کانادا

شرایط اقتصادی ترکیه

آشنایی با اقتصاد ترکیه

اقتصاد ترکیه روز به روز در حال توسعه است .و همین قضیه، کشور ترکیه را جزء کشور های در حال پیشرفت در جهان تبدیل کرده است. بیشتر اقتصاد دانان جهان و یا اقتصاد دانان ترکیه، مقام اقتصادی در این کشور را ششمین اقتصاد والا در اروپا دانسته اند. اقتصاد ترکیه نه تنها در زمینه گردشگری بلکه در زمینه های دیگری مانند صنعت نساجی و همچنین تولید پوشاک نیز  پر قدرت است. سرانجام اقتصاد ترکیه تنها به گردشگری پایبند نیست. به همین دلیل توانایی دارد که سرمایه گذاران بین المللی را برای خود جذب کند.

بیشترین ومهم ترین سهم تولیدات در ترکیه بخش نساجی وتولیدات پوشاک است. همین مسئله باعث  شده است که قسمت زیادی از واردات کشور ایران از کشور ترکیه به پوشاک برگردد.

مسئله چشمگیر راجب ترکیه این است که همانند همسایگانش به منابع سوخت های فسیلی مطیع نیست و این مسئله یعنی سرمایه ی این کشور مانند همسایگانش بی ثبات  نمی باشد و دغدغه ی رقبای اقتصادی این کشور در خاورمیانه که پایان یافتن  حداکثر 75 ساله ی منابع نفتی این کشور ها می باشد را ندارد و همسایگان این کشور از جمله ایران در راستای بهبود صنعت توریسم پیروی سیاست های اقتصادی ترکیه می باشد.

شناخت تاریخچه اقتصاد ترکیه

بااهمیت ترین تحولات اقتصاد کشور ترکیه در قرن بیستم میلادی به وقوع پیوسته است که این دوره را می توان به سه دوره مختلف تقسیم کرد:

دوره اول: دوره ی نفوذ احزاب چپ  می نامند.  حزب جمهوری خواه خلق با روی کار آمدن آتاتورک (مصطفی کمال) در سال 1916 میلادی به وجود آمد. آتاتورک پایه گذار جامعه ی سکولار بود که این گونه جامعه نگرش چپ اقتصادی داشتند.

دوره دوم: دوره ی نفوذ احزاب راست گرایانه می نامند. که این حزب (مام میهن) در سال 1983 میلادی به طریقه ی تورگوت اوزال بنیان نهاده شد. این دوره در عین حالی که اعتقادات سکولاریزم را دنبال می کردند، ولی اقتصاد ترکیه از نگرش های چپ گرایانه فاصله گرفته و خود را هم سو و هم راستا با اقتصاد جهانی کرد. بر اساس این نگرش ها اقتصاد پایه ی کشور ترکیه بنا نهاده شد و سبب تحولات شگرف و محسوس در ترکیه شد. بخشی از این تحولات به وجود آمده در راستای کاربرد مناسب و هوشیارانه از گسترش مبادلات با جمهوری اسلامی ایران سازمان یافت که همزمان با شرایط جنگ ایران با عراق بود و ترکیه توانست کاربرد  فراوانی از شرایط آن زمان ببرد و اقتصاد خود را تقویت کند.

دوره سوم: در این دوره تاریخی در دولت کشور ترکیه رویکرد اسلامی فرم رسمی پیدا کرد و احزاب قدرتمند و متفاوتی از جمله فضیلت، رفاه، عدالت و توسعه اداره ی کشور ترکیه را تا سال 2002 میلادی در دست گرفتند که این مسئله یعنی اینکه اداره ی کشور ترکیه در دست اسلام گرایان قرار گرفت. به عبارت دیگر در عین حالی که اصول کلی سکولاریزم سنتی در کشور ترکیه حفظ شده بود، پیروی از اصول اقتصاد آزاد هم که در سال های 1980 میلادی پایه گذاری شده بود، گرایش های اسلامی مردم ترکیه به صحنه های اقتصادی و سیاسی جامعه نفوذ پیدا کرده بود. این امر سبب شد که یک نظام متفاوت با ترکیبی از سکولاریزم، حفظ رویکرد های اسلامی و آزادی اقتصادی شکل بگیرد و همچنین می توان بازخورد این نگرش متفاوت را در ترکیه ی امروزی نگریست.

آگاهی بیشتر از اقتصاد ترکیه

صنعت فولاد در طبقه هشتم جهان واقع است. هرساله بالغ بر 35 ميليون تن توليد داشته كه در منطقه خاورميانه حرفی برای گفتن دارد.در صنعت پيمانكاری بعد از چين رده دوم را در جهان به خود مختص داده است و غول بزرگ پيمانكار جهان محسوب می شود. پيمانكاران بزرگ تركيه در 117 كشور جهان در حال اجرای پروژه و ساخت و ساز بوده كه رقمی بالغ بر 400 ميليارد دلار را به خود مختص داده است. اين پروژه ها اعم از مسكونی، تجاری، پل های مختلف، راهسازی و … است.اقتصاد تركيه با نزديكی به اقتصاد آلمان و الگوبرداری از اقتصاد آن كشور توانسته است راه صنعتی شدن را به سرعت بپيماید و در خيلی از زمينه ها حتی از كشور های اروپايی پیشی بگيرد با نگاهي به صنعت توريسم، پيمانكاری، فولاد، كشتی سازی، خودرو، صنايع نساجی و … اين حقيقت مشخص  میگردد.

سنجش رتبه اقتصاد ترکیه با اقتصاد ایران

برای سنجش اقتصاد کشور ایران و ترکیه باید تحولات پر اهمیت این دو کشور را شناسایی کنیم. در هر دو کشور تحولات پر اهمیت از سال ۱۹۸۰  آغاز شده است. در ایران در آن سال ها انقلاب اسلامی به وجود آمد که قصد از به وجود آمدن این انقلاب بر پا داشتن برابری برای همه ی قشر های مختلف ملت می باشد.

ایران و ترکیه به علت همسایگی که با هم دارند دارای فرهنگ شبیه به هم می باشند و در  حال حاضر  اقتصاد این دو کشور تا کم وبیش  پایبندبه هم هستند اما باز هم اختلاف های زیادی با همدیگر دارند. با پرداختن به اینکه هر دو کشور تحت عنوان تحولات جهانی قرار داشته اند و روش آزاد سازی اقتصادی را مصادف با یک دیگر سپری کرده است حالا می توانیم اختلاف بسیاری در اقتصاد ترکیه با ایران را  ببینیم. مانند مثال کشور ترکیه اقتصاد خود را برپایه ی صنعت توریسم برنامه ریزی کرده است ولی کشور ایران، از این صنعت جهانی با فاصله زیاد عقب افتاده است. جدا از این مسئله که کشور ترکیه در جست وجوی ملحق شدن به اتحادیه اروپا می باشد که با انجام شدن این مسئله اقتصاد ترکیه توسعه ی با ارزش ومهمی خواهد داشت و خود را هم جهت  با کشور های اروپایی قرار می دهد ولی کشور ایران تا کنون  با مسئله چگونگی آزادسازی اقتصادی گرفتار می باشد.

آینده اقتصادی کشور ترکیه

 با نگاهی فشرده به آمار و ارقام بانک جهانی و یا سرمایه گذاری ها در ترکیه می توانیم به این نتیجه برسیم که اقتصاد ترکیه در حال خارج شدن از توقف میباشد و مسیر اوج گیری خود را به ندرت آغاز می کند و همچنین بانک جهانی رشد سه درصدی را در سال ۲۰۲۰ میلادی و در عین حال رشد ۴ درصدی را در سال ۲۰۲۱ میلادی پیش بینی می کند. بانک جهانی با توجه به توسعه در آینده اقتصاد ترکیه به مقامات سیاسی این کشور پیشنهاد کرده است که برای جلوگیری از افت ارزش پول ملی (لیر) که سبب آسیبی به سیستم مالی این کشور می شود شروع به کار کنند.و دو عامل افزایش صادرات و تقویت کردن تقاضای داخلی را در توسعه رویش اقتصاد ترکیه مفید دانسته اند.

سخن پایانی

اقتصاد تركيه در سال ۲۰۱۸ با صادرات بالغ بر ۱۶۸ ميليارد دلار (طبق گزارشات بانک جهانی) در دسته اول كشورهای منطقه قرار گرفته است. با دقت به آنكه تمامی صادرات تركيه غير نفتی است و اقتصاد کشور ترکیه پایبند به نفت نیست اين رقم صادرات شگفتی كشورهای جهان را مبعوث کرده است. سياست دولت تركيه تا سال ۲۰۲۰ روی صادرات بالای ۲۰۰ ميليارد دلار نشان گذاری کرده است. توليد ناخالص اين كشور ۷۸۴ میلیارد نشان می دهد كه سهم توريست را در اين بين بايد بااهمیت دانست چرا كه جذب توريست كه هر ساله بالای ۳۰ ميليون نفر از سرتاسر جهان را شامل می شودکه کاربردونقش مهمی در آینده یااقتصاد تركيه دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *