دایانا مهاجر

دوره YOS

دوره yos به صورت: آنلاین ،حضوری  برگزار می گردد. آزمون یوس برای سنجش استعداد های آموزشی شامل:

 • دروس هوش
 • ریاضی
 • هندسه

در حد دبیرستان می باشد. آزمون یوس از سال 1981 تا 2010 توسط مرکز سنجش و ارزیابی (ÖSYM) ترکیه برگزار می گردید. از سال 2011 به بعد آزمون یوس به صورت مستقل از طرف خود دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه برگزار می گردد.

دوره YOS

آزمون یوس آزمونی است. که همه ساله از طرف دانشگاه های دولتی خصوصی کشور ترکیه برای آن دسته از دانشجو های خارجی که داوطلب ورود به دانشگاه های ترکیه در رشته های :

 • پزشکی در ترکیه.
 • دندانپزشکی در ترکیه.
 • غیر پزشکی.

در مقاطع لیسانس و فوق دیپلم می باشند برگزار می شود.

دوره یوس چیست؟

 دوره یوس برای آمادگی شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه است برگزار می گردد. کتاب ها منابع آزمون یوس در زمینه های:

 • ریاضی
 • هوش
 • هندسه

آمادگی آزمون yos

برگزاری دوره های مختلف برای  آمادگی آزمون یوس بر اساس متد روز در نمایندگی های معتبر و رسمی این کالج در کشور های مختلف تقریبا از اواخر شهریور شروع و تا اواخر فروردین ادامه دارد.به طور کلی دوره های مختلف نمیه فشرده، فشرده در بازه های زمانی متفاوت و با برنامه ریزی دقیق و حساب شده برگزار می شود.

آمار بسیار بالایی قبولی های دانشپذیرانی که این دوره ها را گذرانده اند گویای این مطالب می باشد.به جزء کتاب های ذکر شده که دوره YOS استفاده می شد.اساتید با تجربه و مجرب نیز در کنار متقاضیان هستند.

منابع آزمون یوس yös:

آزمون yos برای سنجش استعداد های آزموش شامل دروس:

 • هوش 
 • ریاضی
 • هندسی

در حد دبیرستان می باشد.این آزمون عموماً شامل 80 سئوال می باشد. که زمان آن در دانشگاه های مختلف 100 دقیقه تا 120 دقیقه متغیر می باشد.سئوالات به صورت تستی و پنج گزینه ای می باشد. که می بایست فقط یک خانه خالی از پاسخ نامه با مداد مشکی نرم علامت گذاری گردد.

دانشگاه های ترکیه و آزمون یوس

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی همه ساله با اختصاص دادن. و ظرفیت پذیرش مخصوص دانشجو های خارجی نسبت به جذب داوطلب ها اقدام می نمایند.

بعضی از دانشگاه های دولتی و خصوصی این آزمون را برگزار می کنند. و پذیرش در کاردانی و کارشناسی رشته های مختلف را دارند.

در حال حاضر هر دانشگاه آزمون مخصوص خود را برگزار می کند. و گاها دیده می شود که. دانشگاهی با نتیجه آزمون یوس دیگر دانشگاه ها پذیرش انجام می دهد.

زمان برگزاری آزمون یوس:

آزمون YÖS در دانشگاه های مختلف از اواخر فروردین شروع می شود. و هر دانشگاه نسبت به تقویم آموزشی خود این آزمون را برگزار می کنند. در دانشگاه های که آزمون برگزار نمی شود.

با کارنامه قبولی در دانشگاه های دیگر ثبت نام می شود انجام داد. جهت اطلاع از زمان برگزاری آزمون های هر سال اخبار سایت ما را دنبال کنید.

مهاجرت به ترکیه

زندگی در ترکیه

شما در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر راجع به شرایط زندگی در ترکیه دارید می توانید با کلیک کردن بر روی دکمه زیر به صفحه زندگی در ترکیه وارد شوید و از هزینه ها و سبک زندگی در ترکیه بیشتر آگاه شوید.

شرایط شرکت در آزمون یوس

برای شرکت در آزمون yos شرط سنی وجود ندارد. ولی مدرک پش دانشگاهی مورد نیاز است.دانش آموزانی که در دوره های آموزشی آزمون ذکر شده شرکت می نمایند. می توانندبا کسب امتیاز بالا وارد دانشگاه های برتر ترکیه شوند. و در رشته های مختلف به تحصیلات خود در این کشور ادامه دهند.

توجه داشته باشید که هیچ محدویتی در شرکت در آزمون دانشگاه ها وجود ندارد. و به هر تعداد دانشگاه که تمایل داشته باشید. می توانید در آزمون دانشگاه های مختلف شرکت کنید.

ادامه تحصیل با یوس

یرای کسانی که دوره آمادگی جهت آزمون یوس را گزرانده اند. و در این آزمون شرکت می کنند. و نمره و امتیاز مناسب را کسب می کنند. هیچ ممنوعیت برای انتخاب رشته وجود ندارد. تمام رشته های تحصیلی که در ایران وجود دارد را نیز کسانی که آزمون یوس را سپری می کنند در ترکیه می توان انتخاب کنند و در آنها ادامه تحصیل کنند. همچنین شایان ذکر است که. علاوه بر این رشته ها ، رشته های متنوع دیگر نیز در دانشگاه های ترکیه ثبت شده اند که هنوز در ایران تعریف نگردیده اند.

متقاضیان آزمون یوس

دانش آموزان از سراسر جهان در امتحان  YÖS (یوس) شرکت می کنند. بیشتر دانشجو ها از  کشور های زیر هستند:

آذربایجان

ترکمنستان

ایران

ترکیه

سوریه

آلمان

بلغارستان

افغانستان

قرقیزستان

آفریقا

تانزانیا

کنیا

مالاوی

مصر

تونس

مدت اعتبار آزمون یوس

مدرک آزمون یوس 2 سال اعتبار دارد. توجه داشته باشید که نتیجه آزمون هر دانشگاه تنها برای خود آن دانشگاه و تا 2 سال اعتبار دارد.

آمار قبولی آزمون یوس کالج ITTC

در ادامه شما را با آمار قبولی دانشجویان متقاضی آزمون یوس کالج آی تی تی سی برای شرکت در رشته های مختلف دانشگاه های ترکیه بیشتر آشنا می کنیم.

پزشکی
متقاضیان علاقه مند به تحصیل در دوره پزشکی 97%
دندانپزشکی
متقاضیان علاقه مند به تحصیل در دوره دندانپزشکی 95%
دارو سازی
متقاضیان علاقه مند به تحصیل در دوره داروسازی 98%
مهندسی
متقاضیان علاقه مند به تحصیل در دوره مهندسی 100%