می باشد. می توانند ابتدا دیپلم دبیرستان کانادایی خود را از یک دبیرستان کانادایی دریافت نمایند. و سپس برای دانشگاه اقدام کنند. مدت تحصیل در دبیرستان بستگی به سابقه تحصیل متقاضی و نمرات قبلی آنها دارد . و معمولا بین 1 تا 2 سال طول می کشد.

کالج و دانشگاه در کانادا

کانادا با کالج‌ها و دانشگاه‌های متعدد خود، بهترین زمینه‌های تحصیلی در مقاطع دانشگاهی را در سراسر جهان ارائه می‌دهد. در این کشور، دانشگاه‌های رسمی بین‌المللی زیادی در نواحی شهری و روستایی قرار دارند. به‌طور کلی مدارک دانشگاه‌های کانادا در دانشگاه‌های دیگر دنیا به رسمیت شناخته می شوند. 

سال تحصیلی در مقطع دانشگاه در کانادا معمولاً از سپتامبر آغاز شده. و تا آوریل یا مِی ادامه می‌یابد. و از دو نیمسال یا ترم تشکیل می‌شود. بسیاری از مؤسسات دانشگاهی امکان اخذ دروس در ماه‌های تابستان را به عنوان نیم سال سوم برای دانشجویان فراهم می‌نمایند. به‌طور کلی دانشجویان می‌توانند. یک دوره‌ی درسی را در دانشگاه در ماه سپتامبر (بیشتر اوقات) یا ژانویه آغاز کنند. 

کلاس‌های کالج ممکن است در تمام طول سال برگزار شوند. و دانشجویان باید بتوانند که در هر زمانی از سال آمادگی درس خواندن داشته باشند.

تحصیلات عالیه کانادا

تحصیلات عالیه کانادا شامل 3 قسمت می باشد:

 •  دانشگاه ها و پلی تکنیک ها
 • موسسات فنی در کانادا
 • کالج در کانادا

تحصیل در کالج های کانادا

متقاضیان تحصیل در بسیاری از دوره های فنی، مهندسی، کاربردی، و هنری می توانند. پذیرش تحصیلی از یک کالج کانادایی دریافت نمایند. مدت تحصیل در دوره های کالج بین ۲ تا ۴ سال می‌باشد. متقاضیانی که دارای مدرک زبان انگلیسی نیستند. باید ابتدا در دوره های زبان کالج شرکت کنند.

شرکت دایانا مهاجر در شیراز شما را در به وقوع پیوستن آرزوی تحصیل در کانادا یاری می دهد.

در معرفی کالج در کانادا می توان آن را با سیستم تحصیلی ایران مقایسه کرد. در واقع کالج‌ها در کانادا همان مراکز آموزشی فنی و حرفه ای در کانادا به شمار می‌آیند. نقش اصلی آن‌ها آماده سازی نیروی کار برای ورود به بازار کار است. در حالیکه دانشگاه های کانادا متقاضیان را برای هدف های آکادمیک آماده می‌کنند.

دوره های کالج

 • دوره DEC این دوره در کالج های کبک ارائه می‌شود و پیش نیاز ورود به آن دیپلم دبیرستان است.
 • دوره دیپلما ( پیش نیاز این دوره دیپلم و پیش دانشگاهی است.)
 • دوره سرتیفیکیت (‌پیش نیاز این دوره‌ها دوره دیپلم است.)
 • دوره پست بچلر (‌پیش نیاز این دوره‌ها دوره لیسانس است.)
 • دوره بچلر (این دوره همان دوره لیسانس بوده. که پیش نیاز ورود به آن دوره دیپلم و پیش دانشگاهی است.)

نمره آیلتس برای پذیرش در کالج کانادا.

برخی از کالج‌ها نیاز به نمره زبان حداقل آیلتس ۶ دارند. البته در بسیاری از کالج‌ها این امکان وجود دارد که. متقاضی از طریق انجام تست آنلاین سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی خود را اثبات نماید.

شهریه کالج در کانادا.

شهریه کالج های کانادا بین 8000 تا 16000 دلار در سال است. بازه هزینه‌ها بستگی به دوره و فشردگی کلاس‌ها دارد. در طول دوران تحصیل در کالج باید هزینه بیمه درمانی خود را نیز پرداخت نمایید. 

شرایط سنی و کالج در کانادا

هیچ شرط سنی برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد. البته آفیسرهای اداره مهاجرت مسلما فاکتور سن را در ارزیابی پرونده ویزای متقاضیان در نظر می‌گیرند. و باید برنامه تحصیلی متقاضی برای آفیسر توجیه پذیر باشد. برای مثال متقاضی که 50 سال دارد. و قصد تحصیل در دوره کالج کانادا را دارد. به سختی می‌تواند آفیسر را با مدارک خود قانع کند. که قصد تحصیل و بازگشت به کشور خود را دارد. بنابراین طبق قوانین، دستورالعملی برای ممنوعیت اخذ پذیرش در مورد سن وجود نداشته. ولی پرونده متقاضی باید برای آفیسر اداره مهاجرت توجیه پذیر باشد.

ویزای کار برای همراه

فرد همراه می‌تواند برای دریافت ویزای بازدید یا ویزای کار اقدام نماید. و محدودیتی در این مورد وجود ندارد. 

فرزند متقاضی نیز امکان برخورداری از تحصیل رایگان در کانادا را خواهد داشت.

از کالج کانادا به دانشگاه های کانادا

Credit Transfer شیوه مرسوم در مورد ادامه تحصیل در کانادا برای دانشجویان کانادایی و بین‌المللی است. در این روند، دانشجو در کالج مورد نظر خود دوره ای را شروع کرده. و سپس بر اساس معدل دروس خود را به کالج یا دانشگاه دیگری منتقل میسازد. این روش برای متقاضیانی که قصد ورود به دانشگاه های با رتبه بالا را دارند. بسیار کارآمد است. زیرا متقاضی می‌تواند در دوره کالج که ورود به آن رقابت کمتری را می‌طلبد وارد شوند. سپس با تقویت مهارت زبان و همچنین پایه درسی، دروس خود را به دانشگاه مورد نظر انتقال دهد. و به این شکل به ادامه تحصیل بپردازد. 

کانادا در زمینه انتقال واحد های درسی بین کالج‌ها و دانشگاه‌ها، پیشرفته‌ترین کشور دنیا است. در بین استان های کانادا در زمینه انتقال واحدهای درسی، قوی‌ترین سیستم را استان بریتیش کلمبیا دارد. سالیانه در کل کانادا بیش از 60 هزار دانشجو از سیستم انتقال واحد درسی استفاده می‌کنند.

اقامت دائم پس از تحصیل در کالج های کانادا

بعد از تحصیل در دوره های کالج در کانادا، بسته به استانی که در آن تحصیل کرده‌اید. میتوانید درخواست اقامت دائم کانادا کنید.

در هرکدام از 11 استان کانادا برای اخذ اقامت پس از تحصیل در دوره های کانادا شرایط خاصی وجود دارد. در برخی از استان‌ها پس از ادامه تحصیل بلافاصله امکان اخذ اقامت دائم وجود داشته. و در برخی دیگر متقاضی ابتدا اجازه کار و سپس ویزای اقامت را دریافت می‌کند.

تحصیل برای لیسانس در کانادا

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا بایستی دارای معدل بالا و نمره زبان انگلیسی IELTS باشند. پذیرش مقطع لیسانس بستگی به سابقه تحصیلی و معدل متقاضی دارد. پذیرش لیسانس در تمامی رشته‌ها و دانشگاه های کانادا انجام می‌شود. در صورتی که متقاضی دارای نمره زبان IELTS کافی برای دانشگاه مورد نظر نباشد، بایستی ابتدا در دوره زبان دانشگاه شرکت نماید. دوره لیسانس در کانادا اگر تمام وقت باشد معمولا 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. برای پذیرش در مقطع لیسانس در کانادا متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر باشند. در برخی از استان‌ها متقاضی می‌تواند دوره پیش دانشگاهی نیز را در کشور کانادا سپری کند که معمولا 2 سال است.

دوره لیسانس در کانادا

دوره کارشناسی در کانادا که همان undergraduate degree است. دوره 4 ساله دانشگاه در تمامی استان‌ها به جز کبک پس از سال  12 دبیرستان آغاز می‌شود. ولی در کبک دوره لیسانس 3 سال است. و  پس از سال 11 دبیرستان شروع میشود.

دوره پری مستر ( Pre-Master ) در کانادا

دوره پری مستر در کانادا مخصوص کسانی است که قصد ورود به دوره کارشناسی ارشد را دارند. ولی این افراد از نظر آکادمیک و زبان در این دوره پذیرفته نشده‌اند. 

برای برخی از رشته‌ها مانند حقوق، شرکت در دوره های پری مستر برای ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس بسیار رایج است.

در رشته‌های مهندسی  برخی از دانشگاه‌ها برای ادمیشن فوق لیسانس نیاز به آزمون جی آر ای (GRE) یا جی مت (GMAT) دارند. ولی با شرکت در دوره پری مستر و ارائه کارنامه آن، دانشگاه متقاضی را بدون این مدارک می‌پذیرد.

دوره فوق لیسانس ( Master's ) در کانادا

دوره کارشناسی ارشد در کانادا که همان‌ graduate degree است.این دوره معمولا 1 تا 2 سال بوده.

این دوره به صورت ریسرچ یا کورس ارائه می‌شود.

 دوره های course-based

دانشجو با شرکت در کلاس و گذراندن واحد های درسی مدرک فوق لیسانس خود را دریافت می‌کند.

دوره های research-based

دانشجو باید با کمک استاد راهنمای خود بر روی موضوعی تحقیق کرده. و پایان نامه ارائه بدهد.

برخی از دوره های کارشناسی ارشد نیز ترکیبی بوده. و شامل کورس و ریسرچ می‌شوند.

دوره های مستر با ریسرچ در بسیاری از موارد توسط دانشگاه یا استاد راهنما فاند می‌شوند. که نوعی از بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت می‌کنند.

برخی از دوره های مستر این امکان را به فرد می‌دهند که به صورت مستقیم در مقطع دکتری ادامه پیدا کند.

دوره دکتری ( Doctoral Degree ) در کانادا

دوره دکتری در کانادا 3 تا 5 سال طول می‌کشد. در دوره دکترای کانادا دانشجو باید یک پروژه را دنبال کند. بیشتر این پروژه‌ها توسط شرکت های بزرگ اسپانسر شده هستند. به همین دلیل بیشتر پروفسورها در دوره دکتری به دانشجویان فاند یا کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کنند. این فاندها گاها شهریه دانشجو را پوشش داده و گاها مبلغی اضافه بر آن نیز به دانشجو تخصیص داده می‌شود. این مبلغ اضافه هزینه‌های زندگی او را نیز پوشش می دهد. دوره دکتری در کانادا دارای کورس نیز می‌باشد.

دوره های زبان در کانادا

شما می توانید پذیرش زبان از یکی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سایر مراکز آموزشی زبان در کانادا دریافت کنند. مدت آموزش زبان بستگی به سطح زبان متقاضی دارد. این دوره از ۶ ماه تا یک سال طول می‌کشد. دوره های زبان در کالج‌ها، موسسات زبان کانادا و دانشگاه های کانادا برگزار می‌شود.

مدارک و شرایط ویزای تحصیلی کانادا در 2020

دانشجویان خارجی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا خود باید موارد زیر را تهیه کنند:

 • نامه پذیرش
 • نامه تمکن مالی
 • مدارکی برای اثبات اینکه دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، کانادا را به مقصد کشورش ترک خواهد کرد
 • مدرکی که نشان دهد دانشجو در کانادا وابستگانی دارد
 • مدارک سلامتی و پزشکی
 • گواهی امنیتی پلیس
 • گواهی بیومتریک.

دانشجویان خارجی و کلاس‌های آنلاین دانشگاه‌های کانادا

به گزارش اداره مهاجرت کانادا هم اکنون متقاضیانی که در کانادا حضور ندارند. می‌توانند با دریافت ویزای تحصیلی کانادا در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند.

تحصیل در کانادا و دریافت و ارسال مدارک دانشجویی پس از همه گیری ویروس کرونا با مشکلات زیادی مواجه شد. در این شرایط مرزهای کانادا نیز به روی بیشتر دانشجویان خارجی بسته است. دانشجویانی که ویزای تحصیلی کانادا ی خود را قبل از تاریخ 18 مارس 2020 دریافت کرده باشند. شامل محدودیت‌های سفر به کانادا نمی‌شوند. 

با این حال، دانشجویان خارجی برای ورود به کانادا، حتما باید دلیل قانع کننده و حیاتی داشته باشند. یعنی اگر افسر مهاجرتی تشخیص دهد که دانشجویی می‌تواند به صورت آنلاین در کلاس‌ها شرکت کند. ممکن است به او ویزای تحصیلی کانادا را ندهد.

با همه این تفاسیر، اداره مهاجرت کانادا یک فرآیند دو مرحله‌ای را معرفی کرده است. تا دانشجویان از طریق آن بتوانند. بدون داشتن ویزای تحصیل کانادا، ترم تحصیلی خود را شروع و در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند. دانشجویان تا 15 سپتامبر سال 2020 فرصت دارند. برای دریافت مجوز تحصیلی خود در این فرآیند دو مرحله‌ای ثبت نام کنند.

اجازه کار بعد از فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان آنلاین

برای اخذ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان باید حتما داخل کانادا تحصیل کرده باشند. اداره مهاجرت کانادا در پی بحران کرونا، این قانون را تغییر داد. و اعلام کرد دانشجویان خارجی که نیمی از تحصیل خود را به صورت آنلاین در دانشگاه‌های کانادا می‌گذرانند، می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی مجوز کار در کانادا دریافت کنند

با دریافت این مجوز، فرد می‌تواند حداکثر تا سه سال در کانادا بماند. و تجربه کار کانادایی کسب کند.