دایانا مهاجر

دوره GMAT

GMAT خلاصه شده عبارت Graduate Management Admission Test می باشد. ازمونی بین المللی برای ارزیابی مهارت های شفاهی و کمی و توانایی تحلیلی فارغ التحصیلان مقطع لیسانس . و علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته های MBA ، MPA، اقتصاد ، امور مالی ، حسابداری و … است. که. جزو معتبرترین مدارک تحصیلی در دنیا می باشد. با شرکت در دوره GMAT سطح دانش و اموزه های افراد سنجیده می شود.

برترین کالج مورد تایید و پیشنهادی موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر جهت تحصیل در دوره های جی مت در کشور ترکیه می باشد که با نام کالج آی تی تی سی در سایت ما نیز به آن اشاره شده. و شما عزیزان می توانید با حضور در این دوره کالج اخذ نمرات برتر این دوره را تضمین کنید. و از این مدرک در ورود به دانشگاه های برتر جهان و تحصیل در کشورهای مختلف را با ویزای تحصیلی آن کشور تضمین کنید. 

دوره های gmat
موسسه غیرانتفاعی GMAC یا Graduate Management Admission Cou ncil هرساله در کشور امریکا مرکز برگزاری دوره GMAT می باشد. هدف متقاضیانی که.  در این آزمون شرکت می نمایند ادامه تحصیل در مقطع:
 • فوق لیسانس 
 • دکتری و بالاتر

در کشور امریکا پس از اخذ ویزای تحصیلی می باشد.  شرکت در ازمون بین الملی GMAT  برای کسانی که.  تصمیم به ادامه تحصیل در رشته هایی مانند. :

 • اقتصاد
 • مدیریت
 • حسابداری
 • MBA

و… در کشورهای کانادا و امریکا دارند الزامی است. درواقع متقاضیان جهت اخذ پذیرش ، در بیش از 6000 دانشگاه در سرار دنیا باید در این ازمون شرکت کنند.

همچنین مباحث مورد سنجش از داوطلبین در ازمون GMAT شامل موارد زیر می باشد:

 • ریاضی 
 • جبر 
 • هندسه 
 • تجزیه داده
 • دستور زبان 

ویژگی‌های آزمون GMAT

برای ورود به رشته های:

 • MBA
 •  MPA
 •  DBA

از ازمون جی مت جهت اخذ پذیرش استفاده می شود. و همچنین  معمولا برگزاری این ازمون بصورت هوشمند می باشد .

تاریخچه ازمون GMAT

در سال 1953 ازمونی جامع و معتبرجهت پذیرش متقاضیان از کشورهای مختلف توسط نهاد  GMAC یا Graduate Management Admission Council با همکاری چندین مدرسه کسب و کار طراحی شد. برگزاری ازمون جی مت طی سال های گذشته روندی رو به شد و قابل توجه داشته است.  در سال اول حدودا  2 هزار بار ازمون جی مت برگزار شد. اما هم اکنون برگزاری این ازمون به 230 هزار بار در سال رسیده است. که بسیاری از شرکت کنندگان در این آزمون متقاضیان تحصیل در کانادا می باشند.

برگزاری ازمون GMAT

متقاضیان ازمون جی مت که در کشور ایران زندگی می کنند برای شرکت در ازمون جی مت باید به کشورهای نظیر:

 • ترکیه (انکارا ، استانبول)
 • قطر
 • ارمنستان
 • اذربایجان
 • گرجستان
 • امارات (دوبی و ابوظبی )

سفر کنند.

دوره GMAT تا حدودی همانند ازمون GREمی باشد. و بصورت کامپیوتری برگزار می شود. همچنین پاسخ هر پرسش در تعیین پرسش بعدی تاثیرگزار می باشد. داوطلبین موظف هستند به تمامی پرسش ها پاسخ بدهند. و امکان تغییر پاسخ ثبت شده هم وجود ندارد. در پایان ازمون نمره داوطلبین اعلام می گردد.

سیستم نمره دهی در ازمون دارای ساختاری پیچیده است. در صورتی که داوطلب به پرسش ها پاسخ صحیح بدهد پرسش های بعدی سخت تر خواهند شد. در کل  نمره شرکت کنندگان از 200 تا 800 می باشد. برای اخذ پذیرش در دانشگاه های معتبر جهان نمره ای حدود 700 نیاز است .

 قابل ذکر است که. 20 روز برای ارسال گزارش نمرات  متقاضی به 5دانشگاه مورد نظروقت می باشد. وهمچنین نمره ی بخش های ارزشیابی  نگارش تحلیلی و استدلال یکپارچه جداگانه اعلام میگردد.

هر داوطلب در یکسال حداکثر 5بار و با حداقل فاصله 16روز مجاز به شرکت در این ازمون است.

دوره های gmat

شرکت کنندگان

شرکت کنندگان دوره GMAT می توانند تا 5 دانشگاه را برای ارسال گزارش نمرات ازمون خود انتخاب کنند. و در صورت تمایل با پرداخت هزینه 28 دلار برای هر دانشکده این امکان را دارند. که برای دانشکده های بیشتری گزارش ارسال  کنند. اگر داوطلب از نمره خود راضی نباشد، می تواند مجددا در ازمون شرکت کند. توجه داشته باشید نمره بالا در ازمون ، تاثیر مستقیمی در برنامه مدرسه کسب و کار داوطلبین خواهد داشت.

 همچنین قابل ذکر است. نمرات 5 سال گذشته در کارت نمره ارسال شده ، در دانشکده کسسب و کار مورد نظر داوطلبین قرار دارند.داوطلبین می توانند بعد از اتمام ازمون ارسال گزارش نمرات به دانشکده های کسب و کار را لغو کنند. و همینطور اگر شرکت کننده در زمان تعیین شده ازمون را به اتمام برساند. شامل جریمه در نمراتش خواهد شد.  

اگر شرکت کننده ازمون تمایل به  تغییر در محل ازمون داشته باشد. موظف به پرداخت هزینه 50 دلار می شود.

همچنین اگر داوطلب بعد از ثبت نام قصد لغو کردن دارد. درصورتی که فاصله زمانی 7 روز یا بیشتر تا ازمون باقی باشد. مبلغ 80 دلار به داوطلب بازگردانده میشود و در زمان  کم تر از 7روز به ازمون ، در صورت کنسل کردن ثبت نام ، مبلغی بازگردانده نخواهد شد.

لیست دانشگاه هایی که در کانادا ازمون GMAT را جهت ادامه تحصیل می پذیرند در لینک زیر مشاهده کنید 

دایانا مهاجر

بخش های آزمون GMAT

بخش های مختلف دوره GMAT شامل موارد زیر است :

 1. بخش نگارش تحلیلی
 2. بخش استدلال یک پارچه
 3. بخش مهارت محاسباتی
 4. بخش مهارت کلامی

در ادامه در مورد هر بخش جداگانه توضیحاتی خواهیم داد.

بخش نگارش تحلیلی

بخش نگارش تحلیلی در دوره GMAT:

این بخش از دوره GMAT در مدت زمان 30 دقیقه و بصورت نوشتاری با هدف تعیین سطح و ارزیابی داوطلب در یک تحلیل مشخص و همچنین نقد آن است. 

توجه داشته باشید اهداف ارزیابی در این قسمت از دوره GMAT با بخش نوشتاری ازمون ایلتس و تافل متفاوت است.متن های استفاده شده در این بخش بسیار سخت تر از سایر آزمون های معمولی زبان می باشد. 

هر شرکت کننده در دوره GMAT پس از پایان این بخش دارای دو نمره است. اولین نمره بصورت کامپیوتری و دومین نمره توسط شخص تصحیح کننده ارائه می گردد.

 سپس میانگین دو نمره بعنوان نمره نهایی به داوطلب اعلام می گردد. نمره دهی این قسمت بین عدد یک تا شش است. و بصورت نیم واحدی محاسبه می شود.

 همچنین شرکت کننده ای که به هیچ پرسشی پاسخ ندهد نمره صفر دریافت می کند. 

بخش استدلال یکپارچه

Integrated Reasoning (بخش استدلال یکپارچه) در دوره GMAT

این قسمت از دوره GMAT شامل 12 پرسش در 4 قسمت جداگانه می باشد. که شامل بخش های زیر است:

 •  تفصیر بصری
 •  تحلیل دوقسمتی 
 • تحلیل جدول 
 • استدلال چند منبعی

در واقع این بخش  از دوره GMAT برای سنجیدن مهارت داوطلب در تحلیل منبع های مختلف اطلاعاتی ، مانند نمودارها و جداول می باشد. 

 همچنین مدت زمان پاسخ  گویی به این بخش از ازمون جی مت نیز 30 دقیقه می باشد. 

مهارت محاسبه

۳ . Quantitative (مهارت محاسبه) در دوره GMAT

هدف از برگزاری این بخش از دوره GMAT ارزیابی میزان توانایی داوطلب در تحلیل و حل مسائل ریاضی است.

داوطلبین برای پاسخ دادن به سوالات این بخش نیاز به دانش جبری و محاسباتی بالایی دارند.

 ابتدا در مدت زمان 75 دقیقه مباحث مختلف ریاضیات که دارای نکات و پیچیدگی های بسیاری است. به متقاضیان ارائه میگردد. که درک این مباحث نیازمند دقت و تمرکز زیادی می باشد. 

پرسش های این بخش از دوره GMATشامل دو دسته ی حل مسئله . و کفایت داده می باشد. همچنین نمرات این بخش در بازه0 تا 60 می باشد.

 

مهارت کلامی

Verbal (مهارت کلامی) در دوره GMAT

هدف از برگزاری  قسمت کلامی دوره GMAT سنجش توانایی داوطلبین ، در تصحیح جملات همراه با رعایت اصول نوشتاری انگلیسی و همچنین ارزیابی مهارت خواندن متن هایی . گوناگون و پیچیده است.مدت زمان پاسخ گویی 75 دقیقه می باشد.

 و تعداد پرسش های مطرح شده در این بخش 41 سوال 5گزینه ای می باشند. قابل ذکر می باشد در 5 ژوئن سال 2012 بخش استدلال یکپارچه ، به بخش های دیگر دوره GMATاضاف شد.