کانادا

شبا هت های فر هنگی ایران و ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهایی که با کشور ایران مرزهای مشترک دارد. سابقه و تاریخ  این کشور بسیارارزشمند بوده و با اینکه جزو یک کشور اروپایی به حساب می آید، اما فرهنگ و سنتی که در این کشورپیدا می شود، هنوز به طور کامل خوی فرهنگ غربی ها را نگرفته است و هنوز هم میشود برخی سنت های اسلامی را در مردمی که در این کشور زندگی می‌کنند ببینید.

کشور ترکیه با جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان،ایران،سوریه، بلغارستان، یونان وعراق هم مرز است. اگربا دقت تر به فرهنگ مردمی که در این کشور زندگی می‌کنند نگاهی کنید، میتوانید شباهت هایی که بین ایران و ترکیه وجود دارد را پیدا  کنید. اکثرا اوقات مطلع بودن از این فرهنگ می‌تواند جذاب و جالب باشد.

شباهتها و مشترکات زیادی می توانید بین مردم ایران و ترکیه مثال زد که اعم از : هدیه دادن، چانه زدن، رسم و رسوم مرتبط به ازدواج و غیره اشاره نمود. که در ادامه به این توضیحات یشتر در قبیل این شباهت ها میپردازیم.

هدیه دادن ترکیه ایی ها به همدیگر

یکی ازموردهایی که میشود از آن به عنوان مشترکات فرهنگی بین مردم ترک و مردم ایران اشاره نمود. هدیه دادن به یکدیگر میباشد. ترکیه‌اییی ها هم مثل ایرانی‌ها از گرفتن هدیه بسیار خوشحال می‌شوند و تلاش می‌کنند در انتخاب هدیه به جست و جوی وسایلی مثل صنایع دستی لباس‌های سنتی،وسائل تزینی و برخی کالاهای شیک بروند.

از موارد مشترک دیگر بین ایران و ترکیه، به سنت خریدن سوغاتی می‌توان اشاره نمود. مردمان ترک علاقه دارند که به هر جایی که سفر می‌کنند یک سوغاتی فراهم کنند و آن را به دوستان وخانواده و عزیزان  خود هدیه بدهند. این یکی از زیباترین سننی است که ترک هاست در کشور خود دارند و سعی می‌کنند تا جایی که برایشان مقدور باشد به آن متعهد باشند و  محبت و ابراز علاقه خود را به ااینگونه که به آنها عشق می‌ورزند و علاقه دارند نشان دهند.

رفت و آمدهای خانوادگی

مورد دیگری که می توان به عنوان یک نقطه مشترک بین ایرانی ها و ترک ها به دید و بررسی کرد، دید و بازدید و رفت و آمدهای خانوادگی است. که معمولا ترک ها هر چند وقت یک بار سعی می‌کنند این کار را انجام دهند و به دیدن دوستان اقوام وآشنایان خود بروند.

ترک ها برای این سنت و رسم خود اهمیت زیادی قائل اند و تا جایی که ممکن است  سعی می کنند این سنت به فراموش نشود. دید و بازدید ها بسیار کمتر از گذشته انجام می شود، اما این رسم  هنوز بین ایرانی ها وجود دارد و اکثرا با برگزاری دورهمی های خانوادگی و دوستانه ،ماهانه یا هفتگی یا روزانه سعی می‌کنند از حال همکدیگر با خبر باشند و همکدیگر راببینند.

مورد قابل توجهی که ترک ها نسبت به آن متعقد هستند، اپرس وجو از احوال شخصی است که در مهمانی و دورهمی های همدیگرحضور نداشته است. اگر فردی بنا به دلایلی در این جمع دوستان و آشنایان حضور نداشته باشد، میزبان به شدت ناراحت می شود و جویا حال او میشود.

میزبان های ترک مثل ایرانی هاست به مهمانان خود احترام و ارزش زیادی می گذارند و از تمام امکانات و تلاش خود استفاده می‌کنند تا زمانی که مهمانان در منزل آنها حضور دارند، احساسی خوبی داشته باشند.

ترک ها به دورهمی های شبانه  علاقه زیادی دارند و اگر فرصت کافی داشته باشند تا پاسی از نصف شب هم به صحبت های خود در مهمانی ادامه می‌دهند. مثل همین رسم در ایران وجود دارد و ایرانی ها از آن استقبال زیادی میکنند.

آداب ترکیه ایی ها در دورهمی و مهمانی ها

مردم ترکیه ب مهمان های خوداحترام و ارزش زیادی میگزارند  و علاوه بر آنکه خوشحالی خود را در  چهره و ظاهرشان نشان می‌دهند،در پذیرایی از مهمان نیزهم تمام تلاش خود را میکند و مهمانی های گسترده ایی برپا می‌کنند. برای مردمانی که در کشور ترکیه زندگی می‌کنند این سنت ها اهمیت زیادی دارد و به همین علت آنها را به نحو احسنت انجام میدهند.

البته مردم ایران در گذشته سعی می‌کردند با برگزاری مهمانی های ساده وخودمانی از مهمانان خود پذیرایی کنند، اما امروزه این رسم کمرنگ تر شده است و اکثر ایرانی ها نیز به این سنت روی آورده اند و سعی می‌کنند با انداختن سفره های باشکوه و لوکس به مهمان نشان دهد که از حضورانها در مهمانی و منزلشان خوشحال هستند.

و نکته قابل توجه و جالبی که در مورد مردم ترکیه  است این است که ترک ها اگر مهمانی های بزرگ برگزار کرده باشند، ظرف‌هایی از غذا و شیرینی هم برای همسایگان خود می‌فرستند. این سنت نشان می دهد که ترک ها هنوز هم به برخی توصیه هایی که دین اسلام به مردم توصیه می کند پایبند هستند و آن را در زندگیشان جاریست.

رسم مردم ترکیه ایی در مورد ازدواج

سنت ازدواج در ترکیه و ایران با گذشته تغییر زیادی پیدا کرده است شیوه سنتی بودن قبل ندارد. امروزه دختر و پسر ابتدا با هم آشنا می‌شوند و در صورت داشتن تفاهم و دیدگاهی مشترک خانواده های خود را در جریان گذاشته و بقیه مراحل انجام می‌شود.

یکی از موردهایی که در خانواده های مرد سالار ترک پیدا میشود تغییر نام خانوادگی دختر بعد از ازدواج است. این مورد در کشور ایران اجباری نبوده و بستگی به نظر دو طرف در این رابطه دارد.

چانه زدن

چانه زدن یکی از مواردیست که  هم توسط ایرانی ها و هم توسط ترکیه ایی ها  انجام میشود. البته مردم ترکیه در این رابطه بسیار قوی ترند و معتقدند که حتی در خریدهای کوچک هم باید چانه زنی کنند  و مقداری تخفیف بگیرند.

برای آنها چانه زدن بین معامله های بسیار بزرگ با خرید های کوچک و جزئی هیچ تفاوتی ندارد و اعتقاد دارند که یک بخش از معامله چانه زنی است. اگر به کشور ترکیه سفر کنید و یا اگر ترکیه ایی ها به ایران مسافرت کنند حتما می توانید این مورد را در رفتار آنها هنگام خرید ببینید.

رسم ترکیه ایی ها در عزاداری

یکی موارد دیگر که می‌توان از آن به یک سنت مشترک بین ترکیه ایی ها و ایرانی ها ها اشاره کرد، عزاداریست. همان گونه که ایرانیان در مراسم های عزاداریشان از حلوا استفاده می‌کنند مردم ترک نیز در مراسم عزا داریشان  حلواپخت میشود.موردی که در خصوص پخت حلوا در کشور ترکیه برای عزاداری فردی که فوت کرده است آن است که برخی مواقع اقوام و دوستان فرد متوفی دور هم جمع شده و برای این فرد فوت شده حلوا تهیه می کنند. معمولا هر کسی که بر سر ظرف حلوا حاضر می‌شود تا آن را هم بزند، یک خاطره خوب و شیرین از فردی که فوت کرده را تعریف می کند تا از این طریق از اخلاق و رفتار خوبی که این فرد طی دوران زندگی اش داشته صحبت شده و خاطرات خوب برای همگی یادآوری شود. ترکیه ای ها اعتقاد دارند که با این کار برای فرد فوت شده طلب مغفرت و بخشش می‌کنند.

معمولا در کشور ترکیه تا یک مدت زمان مشخص آشنایان و اقوام خانواده داغدار غذا پخته و به درب منزل این خانواده می‌فرستند واز این طریق نشان می دهند که آنها نیز در این غم شریک هستند.

موسیقی در فرهنگ ترکیه ایی

ترکیه ایی ها هم مثل ایرانی ها به موسیقی علاقه زیادی دارند و از گوش دادن و شنیدن آنها بسیار لذت می‌برند. موسیقی سنتی و ایرانی در سال هایگذشته ر با کم توجهی های زیادی روبروشده است و فراموش شده است.این قضیه نیز در مورد موسیقی کشور ترکیه وجود دارد و سبک های اروپایی و مدرن و امروزی در این کشور خواهان زیادی پیدا کرده است و موسیقی این کشور نیز دچار نوعی بیگانگی شده است.

به دلیل موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه اتفاق افتاده است.موسیقی که در کشور ترکیه نواخته می شود تحت تاثیر موسیقی مدرن اروپایی، موسیقی غربی، موسیقی مدرن ایرانی و غیره قرار گرفته است.

فرهنگ پخت وپز غذا در ترکیه

موردی که برای ایرانیان در ترکیه جالب است آن است که در ترکیه به کشتن (ذبح) حلال گوشت اهمیت زیادی میدهند و این همان چیزی است که ما ایرانیان هم در کشورمان به آن اهمیت داده و از مصرف گوشت هایی که به صورت حلال کشته (ذبح)نشده اندت ،اجتناب می‌کنیم.

تنوع غذایی در این کشور بسیار بالا بوده و انواع و اقسام غذاها را می‌توان در این کشور میل کرد و این مورد نیز یکی از وجه های اشتراک ما با کشور ترکیه است. کشور ایران هم یکی از کشورهایی است که تنوع غذایی در آن بسیار بالاست و برای بسیار از گردشگرانی که از کشورمان دیدن می کنند چشیدن غذاهایی با طعم و شکل متفاوت بسیار مهیج و گیرا است.

مورد دیگر ی که در این رابطه خوب هست این است که تشابه فرهنگ غذایی بین ایران و ترکیه  وجود غذاهای سنتی است. در ترکیه نیز شما می‌توانید غذاهایی که مخصوص این کشور هستند را صرف کنید. و برخی از غذاهای ترک متناسب ذائقه و میل ما ایرانیان است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *