دایانا مهاجر

آزمون GRE چیست؟

 

  GRE کوتاه شده عبارت «Graduate Record Examinations»  می باشد آزمون GRE با هدف ارزیابی  هر شخص در اطلاعات تحصیلی می باشد. 

ازمونی بین المللی در ارزیابی منظق و توانایی های تحلیلی است که جزو معتبرترین مدارک تحصیلی دنیا می باشد.

آزمون GRE از بزرگ ترین  آزمون هایی است. که توسط سازمان ETS برگزار می گردد.

 هدف از برگزاری آن سنجش دانشجویان برای ورود به دانشگاه است. و در دو نوع جنرال و سابجکت برگزار می گردد. در هر سال بیش از نیم میلیون نفر از حدود 160 کشور جهان در این  آزمون شرکت می کنند.

مقدمه

هرسال با کمک نهاد یا موسسه غیر انتفاعی «ETS» یا «Educational Testing Service» در کشور امریکا  این آزمون برگزار می شود.

هدف از این ازمون ارزیابی متقاضیان برای پذیرش و ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و بالا تر  است .همچنین در امریکا و بیش از 160 کشور جهان و هزاران دانشکده و موسسه در جهان معتبر است . 

هم اکنون بیش از هزار مرکز ازمون در دنیا وجود دارد و هرسال تعداد افرادی که در ازمون GRE شرکت می کنند رو به افزایش است.

کاربردها و مزایای آزمون GRE به‌طورکلی به شرح زیر است:

* قبولی و کسب نمره بالا در ازمون GRE به متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در دانشگاه های خارج از کشور مثل امریکا ، هاروارد و سایر کشورهای انگلیسی زبان را دارند کمک کننده خواهد بود.
* ازمون GRE باعث افزایش اعتبار شخص در کشور مقصد می شود. و کمک می کند شخصیتی حرفه ای شناخته شوید.
* قبولی در این ازمون باعث ایجاد فرصت های شغلی مناسب تری می شود. زیرا اثبات می کند فرد در زمینه علمی و تحصیلی مرتبط با شغل از سطح بالایی برخوردار می باشد. توجه کنید اکثر مهاجرین تحصیلی باید در کنار تحصیل مشغول به کار شوند.
* پس از قبول شدن در ازمون GRE  شرکت های برتر متوجه اندازه و گستره ارتباطی حرفه ای و پیشرفته شخص می شوند و فرد می تواند ثابت کند توانایی کار در این شرکت ها را دارد.
* از جمله مدارک درخواستی در پذیرش برخی دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی ارشد ، دکتری و حتی بالاتر می باشد.
*  همچنین قبولی در این ازمون در تعیین شایستگی فرد برای دریافت فاند «Fund»  نیز تأثیرگذار می باشد.

شرایط شرکت کنندگان آزمون

ازمون GRE مثل آزمون­‌های دیگر دارای شرایطی است برای تشخیص اینکه چه‌کسانی شرایط شرکت در ازمون را دارند اگر یکی از مواردی که در زیر ارائه شدند منطبق با شرایط نباشد، از ثبت‌نام جلوگیری می شود.

 

افراد واجدالشرایط

شرایط افراد واجدالشرایط به شرح زیر است:

  افرادی  که تحصیلات عالی لیسانس را دارند و مدرک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه آن­‌ها GRE می باشد.

 * کسانی که سطح فردی زبان انگلیسی آن‌ها متوسط روبه‌بالا باشد. زیرا بااینکه این آزمون قصد تعیین میزان تسلط شما به زبان انگلیسی را ندارد. اما زیر این سطح، قادر نخواهید بود حتی معنای سؤالات را متوجه شوید. 

* کسانی که مایل به کار در شرکت‌های خصوصی، دولتی یا تحصیل در کشورهای انگلیسی‌ زبان باشند واجدالشرایط برای شرکت در آزمون GRE هستند.

افراد غیر واجدالشرایط

شرایط افراد غیر واجدالشرایط به شرح زیر است:

 * درصورتی که  زیر 21 سال سن دارید توصیه نمی­‌شود زیرا حداقل سن موردنیاز برای گذراندن دوره­ لیسانس 21 سال تمام است. 

* اگر سطح زبان انگلیسی شما از متوسط کمتر باشد واجدالشرایط محسوب نخواهید شد زیرا در چنین وضعیتی حتی قادر نخواهید بود اهداف سؤالات آزمون را برای پاسخ دادن متوجه شوید. 

* اگر در کشوری زندگی می­‌کنید یا قصد تحصیل در دانشگاه و کشوری دارید که آزمون GRE الزامی نیست، واجدالشرایط و ملزم به شرکت در آزمون نخواهید بود. البته توجه داشته باشید که چون دانشگاه مقصد، پذیرش نهایی شما را بررسی می­­‌کند، بسته به نوع دانشگاه می­‌توان انتظار معیارهای متفاوتی را نیز داشت. 

نمره قبولی آزمون GRE

آزمون GRE دارای سه قسمت مختلف است:

محتوا و نمره بخش‌های  آزمون بخش اول واژگان 170 نمره بخش دوم ریاضیات 170 نمره بخش سوم تحلیل نوشتار 6 نمره است.

درکل نمره آزمون، 340 نمره است. 

قابل ذکر می باشد نمره بخش سوم جداگانه محاسبه می­ شود . نمره­ قبولی بسته به دانشگاه ها مختلف است و باید با معیارهای هر دانشکده ارزیابی شود.

 اما معمولاً نمره­ GRE بالای 155 برای هر بخش نمره­ بسیارخوبی است. بخش سوم نیز نمره عالی معادل 4 از 6 خواهد بود. همچنین بسته به نوع دانشگاه ممکن است نمره بخش خاصی مهم‌­تر از نمرات سایر دو بخش باشد؛ که برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه ها مراجعه کنید.

 

 

مهلت اعتبار آزمون

هر زمانی که فرد مدرک آزمون GRE خود را دریافت کند، تا مدت 5 سال اعتبار دارد. لازم به ذکر است پس از گذشت این زمان موظف به شرکت مجدد در آزمون خواهید بود. بهتر است بدانید به 3 دلیل مدرک آزمون GRE به مدت 5 سال معتبر است: 

1. در طی 5 سال امکان تغییر قواعد و شرایط آزمون وجود دارد. و فرد دارنده مدرک موظف است خود را با آخرین تغییرات اعمال‌شده هماهنگ شود  تنها راه ثابت کردن ان شرکت مجدد در آزمون و کسب نمره قبولی است.

 2. در طی 5 سال حتما دانش فردی و احساس و بینش شما دچار تغییرات زیادی خواهد شد. لذا مجدداً باید شایستگی خود را به اثبات برسانید.

 3. قطعاً مهارت‌های شما در طی این 5 سال نشان‌دهنده مهارت‌های آموخته‌شده در 5 سال پیش نخواهد بود؛ در طی این دوره شما مهارت‌های بیشتری را خواهید آموخت و نمره بیشتری را نیز در آزمون مجدد کسب خواهید کرد. 

اعتبار آزمون GRE

دانشجویانی که هدف انها ادامه‌ تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد، دکتری و بالاتر را در دانشگاه‌های کشورهایی مانند آمریکا ،ترکیه و 159 کشور دیگر را داشته باشند داشتن مدرک GRE برای ان ها ضروری است . با توجه به دانشگاه، نمره‌ مدنظر و قبولی نیز متفاوت است.

 همچنین درمواردی کارفرمایان جهت استخدام در بعضی از سمت های شغلی، خواستار مدرک GRE هستند. با قبولی در آزمون GRE توانایی و مهارت خود را برای شروع به مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری برای دانشگاه‌های معتبر آمریکا و 160 کشور دیگر هموار خواهید ساخت. بنابراین از بابت اعتبار بین‌المللی نگرانی وجود ندارد.

تعداد سوالات آزمون GRE

تعداد سؤالات آزمون GRE  به‌نوع آن و همچنین کاغذی یا کامپیوتری بودن آن متفاوت است آزمون GRE General از سه قسمت متفاوت تشکیل شده است. و در بعضی موارد با توجه به نوع رشته و دانشگاه، دو بخش دیگر ممکن است اضافه شوند و  همچنین بسته به اینکه آزمون کاغذی برگزارشود و یا به‌صورت اینترنتی مدت زمان پاسخ‌گویی متفاوت می باشد.