پناهندگیتخفیف های مهاجرتیترکیهموسسه مهاجرتی

ترکیه

زندگی در ترکیه

موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر در این صفحه سعی کرده است. که مهم ترین موارد برای انتخاب و زندگی در ترکیه را مورد بررسی قرار دهد. موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر با داشتن بیش از 17 سال سابقه در امور مهاجرت در ایران و خارج از کشور. به متقاضیان مهاجرت به ترکیه و سایر کشورها خدمات مشاوره و … را ارائه می دهد. برای استفده از تجربیات استاد حمیدی (موسس دایانا مهاجر) و مشاورین ما می‌توانید. با ما تماس حاصل فرمایید.

مهاجرت به ترکیه

موقعیت جغرافیایی ترکیه

موقعیت مکانی ترکیه به شکلی است. که از یک طرف به اروپا و از یک طرف به اسیا مرتبط می شود. مرزهای شمالی این کشور به وسیله پهنه وسیع دریای سیاه پوشیده شده است، نیمی از مرزهای جنوبی این کشور نیز به وسیله دریای مدیترانه احاطه شده است، تقریبا بیشتر مرزهای غربی این کشور نیز آبی است و به وسیله دریای اژه پوشش داده شده است. بیشتر مرز های خاکی ترکیه در شرق و جنوب شرقی این کشور واقع شده اند. 

ترکیه علاوه بر پایتخت (آنکارا) دارای 3 شهر بزرگ و پرجمعیت یگر نیز می باشد. شهرهایی با نام های استانبول، ازمیر و آنتالیا.

آب و هوا در ترکیه

اکثر شهر ها در ترکیه، با توجه به موقعیت جغرافیایی گسترده این کشور و وجود رشته کوه‌های فراوان و داشتن مرزهای آبی بسیار. از اب و هوای متنوعی (4 فصل) برخوردار هستند. همچنین بعضی از شهرهای این کشور. مانند آنتالیا، ازمیر و استانبول که دارای مرزهای آبی هستند. زمستان های سرد و بارانی و تابستان‌های گرم و خشک دارند. یکی از بهترین زمان ها برای سفرهای توریستی می باشد.

سایر شهرها نیز نقشه ای به همین شکل دارند. با این تفاوت که امکان دارد سردی زمستان یا گرمی تابستان در آن‌ها شدیدتر باشد.

نظام سیاسی و واحد پول ترکیه

نظام سیاسی کشور ترکیه جمهوری است. و واحد پولی این کشور لیر می باشد. که با نماد اختصار TL شناخته می‌شود. پرچم سراسر سرخ با علامت هلال و ستاره سفید، نماد این کشور است. زبان رسمی مردم ترکیه، ترکی استانبولی است.
خلاصه اطلاعات سیاسی و جغرافیایی:

 • نوع حکومت:  جمهوری
 • جمعیت:  ۸۴٬۲۲۵٬۰۰۰ نفر
 • مساحت:  ۷۸۵٬۳۴۷ کیلومتر مربع
 • واحد پولی:  لیر (TL)
 • پایتخت:  آنکارا
 • کد منطقه:  90
 • زبان رسمی:  ترکی استانبولی
 • خط:  لاتین

تقسیمات استانی و شهرهای بزرگ

با توجه به مصوباتی که در کنگره جغرافیای سال 1941 تصویب شد. این کشور به 7 ناحیه یا اقلیم (به ترکی : bölge ) تقسیم‌بندی شده است. و همچنین هر ناحیه دارای چندین استان است. در کل این کشور 7 اقلیم و 81 استان دارد. نام شهر های مرکزی هر استان با نام استان یکسان می باشد. اما 3 استان ختای، قوجا ایلی و سقاریه، از این قانون جدا هستند.

این کشور شهر های معروف و پر جمعیتی دارد. شهرهایی از جمله، استانبول، آنکارا، ازمیر و آنتالیا. که همه این شهرها جز مراکز استان‌ها هستند. 

استانبول

استانبول با میزان ۱۵٬۰۶۷٬۷۲۴ نفر پرجمعیت‌ترین و معروف‌ترین شهر ترکیه محسوب می‌شود. که هر ساله تعداد بسیاری از افراد در سطح بین المللی برای اخذ ویزای توریستی ترکیه در استانبول اقدام می کنند. استانبول در غربی‌ترین نقطه این کشور و دورترین فاصله از ایران و در قسمت های اروپایی در سواحل دریای سیاه و دریای مرمره قرار دارد.

استانبول بزرگترین کلانشهر اروپا و دومین کلانشهر بزرگ خاورمیانه بعد از قاهره مصر می باشد. و به همین دلیل مهم‌ترین شهر در صنعت توریسم این کشور به حساب می‌آید.
اب و هوا در استانبول معمولا معتدل می باشد. همچنین در زمستان ها و تابستان ها در محدوده مناسبی از دما قرار می گیرد.

آنکارا

آنکارا پایتخت کشور ترکیه و مرکز فعالیت های سیاسی این کشور می باشد. و با حدود ۵٬۴۴۵٬۰۲۶ نفر جمعیت بعد از استانبول پرجمعیت‌ترین شهر می باشد. شهر آنکارا به عنوان یک پایگاه اقتصادی قوی می‌تواند به عنوان بهترین مقصد سرمایه گذاری در ترکیه شناخته شود.

آب و هوا در شهر آنکارا 4فصل دارد، آنکارا دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های گرم و خشک می باشد. میانگین دمای آنکارا در یک سال حدود 11.7 درجه سانتیگراد است.

ازمیر

ازمیر با حدود ۲٬۹۳۸٬۵۴۶ نفر، جمعیت به عنوان سومین شهر پرجمعیت در ترکیه شناخته می شود. این شهر در سواحل دریای اژه واقع شده است. و به عنوان یکی از قطب های تجاری و اقتصادی این کشور فعالیت بالایی دارد.
آب و هوا در ازمیر معتدل مدیترانه‌ای است. در تابستان حداکثر دمای آن به 31 درجه سانتیگراد می‌رسد. (گرچه رکورد 46 درجه ای نیز برای این شهر به ثبت رسیده است.) زمستان ها در این شهر همواره همراه با بارش باران است.

آنتالیا

آنتالیا نیز با حدود ۱٬۳۱۱٬۴۷۱ نفر، جمعیت هفتمین شهر پرجمعیت در ترکیه می باشد. که در سواحل دریای مدیترانه واقع شده است. آنتالیا به عنوان یکی از اصلی ترین مقصد های توریستی ترکیه شناخته می شود. آنتالیا به دلیل داشتن سواحل زیبا و اماکن گردشگری متعدد همانند استانبول به یکی از شهرهای محبوب توریستی تبدیل شده است.

آب و هوا در این شهر گرم و مرطوب است. تابستان‌های گرمی دارد و میانگین دما در تابستان بین 28 تا 36 درجه بوده و گاهی تا 40 سانتی‌گراد نیز افزایش می‌یابد. در زمستان دمای این شهر متعادل‌تر است و به طور متوسط بین 9 تا 15 درجه سانتی‌گراد بوده و بارش برف و یخبندان به ندرت در این شهر دیده می‌شود.

فرهنگ در ترکیه

فرهنگ مردم ترکیه با توجه به همسایگی این کشور با ایران و داشتن اشتراکات دینی و فرهنگی زیاد تقریبا با فرهنگ مردم ایران شباهت دارد. 
ترکیه از نظر دین کشوری یکپارچه محسوب می‌شود. به طوری که حدود  و 99.8% از مردم این کشور مسلمان هستند.
فرهنگ ازدواج در ترکیه به طور تقریبی با فرهنگ ازدواج مردم ایران شباهت هایی دارد. همچنین ازدواج در این کشور تفاوت هایی هم با کشور ایران دارد. یکی از این تفاوت ها به صورتی است که خانم‌ها بعد از ازدواج، از نام خانوادگی همسرشان استفاده می‌کنند.

در سال های گذشته این کشور تا تاریخ 1934 مردم این کشور از نام خانوادگی استفاده نمیکردند. اما بعد از سال 1934 داشتن نام خانوادگی در این کشور اجباری شد. اجباری شدن نام خانوادگی در این کشور، باعث شد مردم شروع به استفاده از نام پدر در فامیلی خود کنند، به طوری که نام‌های خانوادگی دارای کلمه اوغولو (به معنای فرزند) در این کشور زیاد شد. (مانند احمد اوغلو به معنای فرزند احمد).

زندگی شهری

سبک زندگی شهری در کشور ترکیه را می‌توان با عنوان کردن دسته‌ بندی های خدمات شهری توصیف کرد. با توجه به این موضوع که مردم یک شهر از چه خدمات شهری برای زندگی برخوردار هستند. کل سبک زنگی شهری را نشان می دهد. اکثر مردم  این کشور به خدماتی از قبیل آب، برق، تلفن و حتی گاز دسترسی دارند. و از جمله خدمات شهری می توان به سیستمهای حمل و نقل متعدد، سیستم اموزشی و تحصیلی، سیستم بهداشتی و درمانی، اشاره کرد. 

کار در ترکیه

ساعت کاری در ترکیه به طور معمول 9 ساعت کار در روز می باشد. که طی یک هفته 45 ساعت کار می شود. روزهای تعطیل نیز در این کشور روزهای شنبه و یکشنبه می باشد. و در واقع هر ماه 24 روز ساعت کاری رسمی وجود دارد.

میزان پایه حقوقی نیز 2942 لیر است که پس از کسر مالیات و بیمه 2324 لیر پرداخت می‌شود. در سال 2019 میانگین درآمد سالانه این کشور 642,147 لیر به ثبت رسیده است و درآمد غالب مردم در این سال 980,80 لیر بوده است. پر درامد ترین شغل های ترکیه:

 • پزشک متخصص /جراح:  29,100 لیر
 • قاضی:  24,500 لیر
 • وکیل:  19,800 لیر
 • سرپرست بانک:  18,600 لیر
 • مدیران اجرایی:  17,500 لیر
 • مدیران مالی:  16,300 لیر
 • ارتودنتیست:  15,700 لیر
 • استاد دانشگاه:  14,000 لیر
 • خلبان:  11,700 لیر
 • مدیران بازاریابی:  10,500 لیر

سرمایه گذاری در ترکیه

ساکنین ترکیه که در این کشور دارای ملک و مستغلات هستند. مشمول پرداخت مالیات می باشند. و مقيم بودن يا نبودن شخص هيچ گونه تاثيری بر قوانين مالياتی ندارد. مالیات بر درآمد در ازای کار و یا بر مبلغ اجاره‌ دریافتی و سود ناشی از یک سرمایه گذاری اعمال می‌ شود. بنابراین مالیات‌های اصلی در این کشور شامل موارد زیر است:

 • مالیات بر درآمد: حداکثر 35 درصد
 • مالیات وارد بر سرمایه گذاری: حداکثر 35 درصد
 • مالیات پس از خرید ملک: حداقل 4 درصد

از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در ترکیه می توان به مواردی همچون اخذ اقامت دائم و پاسپورت اشاره کرد. در صورتی که تمایل به داشتن اطلاعات بیشتر در زمینه دریافت پاسپورت ترکیه به وسیله سرمایه‌گذاری و سایر روش ها دارید. می توانید با مشاوین ما در موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر تماس حاصل کنید.

سیستم حمل و نقل عمومی

در کشور ترکیه به دلیلی قیمت بالای سوخت های فسیلی استفاده روزانه از اتوموبیل های شخصی کمتر رایج است و مردم بیشتر از سیستم های حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. در ادامه این مطلب شما را با مهم ترین سیستم های حمل نقل در این کشور که بیشترین میزان استفاده را دارند اشنا می کنیم.

 • مترو
 • اتوبوس 
 • تاکسی
 • دولموش
 • متروبوس
 • قایق های عمومی
 • تراموا

سیستم آموزشی ترکیه

سیستم تحصیلی ترکیه شامل دانشگاه ها و مدارس دولتی و خصوصی می باشد. دانشگاه های این کشور در رشته هایی از جمله مد و فشن بسیار سرآمد و معروف می باشند. همچنین از لحاظ رتبه‌های جهانی نیز در رتبه‌های قابل قبولی قرار دارند. در ادامه برخی از دانشگاه های برتر که رتبه های بین المللی کسب کرده اند را نام می بریم.

 • دانشگاه cankay
 • دانشگاه sabanci
 • دانشگاه bilkent
 • دانشگاه hacettepe
 • دانشگاه ko
 • دانشگاه bogazici
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه فنی METU
 • دانشگاه Atilim
 • دانشگاه استانبول

سیستم بهداشت و درمان ترکیه

کشور ترکیه در طول دهه اخیر رشد بسیار خوبی در حوزه سلامت داشته است و حدود 120 میلیارد دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری شده است. شرایط این کشور در سیستم بهداشت و درمان نسبت به گذشته تغییر کرده است و مهم‌ترین نشانه این موضوع کاهش نرخ خدمات درمانی در این کشور است.

سیستم درمانی در این کشور به این شکل است که 41 درصد از هزینه‌های درمانی و سلامتی مردم ترکیه به وسیله مالیات تامین می‌شود، شرکت‌های بیمه 31 درصد از آن را بر عهده دارند و مردم نیز به طور متوسط 28 درصد باقی‌مانده این هزینه‌ها را می‌پردازند.

هزینه زندگی در ترکیه

همانطور که میدانید ترکیه جز کشورهای توسعه یافته می باشد. و با توجه به ارزش کم لیر نسبت به دلار آمریکا.این کشور یکی از گزینه های مناسب برای مهاجران ایرانی برای زندگی و تفریح می باشد. می توان گفت که به صورت تقریبی با مبلغ 3000 لیر در یک ماه می شود زندگی خوبی داشت. که البته این مبلغ با توجه به سبک زندگی هر فردی می تواند کمتر یا بیشتر باشد. 

هزینه ملک در ترکیه

هزینه خرید یا اجاره ملک در ترکیه در هر شهری متفاوت خواهد بود. برای مثال اجاره خانه در شهر استانبول حدود 900 لیر می باشد. مراحل اجاره خانه در ترکیه با ایران تفاوت بزرگی دارد. به این صورت که نیاز نیست در این کشور برای اجاره خانه مبلغی را به عنوان ودیعه پرداخت کنید. بلکه با پرداخت اجاره خانه دوماه می توانید خانه را اجاره کنید. به طوری کلی هزینه کرایه خانه از ماهی 350 لیر آغاز شده و تا 1000 لیر در ماه در نوسان است. 

خرید ملک در ترکیه جز راه های مجاز ایرانیان برای مهاجرت  می باشد. و شما با خرید یک ملک می توانید به اقامت دائم و شهروندی این کشور نیز دست یابید. در صورتی که قصد کسب اطلاعات بیشتری در زمینه خرید ملک در ترکیه دارید. می‌توانید صفحات مربوط به ان را مطلاعه کنید. یا برای اطلاعات دقیق تر با موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر تماس حاصل فرمایید. 

دلایل انتخاب ترکیه برای زندگی

ترکیه کشوری است که جدا از سبک خاص شهری خود دارای سنت های قدیمی و مدرن اروپایی نیز می باشد. در صورتی که قصد مهاجرت را دارید باید با تمامی مزایا و معایب زندگی در این کشور آشنا شوید. در ادامه مطلب به بررسی برخی از مزایا و معایب زندگی در ترکیه می پردازیم.

مزایا:

 • آب و هوای مطلوب در اغلب نقاط کشور
 • غذاهای لذیذ (در صورتی که گیاه خوار نباشید!)
 • هزینه زندگی مناسب
 • اقتصاد رو به رشد
 • سیستم حمل و نقل متنوع
 • نزدیکی فرهنگ با ایرانیان
 • وجود مناطق گردشگری متنوع و متناسب با هر نوع سلیقه
 • اخذ اقامت آسان

معایب:

 • ارزش پایین لیر نسبت به دلار
 • نرخ بالای مالیات
 • ازدحام جمعیت و ترافیک در کلان شهرها
 • دشوار بودن زبان ترکی
 • سیستم قضایی ضعیف
 • وجود نژادپرستی
 • حقوق و دستمزد پایین نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • ساعت کاری بالا نسبت به کشورهای اروپایی
 • گران بودن انرژی و سوخت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *