دایانا مهاجر

آزمون SAT چیست؟

آزمونSAT یا دوره SAT کوتاه شده عبارت «Scholastic Aptitude Test» است.

این آزمون برای اولین بار در آمریکا سال 1926 زیر نظر موسسه غیر انتفاعی «College Board» تاسیس شده است.

و مدیریت آن توسط سرویس آزمون تحصیلی «ETS» یا «Educational Testing Service»می باشد. این آزمون جنبه سنجش تحصیلی دارد و برای تمامی افراد مناسب است.

 با جذب افرادی که شرایط زیر را دارند تعداد متقاضیان رو به افزایش می باشد:

 • حداقل سن 17 تا 18 سال
 •  دارا بودن مدرک دیپلم
 • هدف ادامه تحصیل داشته باشند

 آزمون SAT در سرتا سر دنیا دارای بیش از هزار مرکز آزمون است. SAT یکی از پراستفاده‌ترین آزمون‌ ها برای تحصیل در ترکیه می باشد.

آزمون اسکولاستیک فرم کامل SAT  است که. قبلاً به عنوان آزمون استعداد تحصیلی شناخته می شد.

SAT یک آزمون استاندارد است که توسط هیئت College board آمریکا برگزار می شود. و دانش آموزان متقاضی پذیرش در کالج ها یا دانشگاه های عالی رتبه در ایالات متحده:

 و سایر کشورها باید آن را انجام دهند.

آزمون SAT در گروه آزمون های استعداد تحصیلی است. که در آن توانایی های فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد. و مدرک این آزمون جز مدارک لازم برای پذیرش در دوره ی کارشناسی در اکثر دانشگاه های آمریکا و دانشگاه های کشور های زیر می باشند:

 1. کانادا.
 2. استرالیا.
 3. نروژ.
 4. ترکیه.
 5. انگلستان.
آزمون SAT

زمان برگذاری آزمون SAT

این آزمون برای کسانی که در آمریکا زندگی می‌کنند. به مدت‌ زمان 7 بار در سال و در طی ماه‌ های ذکر شده در زیر برگزار می‌گردد.

مارس

می

ژوئن

آگوست

اکتبر

نوامبر

دسامبر

در غیر این صورت به مدت‌ زمان 4 بار در سال و در ماه‌های مارس، می، اکتبر و دسامبر برگزار می‌گردد. البته روزهای برگزاری آزمون در کشورهای مختلف ممکن است متغیر باشد. 

مهلت اعتبار آزمون

از زمانی که شما مدرک SAT خود را دریافت می کنید تا 2 سال اعتبار دارد. لازم به ذکر است پس از گذشت این زمان موظف به شرکت مجدد در آزمون خواهید بود.

بهتر است بدانید به 2 دلیل مدرک آزمون SAT به‌ مدت 2 سال معتبر است:

 1. در طی 2 سال امکان تغییر قواعد و شرایط آزمون وجود دارد. و فرد دارنده مدرک موظف است خود را با آخرین تغییرات اعمال‌ شده همگام سازد.

و تنها راه اثبات این موضوع، شرکت مجدد در آزمون و کسب نمره قبولی است.

      2. در طی 2 سال به‌ علت فرار بودن زبان و واژگان انگلیسی. امکان فراموش‌شدن آن توسط فرد دارنده مدرک وجود دارد. لذا برای به‌خاطر سپردن و اثبات تسلط خود، باید در آزمون شرکت کند.

شرایط سنی

در برخی مواقع بیان می‌شود که. محدودیت سنی برای آزمون SAT زیر 16 سال است.

در واقع آزمون SAT برای تمامی افراد مجاز است و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی، در واقع یک توصیه است زیرا هیچ فایده‌ ای برای افراد زیر 16 سال نخواهد داشت.

به دلیل اینکه تا 18 سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد و مدت‌زمان اعتبار آزمون SAT نیز 2 سال است. لذا مجدد باید در آزمون شرکت کنند پس برای این افراد شرکت در آزمون SAT منطقی نیست.

مباحثSAT:

SAT از پنج بخش تشکیل شده است که در آن بخش پنج (مقاله) اختیاری است.

آزمون SAT در پنج بخش در مباحث:

 1. ریدینگ (خواندن)،
 2. ریاضیات (بدون ماشین حساب)
 3. ریاضیات (با ماشین حساب)و
 4. رایتینگ و زبان (نوشتن و زبان) هستند
 5. و یک بخش(مقاله) Essay

نیز در نظر گرفته شده است.

بخش های SAT

بخش های دوره SAT:

*بخش 1

تست خواندن:

هدف از این بخش سنجش توانایی شما در خواندن و تفسیر متن های مختلف است. برای مثال توانایی که در دانشگاه یا در حرفه خود با آن رو برو می شوید. هر آزمون خواندن از پنج قسمت با 10 تا 11 سوال در مجموع شامل 52 سوال تشکیل شده است.

 مباحث آزمون خواندن: ادبی که. شامل آثار داستانی از ایالات متحده و سراسر جهان است.اطلاعاتی ، که. شامل علوم ، علوم اجتماعی ، اسناد بنیانگذار و مکالمات عالی جهانی است که آنها الهام می گیرند. سوالات آزمون خواندن به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 1. اطلاعات و ایده ها: سوالاتی که بطور مستقیم یا غیرمستقیم بر آنچه که متن می گوید تمرکز می کنند.
 2. بلاغت: سوالاتی که درباره چگونگی انتقال معنی توسط نویسنده می پرسد.
 3. سنتز: سوالاتی که از شما می خواهد نتیجه گیری کنید و بین دو متن مرتبط یا متون و اطلاعات گرافیک ارتباط برقرار کنید.

بخش 2

نوشتن و زبان:

در این  بخش و دوره SAT می خواهد به شما  کمک کند که نقاط ضعف و اشتباهات خود را پیدا کنید و  آن ها را برطرف کنید. این اشتباهات و ضعف ها می تواند در مورد علائم نگارشی ، دستور زبان ، جمله و ساختار پاراگراف ، انتخاب کلمه صحیح و درک مطالب باشد. سوالات مربوط به آزمون نوشتن و زبان، کلمات در متن ، تجزیه و تحلیل در تاریخ مطالعات اجتماعی و علوم ، بیان ایده ها و مهارت های استاندارد انگلیسی را ارزیابی می کند.

بخش 3 و 4

ریاضیات:

ما می توانیم سوالات ریاضی SAT را در چهار حوزه ریاضی دسته بندی کنیم:

 • جبر اصلی (36٪).
 • حل مسئله و تجزیه و تحلیل داده ها (26٪).
 • گذری به ریاضیات پیشرفته (27٪) .
 • سایر مباحث ریاضیات (10٪).

چهل و پنج سوال در آزمون ریاضی چند گزینه ای است ، سیزده سوال پاسخ تشریحی است که به آن grid-ins نیز می گویند که در آنها به جای انتخاب یک پاسخ صحیح از لیست گزینه ها باید مسائل را حل کنید و پاسخ های خود را در جاهای خالی ارائه شده در پاسخ نامه وارد کنید.

بخش 5

 مقاله:

شرکت در این بخش از دوره SAT اختیاری است. با در نظر گرفتن نوشتن Essay زمان آزمون 3 ساعت و 50 دقیقه می باشد. برای ثبت نام در این آزمون اگر بخواهید بخش Essay را هم امتحان دهید هزینه ثبت نام شما برابر با 115 دلار آمریکا می شود و اگر بخش Essay را انتخاب نکنید هزینه ای برابر با 99 دلار آمریکا باید پرداخت کنید. نتیجه آزمون SAT شما بین دو تا شش هفته به دست شما می رسد و اگر بخواهید نتیجه را برای موسسه ای ارسال کنید 10 روز زمان می برد تا کارنامه شما را دریافت کنند.