دایانا مهاجر

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشورآلمان

ویزا برای تحصیل در کشور آلمان، و مهاجرت به کشور آلمان از راه تحصیل و شرایط آن در اینجا بیان شده است . سوال هایی که در مورد تحصیل درکشور آلمان.پیش می آید سوالاتی چون: چگونه ویزای تحصیلی و پذیرش سریع کشور آلمان را  میشود گرفت؟ برای اخذ ویزای تحصیلی کشورآلمان چقدر باید هزینه کرد؟ویزا برای تحصیل در آلمان برای افرادی که متاهل هستند چه شرایطی دارذ؟ ویزای تحصیل در کشور آلمان مرحله پراهمیت مهاجرت برای تحصیل به کشورآلمان است و تکمیل فرم تقاضای ویزا برای تحصیل در کشورآلمان می بایست خیلی دقیق انجام شود و البته جایز است از مدرک های لازم برای ویزای تحصیل در کشور آلمان که سالیانه بواسطه سفارت تعییت و گفته میشود، باخبرشد تا به شکلی که سفارت میخواهد مدرک ها فراهم شود.

 

ویزای کاری آلمان

گرفتن ویزا برای دیگر کشور ها هم  برایش مشکل میشود البته جایز است مدرک های  مورد نیاز را بر اساس لیست سفارت کشورآلمان حتما فراهم کرد. مشاور های برجسته موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر با کمک وکیل های برتر آلمانی و نیز با کاربرد مطالب جدید سایت های معتبر کشورآلمان، این مطالب را برای کمک بیشتر به شما عزیزان برای ویزای تحصیلی آلمان جمع آوری کرده است. شما همراهان همیشه میتوانید با موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر تماس گرفته و به شکل تلفنی و رایگان در مورد  چگونگی گرفتن ویزای تحصیلی کشورآلمان برای افراد متاهل و میزان هزینه ویزای تحصیلی کشورآلمان مشاوره تخصصی و رایگان بگیرید

انواع ویزای تحصیلی آلمان

کشور آلمان برای دانشجوهها و افراد متقاضی که تصمیم به ادامه ی تحصیلات خود درکشور آلمان را دارند. در همه مقطع های تحصیلی فرصتی مناسب  فراهم کرده است. کشور آلمان حدودا در همه پایه های تحصیلی ازجمله دبیرستان تا مقطع دیپلم، لیسانس وفوق لیسانس و دکترا پذیرش و ویزای تحصیلی صادر میکند و با در نظر گرفتن انواع دانشگاه ها  و شرایط متفاوت افراد متقاضی، شرایط گرفتن پذیرش و ویزا امکان دارد مقداری تغییر کند. اما نهایتا تحصیل کردن و گرفتن ویزای تحصیلی کشور آلمان ممکن است.به طور معمول مدت زمان سفارت آلمان یک سال الی یک سال و نیم طول میکشد، پس در قدم اول برای مهاجرت کردن به کشور آلمان، از سفارت المان وقت بگیرید.اما راهی کوتاه تر برای گرفتن وقت از سفارت کشور آلمان وجود دارد وآن راه اینگونه است که با شرکت کردن در دوره های زبان کشورهای همسایه آلمان، زمان سفارت را میشود به مدت 15 روزگرفت.ویزای دانشجویی آلمان برای تمامی دانشجوهای بین المللی که دوست دارنددرآلمان تحصیل کنند به جز اتحادیه اروپا و منطقه اقتصاد اروپا و تبعه های کشور سوئیس که قادرند بدون اینکه ویزای تحصیلی المان بگیرنداین کار را انجام بدهند، مهم است. ویزای تحصیلی کشورآلمان به شما اجازه  را میدهد که در  مدت دوره ی خود درکشور آلمان  اقامت کنید. میزان هزینه برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان خیلی مناسب است،ولی ضروری است قبل از قدم گذاشتن برای گرفتن آن، از بعضی مانع های اداری رد شوید. همینطور امکان دارد، به  بازدید از کنسولگری آلمان احتیاج باشد. افراد متقاضی تحصیل قادرند به تناسب هدف هایشان از تمامی ویزاهای تحصیلی کشور آلمان بهره مند شوند. در ادامه در مورد هر یک از نوع های ویزای تحصیلی کشور آلمان توضیحات مفصلی خواهیم داد.

 • ویزای اصلی دانشجویی کشورآلمان:این ویزا برای آن گروه از تقاضا کنندگان  است که برای یک دوره از یک شرکت یا یک دانشگاه معتبر، پذیرش اخذ کرده اند.

ویزای دوره زبان:این ویزا برای افرادی که برای یادگیری زبان از یک آموزشگاه پذیرش گرفته اند هست. اشخاص متقاضی فقط وقتی قادرند برای این نوع ویزا تقاضا کنندکه مدت دوره زبان ، 3 ماه تا 1سال باشد.

موقعیت خاص برای گرفتن وقت از سفارت آلمان:بنابر آخرین اطلاعیه کشور آلمان، افراد دارای بورسیه تحصیلی و  افراد پذیرفته شده در موقعیت مطالعاتی، دوره دکترا و دوره فوق لیسانس با مدرک زبان  در مدت زمان  خیلی کوتاه تری در مقایسه با دیگر متقاضی ها قادرند مصاحبه سفارت رابه عمل آورند. زمانی که گفته شده برای مصاحبه هم اکنون بین 3 الی 4 هفته است.

ویزای دانش آموزی کشورآلمان برای تحصیل در مدرسه ها

تحصیل در مدرسه های کشور آلمان در پایه های پیش از دبستان، دبستان و دبیرستان (رشته های نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش)ممکن است. دانش آموزان در کشور آلمان از سه الی شش سالگی در پیش دبستانی، شش الی ده سالگی در پایه ابتدایی وبعد از آن در پایه دبیرستان بهدرس خواندن مشغول می شوند.مهم است بدانید که تحصیل در کشورآلمان در پایه ابتدایی اجباری میباشد. پس از تمام شدن دبستان، دانش آموزان درمدارس زیر ادامه تحصیل میدهند:

 • Hauptschule:در واقع این مدرسه ها همان مدرسه های فنی و حرفه میباشند. یک شرط برای وارد شدن به این مدرسه گرفتن نمره پنج الی نه است و تحصیل در این دبیرستان ها تا سن 18 سالگی ادامه خواهد داشت. این مدارس ویژه دانش آموزانی است که سطح علمی پایین تری دارند و تحصیل در این مدارس همزمان با دوره های کارآموزی می باشد.
 • Realschule:این مدرسه ها در واقع مدرسه های کار و آموزش هستند و یک شرط وارد شدن به این مدارس دارا بودن نمره پنج الی ده در کارنامه ی  ابتدایی . گذراندن کارآموزی در این مدرسه ها اختیاری است و بعد از تمام شدن سالهای تحصیل در دسترس میباشند اما اگردانش آموز علاقه نداشت می تواند  ادامه تحصیل خود را در سایر دبیرستان ها به انجام برساند. بلکه قادر باشد به دانشگاه وارد شود.
 • Gymnasium:اینگونه مدرسه ها در واقع مدرسه های نظری میباشندو در صورت کسب  نمره بین 10 الی 13 در کارنامه دبستان،  میشود به این مدرسه ها وارد شد. دانش آموز ها بعد از تمام شدن تحصیلشان و با قبول شدن در امتحان سراسری قادرند به برترین کالج های کشورآلمان وارد بشوند.

کودکانی که سن آنها کمتراز هجده سال است اگر خواستار تحصیل در مدارس آلمان باشند،  به گذراندندوره زبان آلمانی احتیاجی ندارند و زبان آلمانی را   در مدرسه های کشور آلمان یاد خواهند گرفت. مهاجرت برای تحصیل به کشور آلمان در پایه مدرسه ها برای افراد بالای 12 سال از دید افسر ویزا قابل قبول تر و عقلانی تراست و برای گرفتن ویزا بسیار کمتر ریسک دارد. مهاجرت برای تحصیل به کشورآلمان در مدرسه های خصوصی کشور آلمان. هم ممکن است این مدرسه ها قادرندبه صورت 24 ساعته باشند و همه ی وسای مورد نیاز تحصیل و اقامت را به محصلان میدهد. این مدرسه ها هزینه های خیلی تغییر پذیری دارند و میشود خرج هر ساله درس خواندن در مدرسه های خصوصی و شبانه روزی کشورآلمان را 30000یورو برآورد کرد. محصلانی که که در مدرسه های روزانه کشورآلمان.به تحصیل مشغولند. میبایست در کشورآلمان  سرپرستی(قیم)،دارا باشند و اگر نداشته باشند قادر نیستند ویزا برای تحصیل خود بگیرند.

ویزای مقطع لیسانس کشورآلمان برای دانشجویان

جهت تحصیل کردن درپایه لیسانس در کشورآلمان،دارا بودن مدرک مقطع دیپلم لازم و یک نیاز به حساب می آید. جهت گرفتن ویزا برای تحصیل در کشور آلمان .پذیرفته شدن توسط دانشگاه های کشور آلمان ضروری است. کشورآلمان برترین دانشگاه های دنیا را داراست و   این دانشگاه ها خیلی سطح بالایی دارندو این عنوان ازدلیل های تمایل زیاد دانشجوهای سراسر دنیا برای درس خواندن و گرفتن ویزا برای تحصیل در کشور آلمان است. اکنون  سی و پنج درصد ازافراد دانشجو در کشورآلمان شامل دانشجوهای بین المللی درآلمان میباشد و کشورآلمان به گپ تحصیلی تاکید دارد و جهت درس خواندن در آلمان باید گپ تحصیلی که بهتر است کمتر از پنج سال باشد، همینطور در صورتی که تصمیم دارید رایگان در آلمان  تحصیل کنید باید مدرک پایه b5  زبان آلمانی را دارا باشید بلکه قادر شوید به کالج این کشور ورود کنید. اخذ مدرک لیسانس در کشورآلمان 4 سال زمان میبرد و  فرد دانشجو بیست ساعت هفتگی مجاز است کار دانشجویی داشته باشد.

اما تحصیل رایگان درکشور آلمان. اینگونه نیست که تحصیل به شکل تماما رایگان است و دانشگاه های رایگان کشور آلمان هرساله تقریبا 700 الی800 یورو از محصل بابت ثبت نام میگیرند. جهت تحصیل بیشتر درالمان به زبان انگلیسی در پایه لیسانس شخص باید مدرک آیلتس با  کسب نمره شش را دارا باشد.  مبلغ شهریه دانشگاه خصوصی کشورآلمان هر سال حدودا دوازده الی سیزده هزار الی بیست هزار یورو باتوجه به به رشته و شهر محل سکونت و دانشگاه تغییر میکند.  از ضروری ترین مدرک های لازم برایگرفتن ویزای دانشجویی کشورآلمان،تحویل نامه تمکن بانکی میباشدو این نامه این عنوان را نشان میدهد که فرد دانشجو مخارج تحصیل و زندگی سالیانه ابتدایی خودش را قادر است تامین کند این مخارج به واسطه دولت کشور آلمان برای شخص تقریبا هرماه 750 یورو محاسبه شده.

 

ویزای تحصیلی مقطع فوق لیسانس کشورآلمان

کسانی که لیسانس دارند و قصد دارند تحصیل خود را در پایه فوق لیسانس درکشور آلمان ادامه دهند.فابل توجه است که  ترجیح دانشگاه های کشورآلمان، اشخاصی است که مدرک آنها ازدانشگاه های سراسری و آزاد است وآنها رانسبت به دانشگاه های پیام نور و علمی و کاربردی و غیر انتفاعی برتر میداندوآنها رااولویت پذیرش قرار میدهد. اخذ فوق لیسانس در کشورآلمان بین 1 الی 2 سال زمان میخواهد و در رشته های متفاوتی ممکن است. افراد خواستار تحصیل در کشورآلمان در پایه فوق لیسانس باید زمان اعتبار مدرک های پایه لیسانس خود را پیش ازگرفتن پذیرش در یک شرکت تحت عنوان Akademisches Auslandsamt چک کنند تااگر  قبول شد. با لیسانس در آلمان برابر دانسته شوند. یادگیری زبان آلمانی یا انگلیسی دلخواه،برای تحصیل  در پایه فوق لیسانس در کشورآلمان ضروری میباشد.

ویزای تحصیلی آلمان در دوره کار

عده ای از کسانی که متقاضی تحصیل و کار به صورت همزمان در کشورآلمان میباشند،قادرند وارد دوره مخصوص کار و تحصیل کشورآلمان شوند. سن شما برای شرکت در این دوره ها بایدبین  18 تا 25 باشدو در صورت داشتن مدرک دیپلم دوازده ساله و تسلط به زبان المانی تاسطح C1 است. اگر تا حدی که تعیین شده به آلمانی مسلط نیستید اول به دوره فاندیشن ورو میکنید و بعد از یادگیری زبان آلمانی دوره کار تحصیل آغازخواهد شد. به عنوان مزیت های دوره می توان از مخارج کم تحصیل،یادگیری مهارت و تحصیل و کسب حقوق و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری بعداز تحصیل، اسم برد. برای شرکت کردن در دوره کار تحصیل کشورآلمان کافیست که مبلغی برای ثبت نام که حدود 200 یورو است را پرداخت کنید ودیگر نیاز به پرداخت شهریه دانشگاه نیست.

ویزای تحصیلی آلمان در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان و اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور در این مقطع راحت و ساده نمی باشد. دوستداران تحصیل دکتری در کشور آلمان اگر سایقه علمی مناسب دارند، و به زبان انگلیسی و یا آلمانی تسلط دارند، همچنین سابقه فعالیت های علمی و پژوهشی دارند، مقاله های بین المللی، توصیه نامه ( معرفی نامه ) و سن مناسب بعلاوه باید یک استاد راهنما را در یکی از کالج های آلمان جستجو کنند و بعد از تایید شدن توسط استاد راهنما، از آن دانشگاه پذیرش دریافت کنند و با اخذ  آن پذیرش جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان اقدام بعمل بیاورند. لازم به ذکر است که: دوره تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان 4 ساله است.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای تحصیل و اموزش در آلمان متقاضی باید ویزای تحصیلی کشور المان را دریافت کند تا امکان حضور در این کشور را  داشته باشد و تحصیل کند. برای دریافت ویزا باید مراحلی طی بشود که این مراحل به ترتیب عبارتند از  اخذ پذیرش

 یکی از مهم ‌ترین مراحله های تحصیل در المان اقدام برای دریافت و گرفتن  ویزای تحصیلی آلمان اخذ پذیرش از موسسه آموزشی موردنظرمیباشد. شخص میبایست با توجه به پایه و رشته تحصیلی خود از مدرسه یا دانشگاه یا کالج مورد نظرشان  پذیرش بگیرند.

 • رزرو انلاین وقت سفارت 
 • بعد از رزرو وقت از طریق سفارت ، برای فرد ایمیلی فرستاده می ‌شود که شامل شماره پیگیری است. 
 • ایمیل دوم در محدوده زمانی ۱ ماه تا ۱ ماه و نیم ارسال میشود.در ایمیل دوم زمان و تاریخ مصاحبه مشخص شده ‌است.
 • شخص باید در مدت زمان ۷ روز از زمان دریافت ایمیل، آن را بررسی و تأیید کند در غیر این صورت رزرو وقت وی لغو میشود.
 • مراجعه حضوری به سفارت کشور المان

شخص  باید در زمان تعیین شده برای مصاحبه حضوری و مستقیم  و ارائه مدارک به سفارت  کشور آلمان مراجعه کند. فرد میبایست  در زمان مراجعه، پاسپورت و نامه تأییدیه وقت سفارت را به همراه خود داشته باشد و بعد از ان اثر انگشت  و اطلاعات بیومتریک فرد گرفته میشود.

 • انجام مصاحبه

فرد با افسر پرونده حدود یک ربع مصاحبه مستقیم و رو در رو دارد. افسر از متقاضی در خصوص اطلاعات شخصی و خانوادگی،رزومه تحصیلی و سابقه کاری ، مقدار  تمکن مالی،دلیل  انتخاب مرکز اموزشی مورد نظر، هدف فرد از تحصیل و  بعد از آن وغیره سوال خواهد شد.بعد از انجام مصاحبه متقاضی یک کد پیگیری دریافت می کند.

 • رد شدن یا تایید ویزا در عرض 2 ماه تا چند ماه برای شخص مورد نظر  ارسال میشود.
 • در صورت تایید شخص  باید با داشتن پاسپورت و کد پیگیری به سفارت مراجعه کند تا برچسب ویزای کشور آلمان بر روی پاسپورت او حک بشود.

مدرک مورد نیاز زبان برای اخذ ویزای تحصیلی کشورآلمان

تحصیل در کشور آلمان اکثرا به زبان آلمانی صورت میگیرد اما تحصیل به زبان انگلیسی در بعضی از دانشگاه ها وکالج های خصوصی این کشور ممکن است. فرد برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان با در نظر گرفتن مقطع تحصیلی خود میبایست مدرک زبان ارائه بدهد. ضمنا  درصورتی که تحصیل متقاضی به زبان انگلیسی باشد باید فرد قادر باشد تا حدودی به زبان آلمانی صحبت کند. در صورتی که  تحصیل به زبان آلمانی باشد و مسلط بودن به این زبان یا ارائه مدرک زبان مناسب با  پایه تحصیلی مورد نیاز میباشد

 • ویزای تحصیلی آلمان بدون داشتن مدرک زبان
 • اشخاصی که دارای  مدرک زبان المانی نیستند و همچنین آشنایی به این زبان ندارند و خواهان تحصیل در آلمان باشند می توانند با گرفتن پذیرش از کالج های زبان اقدام کنند . همچنین باید گفت  چنانچه پایه زبان شخص صفر باشد دریافت ویزا ممکن نیست اکثرا اشخاصی برای ویزای کالج زبان قبل از تحصیل تایید و قبول میشوند که حداقل a2 یا b1 آلمانی در اختیار دشته باشند.

تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اشخاصی که برای تحصیل در کشور آلمان اقدام به عمل می اورند میبایست دارای تمکن مورد نیاز برای دریافت و گرفتن ویزا باشند. افسر ویزا در مصاحبه اش با شخص متقاضی،میزان  توان مالی شخص را بررسی میکند. تمکن مالی شخص که شامل شهریه مرکز اموزشی و مخارج زندگی میشود. شهریه تحصیلی و پیش پرداختی که به دانشگاه داده میشود و ارائه رسید آن محرز می گردد لذا با توجه به اینکه عموم دانشگاه های این کشور رایگان میباشند  هزینه شهریه تحصیلی انچنان بالا نمیباشد.برای مخارج زندگی شخص میبایست مبلغ 10,332 یورو را ارائه دهد این مبلغ مسدود میشود و شخص باید به صورت ماهانه از ان مبلغ برداشت کند.  •ویزای تحصیلی آلمان بدون تمکن مالی  چنانچه شخص توان مالی مورد نیاز برای تحصیل در آلمان را دارا نباشد در صورت اعلامیه تعهد توسط یک مقیم آلمان برای او، در صورت متعهد شدن به پرداختن مخارج شخص در طول  زمان تحصیل، می تواند بدون اثبات تمکن مالی مورد نیاز ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کند. روش دیگر برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان بدون نیاز به تمکن مالی، دریافت بورسیه تحصیلی آلمان میباشد. شخص می تواند با داشتن بورسیه تحصیلی بدون اثبات وجه  مورد نظر به کشور المان  مهاجرت تحصیلی کنند. لازم به ذکر است بورسیه ها انواع متفاوتی دارند و تنها در صورت پوشش و تقبل تمام مخارج شخص بوسیله بورسیه مورد نظر احتیاج به اثبات تمکن مالی نیست در غیر این صورت به نسبت میزان عدم پوشش شخص میبایست تمکن مالی متناسب ارائه بدهد.

شرایط سنی مورد نیاز ویزای تحصیلی آلمان

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان، شخص میبایست شرایط سنی لازم را دارا باشد. شرایط سنی که برای تحصیل در مرکزهای آموزشی کشور المان  در مورد نظر میباشد متناسب با پایه آموزشی میباشد. برای تحصیل در پایه لیسانس تماما شرایط سنی تا 25 سال مورد قبول است. برای پایه فوق لیسانس تا 32 سال نیز پذرفته میشود. برای مقطع دکترا شرایط سنی مشخصی ذکر نشده است.گپ تحصیلی آلمان از پر اهمیت ترین شرایط اخذ اقامت تحصیلی در آلمان باید به گپ تحصیلی اشاره کرد. گپ تحصیلی به وقفه زمانی بین فارغ التحصیلی تا اپلای گفته میشود. برای مثال اگر فردی در سن 22 سالگی پایه  کارشناسی خود را به اتمام برساند و در سن 25 سالگی برای ارشد اقدام به عمل اورد و برای دریافت اقامت تحصیلی آلمان درخواست بدهد، از 3 سال گپ تحصیلی برخوردار می باشد. از جمله شرایط گرفتن ویزای تحصیلی  کشور آلمان برخورداری از حداکثر 2 الی 5 سال گپ تحصیلی می باشد که باید این مقدار را با دلایل مربوطه  با تحصیلی اثبات نمایید برای مثال این مدت  زمان را به فعالیتی متناسب با رشته تحصیلی خود مشغول بوده اید، درحال نوشتن مقاله وتقویت سازی سابقه تحصیلی خود بوده اید یا در حال انجام فعالیت های نظیر آموزش و اموختن زبان انگلیسی بوده اید. در غیر این صورت با طولانی شدن گپ تحصیلی بیش از این مقدار  امکان اخذ و دریافت ویزای دانشجویی شما پایین می اید.

معدل مورد نیاز جهت ویزای دانشجویی کشور آلمان

اشخاصی که جهت تحصیل کردن در دانشگاه های کشور آلمان اقدام می کنند. می بایست از لحاظ تحصیل دارای شرایط خوب باشند و اثبات کنند که مناسب جهت ادامه تحصیل در مقطع های بالاتر می باشند.  این مورد  با نمایش دادن معدل تحصیلی در مقطع قبلی ثابت خواهد شد. در این موضوع بهتر است معدل شخص بالای 15 باشد ولی این مورد با توجه به رشته  فرد می تواند متغییر باشد. در بعضی از رشته ها نیاز به ارائه معدل بیشتری  خواهد بود

بیمه مورد نیاز ویزای تحصیلی آلمان

 طبق قانون آلمان همه اشخاصی  که در کشور آلمان زندگی می کنند  موظف به داشتن بیمه می باشند .پس به طبعیت از ان همه  دانشجویان بین المللی در آلمان هم می بایست  در طول اقامت خود  در کشور المان بیمه درمانی داشته باشند. این اشخاص  اگر بیمه درمانی نداشته باشید حتی نمی توانید در دانشگاه المان  ثبت نام کنید. امتیاز بیمه کامل این است که در صورت بروز  هر گونه مشکل سلامتی شخص می تواند به پزشک مورد نظر مراجعه کند  و خدمات بیمارستانی  مورد نیاز خود را دریافت کند .همچنین نیازبه پرداخت قبض های سنگین  پزشکی نیست.

دو نوع بیمه درمانی در آلمان وجود دارد:

 • بیمه سلامت اجباری (بیمه سلامت همگانی)
 • بیمه سلامت خصوصی

ویزای تحصیلی کشور آلمان به همراه بورسیه تحصیلی

گرفتن بورسیه تحصیلی در  کشور آلمان با نگرش بر اینکه  تقاضای بسیار زیادی از طرف دانشجویان بین المللی برای این امر وجود دارد ، کار بسیار دشواری می باشد. رایگان بودن تحصیل در آلمان، سختی این کار را بیشتر  می کند. موارد مورد نیاز گرفتن  بورسیه تحصیلی مانند  یافتن استاد راهنما در مقطع دکترا می باشد و شامل داشتن کارنامه  علمی قوی، سطح زبان بسیار بالا و داشتن سابقه علمی و پژوهشی، ارائه مقالات بین المللی، توصیه نامه و سن مناسب می باشد. فرآیند گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع های لیسانس و فوق لیسانس درکشور  آلمان به نسبت مقطع دکتری دشوار تر و طولانی تر خواهد بود. بورسیه های  کشور آلمان توسط سازمان DAAD نمایش داده می شوند و تمامی دانشگاه ها و موسسات  علمی آموزشی  کشور آلمان بورسیه های خود را برای نشان دادن بین  المللی به این سازمان  ها عرضه می کنند.

مخارج ویزای تحصیلی کشور آلمان

قیمت ارائه درخواست ویزای تحصیلی کشور آلمان 75 یورو می باشد. که متقاضیان گرفتن این ویزا باید این مبلغ و دیگر مبالغ ویزای تحصیلی کشور المان را از روش حواله بانکی پرداخت کنند. تحصیل در خارج از کشور، شخص را می تواند با هزینه های متفاوتی روبرو کند . مخارج  دیگر فرد شامل هزینه زندگی و تحصیل خواهد بود .

یکی از مواردی که افراد پیش از اقدام برای تحصیل در کشور  آلمان به آن توجه می کنند  هزینه تحصیل و زندگی درکشور  آلمان است. از نظرمخارج تحصیل با توجه به اینکه شما در دانشگاه های دولتی آلمان تحصیل می کنید یا در دانشگاه خصوصی، هزینه ها  متفاوت زیادی دارد . تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان به زبان آلمانی رایگان است و شما در طول یک سال تحصیلی  در این دانشگاه ها مبلغی کمتر از 500 یورو بابت مخارج ثبت نام، بیمه و مخارج  اضافی دانشگاه پرداخت می کنید . اما افرادی که می خواهند  در دانشگاه های خصوصی کشور المان تحصیل کنند ناگزیر  به پرداخت شهریه هستند. با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاهی که بر می گزینند  هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی متفاوت می باشد، به طور تقریبی می توان گفت که بین 12 تا 20 هزار یورو برای  مخارج تحصیل در دانشگاه های خصوصی باید هزینه پرداخت کرد. تحصیل در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی هم امکان پذیر است.

به غیر از شهریه دانشگاه شما برای زندگی در کشور آلمان و خرید وسایل ضروری و مورد نیاز خود نیز باید هزینه هایی پرداخت کنید. مخارج زندگی در کشور آلمان با توجه به نوع زندگی، شهر محل زندگی و منطقه محل زندگی  متفاوت خواهد بود. بعنوان مثال:

 •  یک وعده غذا در رستوران   10یورو  می باشد .
 • یک بطری اب معدنی نیم لیتر  1.91یورو می باشد .
 • یک بطری شیر یک لیتری       0.71یورو  می باشد .
 • 12عدد تخم مرغ                1.85 یورو می باشد .  
 • یک کیلو سیب زمینی          0.98یورو می باشد .
 • یک کیلو پیاز                    1.12یورو می باشد .
 • بلیط تک مسیره برای حمل ونقل عمومی 2.70یورو می باشد .
 • اپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 650یورو  می باشد .                                                                   

فواید ویزای تحصیلی کشور المان

اگر بخواهیم مزیت های گرفتن ویزای تحصیلی  کشور آلمان را بشماریم، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شهرت بین المللی مراکز آموزشی این کشور المان برای آموزش و تحقیق
 • تنوع آموزشی بسیار 
 • امکان تحصیل رایگان یا با هزینه کم در کشور آلمان
 • امکان کار پس از اتمام  تحصیل در آلمان با توجه به بازار کار و نیاز به نیروی متخصص
 • امکان گرفتن  اقامت پس از تحصیل در این کشور
 • جامعه دانشجویی متنوع
 • امنیت بالا
 • سیستم سلامت عالی
 • کار دانشجویی با ویزای تحصیلی آلمان

کار دانشجویی با ویزای تحصیلی کشور آلمان.

بدون تردید تامین مخارج زندگی درکشور آلمان برای یک دانشجوی بین المللی یکی از مسائل مهم می باشد .که قبل از اقدام  جهت  مهاجرت برای تحصیل در آلمان باید در مورد آن اطلاعات کافی به دست بیاورد. در این باره قصد داریم تا شرایط کار در کشور المان حین تحصیل  رو مورد جست وجو قرار دهیم.و شما را با موارد مهم در خصوص کار دانشجویی درکشور  آلمان آشنا کنیم. بسیاری از دانشجویان ایرانی و خارجی که نمی توانند حمایت  مالی مورد نیاز را از طرف  خانواده داشته باشند با کار نیمه وقت درکشور آلمان می توانند هزینه های زندگی  را پوشش دهند. همچنین  اگر سرمایه و حمایت مالی شما برای مهاجرت تحصیلی برای آلمان محدود است دراین مورد  نگران نباشید. شما می توانید به راحتی  مانند بسیاری از دانشجویان دیگر با کار دانشجویی در کشورآلمان افزون بر کسب درآمد، سابقه کاری بدست آورده و خود را برای اینده  و ورود به بازار کار آلمان در  آماده کنید.

ویزای تحصیلی کشور آلمان برای متاهلین.

یکی از دل نگرانی های  مهم تقاضا کنندگان  گرفتن ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین می باشد. طبق قوانین بین المللی همراه متقاضی شامل همسر و فرزندان زیر سن قانونی می باشد که می توانند  شخص دارنده ویزا را در کشور مقصد همراهی کنند. از شرایط ویزای همراه  در کشور آلمان می توان به این مورد  اشاره کرد که فرد متقاضی  می بایست ابتدا خودشان وارد این کشور شود و پس از گذشت مدت کوتاهی برای همراهان خود نیز  درخواست ویزای تحصیلی کنند . که این مدت می تواند بین 90 تا 365 روز متغییر باشد. البته از موارد مورد ضرورت بردن همراه به آلمان این است که دارنده ویزای تحصیلی یا همان فرد متقاضی مدارک مالی لازم برای تامین مخارج های زندگی خانواده و همچنین داشتن محل سکونت  مناسب را بتواند بپردازد. نکته مهم در زمینه ویزای تحصیلی  کشور آلمان برای متاهلین این است که متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی در سطح a1 را داشته باشند تا بتوانند ویزای همراه کشور آلمان را اخذ نمایند. از دیگر مدارک مورد نیاز می توان به سند ازدواج اشاره کرد.

معرفی برترین دانشگاه های کشورالمان برای دریافت ویزای تحصیلی

 • یکی از موارد  مهم در زمینه تحصیل در آلمان، اطلاع از وضعیت  رتبه و سطح علمی دانشگاه مورد نظر برای تحصیل در این کشور است. کشور آلمان همان طور که گفته شد، دارای یکی از برترین نظام های آموزشی در جهان است و در نتیجه کیفیت آموزشی و سطح دانشگاه های این کشور نیز بالا است. در این مورد به معرفی اسامی و رتبه چند مورد  از دانشگاه های برتر آلمان می پردازیم                                                                                                                                    
 • دانشگاه فنی مونیخ  دارای رتبه   64 می باشد.
 • دانشگاه لودویگ ماکسیملیان مونیخ   دارای رتبه  66 می باشد.                                                                                                         
 • دانشگاه روبرت کارلزهایدلبرگ   دارای رتبه  68 می باشد .                                                                                                               
 • دانشگاه فنی دارای رتبه 107 می باشد.
 • دانشگاه هامبولت برلین دارای رتبه  120 می باشد .                                                                                                                         
 • دانشگاه ازاد برلین   دارای رتبه  123   می باشد.                                                                                                                          
 • دانشگاه فنی اخن   دارای رتبه  146 می باشد .                                                                                                                                
 • دانشگاه فرایبوگ دارای رتبه ی  163 می باشد .                                                                                                                                  
 • دانشگاه فنی برلین   دارای رتبه  178 می باشد .                                                                                                                             
 •  دانشگاه ایبرهارد کارل  دارای رتبه ی  173 می باشد .                                                                                                                       
 • دانشگاه صنعتی درهزن  دارای رتبه ی  210 می باشد.                                                                                                                         
 • دانشگاه هامبورگ     دارای رتبه ی  232 می باشد .                                                                                                                           

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان

ویزای تحصیلی  کشور آلمان می تواند برای چند مورد صادر شود، مانند 

ویزا برای دوره های زبان آلمانی 

ویزای تحصیلی کشور  آلمان می تواند به منظور دوره زبان صادر شود  که از 3 ماه تا 1 سال می باشد. که بیشتر یک ساله به ایرانیان تعلق می گیرد.

ویزای تحصیلی

این ویزا برای دوره های تحصیلی در  دانشگاه می باشد که برای مقاطع  مختلف از دانشگاه های المان صادر می شود.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی آلمان مانند مدارک لازم دیگر کشورهای حوزه شنگن است  ولی توصیه می شود هر درخواست  برای اخذ ویزا را با جزئیات دقیق تر انجام دهید، زیرا آلمان در این مورد جدیت خاص خودش را دارد . معمولا سفارت آلمان در هر کشوری دارای چک لیست مربوط  از شرایط  گرفتن ویزا در آلمان می باشد.

تعیین وقت سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی

 فرد متقاضی  برای گرفتن ویزا باید برای درخواست ویزای دانشجویی خود از سفارت وقت بگیرد. با توجه وقت گیر بودن گرفتن زمان مصاحبه در سفارت آلمان  کشور ایران، توصیه می شود متقاضی هر چه زودتر برای اقدام، از طریق وب‌ سایت های سفارت به صورت آنلاین درخواست تعیین وقت نماید. فرد متقاضی  می تواند با وارد نمودن اطلاعات خود از جمله نام و نام خانوادگی، ایمیل، شماره پاسپورت و شماره تماس وقت خود را رزرو نماید. معمولا زمان وقت مصاحبه از زمان درخواست تا انجام آن حدود 1 تا 1 سال و نیم زمان خواهد برد البته ممکن است در برخی موارد به صورت چند هفته ای نیز تعیین وقت صورت گردد.

دلایل نپذیرفتن ویزای دانشجویی کشور آلمان

در مواجه با روند گرفتن  ویزا امکان دارد فرد با ریجکتی ویزا روبرو گردد. ریجکتی فرد امکان دارد به دلیل رعایت نکردن شرایط ویزای تحصیلی آلمان صورت پذیرد. از جمله دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی آلمان می توان به موارد زیر را نام برد:

 • نداشتن تمکن مالی لازم
 • گپ تحصیلی بالا
 • سن نامناسب با مقطع تحصیلی
 • ناقص بودن مدارک فرد
 • مرتبط نبودن رشته تحصیلی شخص در آلمان با رزومه یا رشته تحصیلی قبلی
 • عملکرد ضعیف در مصاحبه
 • دارا نبودن سطح زبان مورد نظر
 • نداشتن بیمه درمانی آلمان

تبدیل اقامت تحصیلی کشور آلمان به اقامت کاری

با توجه به نیاز کشور  آلمان به نیروی کار متخصص و تحصیل کرده، فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور برای کار در آلمان در اولویت قرار دارند . به همین دلیل  این افراد پس از اتمام دوره تحصیل می توانند در  کشور آلمان مانده و به جستجوی کارمورد نیازخود بپردازنند. این امکان با درخواست تمدید اقامت 18 ماهه جستجوی کار در اداره ثبت اتباع خارجی امکان پذیر خواهد بود. مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست اقامت شامل موارد زیر است 

 • گذرنامه
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • مدرک ضمانت مالی
  پس از دریافت پیشنهاد کاری از  سوی کارفرمای آلمانی، متقاضی جویای  کار در آلمان ان را دریافت خواهد نمود که در مواردی به گرفتن  بلوکارت اتحادیه اروپا نیز منجر خواهد شد. شرایط لازم جهت اخذ کارت آبی یا بلوکارت به شرح زیر است.
 • تبعه غیراتحادیه اروپا باشید.
 • تحصیل کرده یا ماهر و متخصص باشید.
 • دارای قرارداد کاری یا پیشنهاد کاریاز سوی کارفرما با حداقل حقوق سالانه 49،800 یورو باشد. استثناهایی برای دانشمندان، ریاضیدانان، مهندسین، پزشکان و متخصصین فناوری اطلاعات وجود دارد.
 • یک مدرک دانشگاهی از دانشگاهی در آلمان داشته باشید.

تبدیل اقامت تحصیلی به تابعیت درکشورآلمان

یکی از دلایل مهم مهاجرت تحصیلی به  کشورآلمان، امکان اقامت پس از تحصیل در این کشور است . ولی بایداین نکته را بدانید که صرفا تحصیل در آلمان منجر به گرفتن  اقامت  درآلمان نمی شود و برای این کار باید  ابتدا پس از پایان تحصیل با دریافت پیشنهاد کاری  از سوی کارفرما ویزای کار آلمان را اخذ نموده و مشغول به کار شد. و پس از گذشت 5 سال اقامت به همراه کار، برای اخذ اقامت دائم و پس از گذشت 3 سال از اخذ اقامت دائم برای اخذ پاسپورت آلمان اقدام کرد. شرایط و مدارک مورد نیاز برای گرفتن  تابعیت آلمان به صورت زیر است.

 • زمان مورد نیاز برای اقامت در آلمان را گذرانده باشد.
 • سابقه کیفری نداشته باشد.
 • به زبان آلمانی حداقل در سطح B1 تسلط داشته باشد 
 • نشان دهد که می تواند هزینه های زندگی خود را تامین نماید.
  به قانون اساسی آلمان پایبند باشد.