کانادا

قیاس تحصیل در قبرس شمالی و ترکیه

  • کشور تركيه به علت قیمتهای ارزان تحصیل و زندگی و سهولت در رفت و آمد و مجاورت با ایران، تشابه فرهنگ و مذهب يكي از مقاصد مورد پسند ايرانيان جهت تحصيل کردن می باشد.
  • کشور قبرس شمالی به دلیل دانشگاه‌های معتبر و معروف در سطح بین‌المللی، مخارج پایین تحصیل و زندگی و اخذ ویزای آسان یکی از مقصدهای مورد علاقه جهت تحصیل دانشجو های کشور ایران می باشد. 
  • مخارج زندگی دانشجویی در ترکیه و قبرس شمالی در شهرهاي گوناگون متفاوت می باشد. میانگین هزینه زندگي دانشجويی در کشور ترکیه 3000 تا 5000 لیر و همین هزینه ها در کشور قبرس شمالی 3500 تا 6000 لیر می باشد.
  • اجازه كار دانشجويي در ترکیه 20 ساعت در هفته یا 4 ساعت در روز است و لزوما دانشجویان ارشد و دکتری مجوز کار دانشجویی دارند. مجوز کار دانشجویی در قبرس شمالی 20 ساعت در هفته ودر مدت سال تحصیلی و 38 ساعت در طول تعطیلات است.تحصیل در قبرس شمالی به زبان ترکی و انگلیسی است. برای تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی  نیاز به مدرک زبان و آزمون ورودی نیست.درکشور ترکیه تحصیل به زبان انگلیسی و ترکی میسر است و برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه باید در ازمون ورودی این دانشگاه ها شرکت کنیم . همچنین در کنار دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه های خصوصی با مخارج کمتر نسبت به دانشگاه‌های اروپايی وجود دارد.

برای تحصیل در مقاطع بالاتر امکان دریافت بورسیه تحصیلی با تامین شرایط، در هر دو کشوروجود دارد.

شرایط  پذیرش در مقطع ارشد :

  • معدل مناسب 
  • مدرک زبان با نمره مناسب

در كشور تركيه 39 دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و 15 دانشگاه مورد تاييد وزارت بهداشت ايران وجود دارد. در قبرس شمالی 1 دانشگاه مورد تائید وزارت علوم است و دانشگاه های  کشورقبرس مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *