کانادا

معرفی منطقه شینگن

در این مقاله از ویزاگردی سعی داریم به معرفی منطقه شینگن بپردازیم و پیش از هر چیز نیاز است بدانید منطقه شینگن با اتحادیه اروپا تفاوت دارد. در واقع اتحادیه اروپا متشکل از 28 کشور اروپایی است که با یکدیگر نسبت همکاری سیاسی و اقتصادی دارند.

ازمیان این کشورها 26 کشور با امضای توافقنامه شینگن به کشورهای حوزه یا منطقه شینگن محبوبیت دارند و مردم آنها بدون محدودیت و کنترل مرزهای داخلی می توانند در کشورهای یکدیگر رفت وآمد کنند.

منطقه شینگن کجاست؟

قابل توجه ست بدانید نام منطقه شینگن برگرفته از نام روستایی زیبا در کشور کوچک لوکزامبورگ می باشد.این روزا با وجود این توافق نامه در مرز کشورهای منطقه شینگن هیچ نوع کنترل مرزی وجود ندارد و براستی این منطقه را می توان یک منطقه بدون مرز و یا یک کشور واحد پذیرفت.

همان اندازه که رفت و آمد مردم ساکن منطقه شینگن به کشورهای یکدیگر راحت است به همان اندازه این رفت و آمد برای افراد غیر شینگن و خارجی سخت می باشد. ویزای شینگن یکی از سخت ترین ویزاهایی است که وجود دارد و پروسه درخواست و دریافت آن کمی مشکل و وقتگیر است.

ساکنین منطقه شینگن اروپا اضافه بر رفت وامد بدون کنترل و آسان، می توانند در هر کدام از کشورهایی که در این منطقه قرار دارند. به شیوه تمام وقت کار و یا زندگی کنند بدون اینکه نامه ای از اداره کار آن کشور بگیرندو براستی می توان گفت هیچ مرزی میان سرزمین های این منطقه وجود ندارد و همین سبب شده تا بسیاری از سرزمین های منطقه شینگن، چند زبانه باشند.

مسئله دیگر که در مورد کشورهای شینگن آن مورد اهمیت است اینکه واحد پولی همه آنها یورو نیست،مانندکشورهایی مثل چک و مجارستان در منطقه شینگن قرار دارند ولی با واحد پولی مستقل و یا کشور سوئیس که به علت نظام بانکی مستقلی که از کل اروپا دارد.

واحد پولی آن بعد ازملحق شدن به پیمان شینگن همان فرانک باقی ماند و تبدیل به یورو نشد ولی واحد پول اکثر کشورهای این حوزه یورو می باشد که امروزه یکی از با اهمیت ترین  واحدهای پولی در کل جهان به حساب می آید.

شناسایی کشورهای منطقه شینگن

همانگونه که در شروع مقاله گفته شد شمار کشورهای اروپایی اکنون، 26 کشور اروپایی ست که طی سال ها این پیمان را امضا کرده اند و این روزها شهروندان این کشورها به آسانی می توانند به دیگرکشورهایی که در منطقه شینگن قرار دارند، رفت وآمد کنند.بسیاری از کشورهای اروپایی که این روزا نام آنها در این توافقنامه نیست ممکن است در آینده ای نزدیک به آن بپیوندند و بدین شیوه تعداد کشورهای این پیمان زیادمی شود، رومانی یکی از این کشورها است که در سال های گذشته به اتحادیه اروپا ملحق شد و احیانا در چند سال آتی تبدیل به یکی از کشورهای حوزه شینگن خواهد شد.

هم اکنون کشورهای این منطقه عبارتند از اتریش، یونان، سوئد، مالت، مجارستان، جمهوری چک، بلژیک، هلند، سوئیس ، آلمان، نروژ، ایسلند، اسپانیا، پرتغال، دانمارک، ایتالیا، لهستان، استونی، لتونی، لوکزامبورگ، اسلواکی، فنلاند، فرانسه، لیختن اشتاین، لیتوانی و اسلوونی.

تعدادی باور دارند کشور انگلستان نیز در منطقه شینگن قرار دارد ولی اینگونه نیست بریتانیا جزء اتحادیه اروپا است که در سال های جدیدبا رویدادی که پیش آمده احتمالا از این اتحادیه خارج می شود.

نیازبه یادآوری ست شهروندان کشورهای حوزه شینگن به آسانی و بدون ویزا می توانند بدون محدودیت به انگلیس سفر کنند، ونیز می توانند در این کشور کار و یا زندگی کنند ولی قوانین و شروط در بریتانیا کمی برای آنها ناهمگون خواهد بود.

ویزای منطقه شینگن

به غیر از شهروندان کشورهای حوزه شینگن، افراد خارجی برای رفت وآمد در منطقه شینگن برای ویزای شینگن دریافت نمایند، این ویزا در واقع همان لیبلی است که در گذرنامه چسبانده می شود و مجوز ورود به این سرزمین ها می باشد.

فردی که این مجوز را دارد می تواند به طورآزادانه در هر کدام از کشورهای منطقه شینگن رفت وآمد کند.دقت کنید ویزای منطقه شینگن در گونه های مختلف ویزای توریستی، ویزای ملاقات خانواده و دوستان، ویزای بیزنس، ویزای پزشکی و درمانی، ویزای تحصیلی و ویزای ترانزیت وجود دارد و بدین دلیل  تقاضای درخواست کننده برای او صادر می شود.

ویزای شینگن بر پایه ی دفعات ورود درخواست کننده نیز در گونه های مختلف ویزای یکبار ورود، ویزای دو بار ورود و ویزای چند بار ورود وجود دارد که در مورد سوم درخواست کننده می تواند به طور نامحدود به این منطقه از اروپا وارد شود و به صورت آزاد رفت وآمدکند.

آسان ترین و برترین کشور برای ویزای شنگن

در سال های جدید سفر به کشورهای اروپایی مخصوصا  کشورهای حوزه شینگن بسیار در  میان ایرانی ها رواج پیدا کرده و آژانس های مسافرتی و خدمات گردشگری انبوهی مثل ویزاگردی تورهای اروپایی را به مقصد کشورهای گوناگون انجام می شود.

برگزیده ترین هدف ها میان هموطنان عزیز، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و سوئیس است، البته کشورهای دیگر این منطقه نیز در بین ایرانی هاهواداران زیادی دارد ولی تعداد تورهای برگزاری به کشورهای نامبرده بسیار است.

برای سفر به منطقه شینگن در رتبه اول باید ویزای شینگن گرفت و سپس به برنامه ریزی های بعدی سفر پرداخت و از آنجایی که اخذ این ویزا سختی خود رادارد.

بیشتر افراد به طورآزاداقدام به درخواست آن نمی کنند چرا که به دلایل گوناگونی احتمال ریجکتی بسیار بالا می باشد بنابراین توصیه می کنیم در صورتی که قصد وهدف سفر به اروپا و شینگن را دارید قبل از هر کاری با یکی از شرکت های فعال در زمینه ویزای شینگن مشورت می نمایند.

برای سفر به منطقه شینگن باید از قبل با مراجعه به سفارت کشوری که می خواهید ویزای شینگن را از آن دریافت کنید. درخواست ویزا بدهید و معمولا باید دست کم یک ماه و حداکثر 3 ماه قبل از سفر اقدام نمایید چرا که پروسه درخواست و صدور ویزای شینگن بین دو هفته تا 21 روز زمان می برد. و این زمان بسته به کشوری که انتخاب می کنید، فرق خواهد داشت.

مدارک ضروری برای مهاجرت به اروپا

دقت کنید لازمه سفر به منطقه شینگن، ویزای شینگن است و بدون ویزا مجوز ورود به این منطقه را نخواهید داشت پس توجه کنیدکه مدارک را به طورکامل نمایش دهید تا کم وکاستی در پرونده وجود نداشته باشد چون در این صورت پروسه بسیار طول می کشدو باید بیش از دو ماه منتظر ویزا بمانید.

برای مهاجرت به منطقه شینگن بایدا مدارک زیر را داشته باشید:

 • فرم درخواست ویزا
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • دو عدد
 • عکس جدید و رنگی با پشت زمینه روشن
 • شناسنامه
 • مدارک شغلی
 • اسناد ملکی
 • نامه تمکن مالی و همچنین پرینت گردش حساب با تاییدیه بانک
 • بلیط رفت و برگشت هواپیما
 • واچر هتل برای تمامی روزهایی که در کشور مقصد اقامت دارید
 • بیمه مسافرتی
 • ارائه برنامه هدف و برنامه سفر

مخارج های مربوط به ویزای شینگن بین 455 تا 80 یورو برای کودکان و بزرگسالان است و این ویزا در صورتی که برای اولین بار برای فرد صادر شود. معمولا یک ماه اعتبار دارد ولی فرد تنها دو هفته اجازه اقامت در این منطقه را خواهد داشت.

برترین کشورهای شینگن برای تقاضای ویزا

به صورت کلی گر قصد مهاجرت به اروپا را دارید باید از سفارت کشوری که قصد اقامت بیشتری در آن را دارید. تقاضای ویزا دهید ولی در صورتی که می خواهید به کشورهای مختلفی در حوزه شینگن سفر کنید و به اندازه در آن ها بمانید، باید درخواست ویزای خود را به سفارت کشوری که به آن داخل می شوید، توضیح دهید.

نیازی به یادآوریست بعضی از کشورهای حوزه شینگن به ایرانی ها ویزای توریستی نمی دهند و به حالت کلی چنین برنامه ای در قوانین ویزای آنها درج نشده است. اما آسان ترین کشور برای ویزای شینگن شورهایی مانند چک، ایتالیا، آلمان یا فرانسه ویزای توریستی شینگن را تحت شرایطی برای ایرانیان صادر می کنند.

بعضی از کشورها قوانین راحت تری را برای صدور ویزای توریستی شینگن بکار می برند و برای اینکه آسان تر و سریع تر بتوانید ویزا بگیرید و برای سفر خود برنامه ریزی کنید. می توانید ازراه سفارت کشورهایی مانند چک، ایسلند و یا اسلواکی اقدام نمایید، این کشورها آسان تر ویزا می دهند، البته این مسئله در همه موارد صدق نمیکند و بستگی به پرونده و مدارکی که نمایش می دهید نیز دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *