کانادا

حداقل حقوق ترکیه در سال 2023

درصورتیکه قصد دارید حداقل میزان حقوق ترکیه، دستمزد و درآمد مهاجران را بررسی و تحلیل کنید، در آغاز باید به منوال افزایش داوطلبان کارجویان در ترکیه اشاره کنیم. از این رو که شماره فراینده ای از سرمایه گذاران خارجی به علت افزایش رشد اقتصادی  کشور ترکیه تصمیم به سرمایه گذاری گرفته اند و در پی آن تعداد سرمایه گذاران خارجی در این کشور رو به افزایش رفته ، مهاجران از دیگر کشورها نسبت به سال های گذشته عمدتا  ترکیه را انتخاب کرده اند.

به دلیل افزایش شماره کارمندان در ترکیه سبب شد که وزارت کار ترکیه قوانین منظم تری را برپایه استانداردهای بین المللی درجهت حقوق قانونی این افراد در نظر داشته باشد . از این رو ، استخدام کارمندان خارجی منظم تر از پیش شده است. در سال های اخیر شماره اشخاصی  که نیت دارند به مدت طولانی در ترکیه کار یا زندگی کنند به طور قابل توجه ای افزایش داشته است. از روی دیگر ، دولت ترکیه برعکس مابقی دولت های همسایه خود سعی در استفاده از معیارهای بین المللی در راستای پرداخت قانونمند دستمزد و درآمد کارمندان و کارگران خارجی درکشور خود داشته است

حداقل دستمزد در ترکیه

برپایه تصویب وزارت اقتصاد دارایی ترکیه و مجلس جمهوری ترکیه حداقل دستمزد کشور ترکیه افزایش 50.44 یافته  که این مقدار بالاترین میزان افزایش در 50 سال گذشته بوده.

پایه حقوق در سال 2023 افزایش 50.44% به نسبت سال 2022 داشته است.

پایه حقوق ترکیه در سال 2023 با کسر مالیات ماهانه 8,500 لیر است که بر حسب روزانه 283,33 لیر می باشد. در ضمن ساعت کاری برای پایه حقوق ترکیه، حداکثر 45 ساعت در هفته خواهد بود.

این نرخ تعیین شده صرفا برای اشخاص مجرد می باشد و در صورتی که اشخاص متاهل بوده و دارای فرزند افزایش خواهد یافت. 

در ادامه به بررسی و تحلیل حداقل میزان حقوق در بعضی از حوزه های کاری در ترکیه میپردازیم:

 • حداقل حقوق کارگران در خدمات خانگی همانند پرستاری و مراقبت یا نظافت منزل باید 2,825 لیر در هر 30 روز کاری باشد.
 • حداقل حقوق کارگران در قسمت گردشگری و خدمات حوزه گردشگری در کشور ترکیه برای هر 30 روز کاری 2,825 لیر ترکیه در نظر گرفته شده است.
 •  حداقل حقوق منتخب قانون کار ترکیه در سال 2022 برای اشخاصی که به عنوان فروشنده، بازاریاب، کارشناس فروش و سایر مشاغل مشابه در این حوزه شاغل هستند 1.5 برابر حداقل حقوق ، یعنی مبلغ 4,237 لیر است.
 •  حداقل حقوق در مشاغل تخصصی برای معلمان و پزشکان در واقع 3 برابر حداقل حقوق 8,475 لیر ترکیه در نظر گرفته شده.
 •  حداقل حقوق برای مدیران واحد یا سازمان ها، مهندسان و معماران باید تا 4 برابر حداقل حقوق این کشور یعنی معادل 11,300 لیر می باشد.
 •  بنابر قانون اداره کار حداقل حقوق برای مدیران ارشد، خلبانان، مهندسان و مدیران باید 6.5 برابر حداقل حقوق قانون اداره کار این کشور باشد که معادل 18,362 لیر ترکیه است.

در ضمن بر پایه قانون مالیات کشور ترکیه، درصدی مربوط به مالیات از ارقام بالا کسرخواهد شد.

به این نکته توجه داشته باشید که مبالغ ذکر شده برای همه شهروندان ترکیه در نظر گرفته شده است. با این شرایط ، شماره زیادی از مهاجران ساکن ترکیه نیز هستند که آنها به دلیل برخورداری از تجربه و توانایی بالایی که دارا هستند، در برخی مواقع حتی درآمد بالاتری به نسبت شهروندان بومی ترکیه دارند و که این موضوع نشان دهنده این است که حداقل دستمزد در ترکیه بر پایه تجربیات و خدمات ارائه شده توسط کارمند به طور یکسان و بی توجه به ملیت آن پرداخت می شود

شرایط اقتصادی کشور ترکیه در سال 2023

کشور ترکیه در طی سال های پیش شدید ترین مقدار تورم را تجربه و درگیر مشکلات اقتصادی متفاوتی شده است.

همچنین در طی 1 سال اخیر بیشترین مقدار کاهش  واحد ارزی  را داشته به این صورت که در ماه آخر سال 2021 قیمت هر دلار حدودا 7.5 لیر بود و درحال حاضر و در آخرین ماه سال میلادی 2022، دلار رقم 15 لیر را نیز پشت سر گذاشته است است.

طبق دلایل بالا هزینه زندگی, اجاره, هزینه خورد و خوراک و تحصیل و…. افزایش زیادی را داشته و فشار اقتصادی زیادی را بر اشخاص ساکن در ترکیه وارد کرده است.

با زیاد شدن هزینه های زندگی در ترکیه هرروزه اعتراضات ضد حزب عدالت و توسعه AKP بیشتر شده است و همه اشخاص بر این باورند که طی کردن زندگی با حداقل حقوق 2850 لیری امکان پذیر نیست و اکنون این رقم به 4250 لیر هم رسیده است ولی بایستی منتظر ماند تا وضعیت قیمت دلار مشخص شود و ثابت بماند.

در غیر این صورت ممکن است رقم 4250 لیری نیز کافی نخواهد بود و دردی را از افراد درمان نخواهد کرد زیرا با زیاد شدن نرخ ارز هزینه های  مواد اولیه، مواد خوراکی، سوخت، برق و …. نیز افزایش چشمگیری پیداخواهد کرد.

هم اکنون کشور ترکیه به دلیل کاهش نرخ ارزی و رسیدن به مرز 15 لیر برای هر دلار جزو کشورهایی است که پایین ترین میزان حداقل دستمزد را دارا است . با این نرخ ارزی حداقل دستمزد ترکیه هم اکنون و بر پایه دلار حدود 270 دلار است.

درضمن در سال 2021 همین مقدار در کشور آلمان 1584 یورو و در فرانسه 1539 یورو بوده است اکنون در سال 2023 این میزان در ترکیه 240 یورو میباشد.

در سال 2022 تقریبا هر چند ماه یکبار رقم های متفاوتی بر روی قبض های آب و برق و گاز و  بنزین و گازوئیل اضافه میشد و این موضوع باعث اعتراضات علیه دولت ترکیه شد. در همین راستا میزان دستمزد بیکاری نیز افزایش چشمگیری داشته است و برای افراد بیکار حقوق 2130 تا 4260 لیری در نظر گرفته شده است.

در سال 2022 یک خانواده 4 نفره توانایی این را داشت که  با مبلغ 5 تا 7 هزار لیر زندگی معمولی را داشته باشد ولی درحال حاضر و با تاکید بر اینکه قیمت اجاره مسکن و سوخت و قبض ها اینطوربه چشم می آید که این مبلغ در حدود 7 تا 10 هزار لیر باشد.

درحال حاضر در کشور ترکیه برای اجاره یک ملک قابل قبول برای یک خانواده ایرانی حداکثر مبلغ 3500 لیر پرداخت شود. هزینه های قبوض این خانواده حدودا 1000 تا 1500 لیر خواهد بود. پس همینطور که میبینید, برای اجاره و قبوض شما باید مبلغ 4500 تا 5000 هزار لیر را پرداخت کنید.

در ماه دسامبر سال 2022 مبلغ  هر لیتر بنزین 10.33 بوده است . در این صورت هر خانواده ای که یک وسیله نقلیه داشته باشد و میانگین  مصرف سوخت آنها 60 لیتر باشد بایستی 620 لیر نیز برای بنزین خودرو پرداخت کند.

درآمد کارگری ماهانه در ترکیه

درآمد و میزان دستمزد مشاغل مختلف کارگری در کشور ترکیه در سال 2023 به میزان 8500 لیر بعنوان حداقل حقوق ماهیانه می باشند. مشاغلی مانند:

 • کارگر ساده
 • پیشخدمت هتل
 • رانندگان شخصی
 • کارگران مشاور املاک
 • کارگران کارگاهان پوشاک
 • پرستار کودکان
 • پرستار سالمندان
 • خدمات منزل و نظافتی
 • کارگر کارخانه
 • مدرس زبان انگلیسی

نرخ های مربوطه به درآمد و دستمزد هر ساله با توجه به مطابقت با نرخ تورم درکشور ترکیه در حال افزایش است.

درضمن متوسط حقوق دریافتی نیز بالاتر از ایران است. اما باید تاکید داشت  که هزینه های زندگی در برخی از  موارد بسیار هزینه بر تر از ایران است مانند هزینه های : آب، برق، گاز، بنزین و…

حقوق شهروندان خارجی با دلار یا لیر

تعداد زیادی از شهروندان سایر کشورها که زندگی یا کار در ترکیه را انتخاب می کنند، در هنگام جستجو برای  کار در ترکیه، علل خصوص در بخش های مانند خدمات خانگی همچون پرستاری و نگهداری از کودکان  یا نظافت، تقاضا پرداخت حقوق خود به دلار را دارند . در این صورت  که امکان  دارد کارفرمایان این درخواست را بپذیرند یا رد  کنند. البته نکته قابل توجه این است که کارفرما تحت هرگونه شرایطی، وظیفه دارد به کارمند خود بیمه ارائه دهد.

حداقل حقوق ترکیه برای اتباع خارجی

درصورتی که شهروند کشور دیگری هستید که در ترکیه مشغول به کار هستید، اگاه باشید که در ترکیه، حقوق اشخاص برپایه نوع کار شخص تعیین می گردد، یعنی با توجه به رتبه شغلی آن ها. به طور مثال، همانطور که در بالا گفته شد، حداقل حقوق در قانون کار ترکیه برای اتباع خارجی که به عنوان آموزگار مشغول به کار هستند ، با حداقل حقوق برای فروشنده ها تفاوت دارد.

قبل ازمشغول شدن به هر کاری، می توانید با مطالعه به وب سایت وزارت کار کشور ترکیه، مطمعن شوید که برپایه قوانین کشور ترکیه حقوق و دستمزد خود را تمام و کمال کسب کرده اید. کارفرمایان باید دقت داشته باشند که حقوق شهروندان مابقی کشورهایی که در آنجا مشغول به کار هستند باید طبق قانون وزارت کار کشور ترکیه پرداخت شود، در صورت نادیده گرفتن این مورد پس از گذشت یک سال ویزا کاری فرد در ترکیه تمدید نمی گردد. حتی اگر کارفرما بیمه کارمند را نادیده بگیرد و پرداخت نکند،باعث جریمه های سنگینی می شود

اشتغال به کار در ترکیه نیاز به زبان ترکی استانبولی

با تسلط به زبان ترکی استانبولی فرصت های بیشتر و متناسب تری برای دریافت حقوق بهتر و شغلی با درآمد بالاتر کسب میکنید. با توجه به این موضوع مهمترین نکته برای کار در ترکیه دانستن زبان ترکی و تسلط کامل آن است و این موضوع برای برقراری ارتباط با کارفرما و همکاران شما مهم است. حتی اگر زبان انگلیسی شما نیز به طور قابل توجه ای خوب باشد، این موضوع احتمالاً برای شما کاربردی نخواهد بود ، مگر اینکه به  زبان ترکی صحبت کنید یا تا حد قابل قبولی به زبان ترکی مسلط باشید.

تخصص جهت کار در ترکیه

نکته قابل ذکر دیگر این است که شما باید در زمینه کارهایی که می خواهید برای آن اقدام کنید مهارت و تجربه لازم را  داشته باشید؛ با تاکید بر این نکته تجربه و تخصص همراه با تسلط بر زبان ترکی در پیشرفت ها و پیشنهاد های شغلی و میزان حقوق و دستمزدی که دریافت میکنید به میزان قابل توجه ای تاثیر خواهد داشت.

با توجه به اینکه  اگر تجربه کافی ندارید یا به زبان ترکی تسلط ندارید، امکان اینکه مجبور شوید به تجارت سیاه در ترکیه ورود کنید وجود دارد ؛ که ما به هیچ عنوان  توصیه نمی کنیم. به دلیل ممکن است کارفرما به بهانه نداشتن مجوز کار یا به بهانه های دیگر حقوق کارمندان را  نپردازد یا حقوق کمتری از توافق ابتدایی یا حداقل دستمزد مطابق قانون وزارت کار ترکیه پرداخت کند و در این حالت به دلیل کمبود باعث ضرر شما خواهد شد.

چه عواملی در درامد و حقوق در ترکیه تاثیر دارد:

در کشور ترکیه همه کارگران دستمزد و مزایای متفاوتی دارند و سطح درآمد آنها برپایه عوامل مختلف متغیر است. یکی از تاثیرگذار ترین عامل بر متوسط حقوق و حداقل دستمزد در کشور ترکیه، سطح تحصیلات شماست که همانند مابقی کشورها، حداقل دستمزد کارگران فارغ التحصیل دانشگاه از حداقل دستمزد کارگرانی که فارغ التحصیل نیستند بیشتر است.

 حداقل دستمزد در ترکیه (لیر)

34 لیر حداقل دستمزد یک روز کاری
680 لیر حداقل حقوق 30 روز کاری
58.12 سهم پرداختی بیمه شده در بیمه
14 25.58 سهم بیمه شده از بیمه ی بیکاری
1 326.15 میزان مالیات بر درآمد
15 19.42 مالیات بر حقوق
26 جمع کسورات قانونی
828.74 درآمد خالص فرد با احتساب کسورات قانونی
85 میزان عائله مندی
020. 59 دستمزد خالص فرد متاهل
117 سهم کارفرما در بیمه بیکاری
2 396.55 میزان سهم کارفرما در بیمه %15.

هزینه های زندگی در ترکیه چه مقدار است؟

هزینه های زندگی در ترکیه نسبت به ایران بالاتر است، به طور مثال حداقل دستمزد در ترکیه علل خصوص در شهر استانبول بیشتر خرج قبوض و کرایه می شود و شما برای مابقی هزینه دچار مشکل خواهید شد، برای یک  زندگی متناسب برای یک خانواده 4 نفره، در آمد مابین 5000 تا 7000 هزار لیر توصیه می کنیم 

نکته قابل توجه این است که هزینه زندگی در شهرهای اصلی و بزرگ ترکیه در شهر های دیگر ترکیه به مراتب بیشتر است

ولی شاید این نکته باعث شود فکر کنید که حقوق دریافتی نسبت به معیشت و مخارج نسبتا پایین باشد اما این نکته را مد نظر داشته باشید که در کشور ترکیه موضوعی که سبب می شود تا قشر کارگر و کارمند با این حقوق توان مالی خوبی داشته باشند خدمات اعتباری و اقساطی متغیری است که در تمامی زمینه ها به شهروندان ارائه داده می شود.

و در پایان در صورتی که قصد مهاجرت کشور ترکیه را در سر دارید به طور قطع پیش از مهاجرت آموزش زبان ترکی استانبولی را ببینید و همینطور برنامه های لازم برای اشتغال و تحصیل در ترکیه را از پیش از مهاجرت تعیین کنید ، و در حالتی که قصد تحصیل  در ترکیه دارید در بورسیه تحصیلی ترکیه ثبت نام کنید. به طور کلی هرچه با برنامه ریزی و آمادگی بالاتری اقدام کنید شرایط بهتر و آسان تری خواهید داشت.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *