کانادا

بورس استانی ایتالیا

بورس استانی ایتالیا

از اصلیترین دلیلهایی که دانشجوهای زیادی از کل دنیا، کشور زیبای ایتالیا را جهت ادامه تحصیل برمیگزینند، امکان دریافت بورس استانی ایتالیا ( بورس DSU ) است.این بورسیه ایتالیا، بر پایه اقتصاد خانواده دانشجو و شرایط درآمدزایی سرپرست خانواده به دانشجوی متقاضی تحصیل در کشور ایتالیا تعلق می‌گیرد. جهت دریافت بورسیه استانی نیاز است ثابت کنید درآمد خانواده و میزان ۲۰ درصد مستغلات ارزشی کمتر از ۲۳۰۰۰ هزار یورو را دارا هستند

آشنایی با بورسیه DSU ایتالیا

بورسیه DSU یا بورس استانی ایتالیا که اغلب بورسیه جهان سوم نام گرفته است. توسط Agenzia Regionale Diritto allo Studio Universitario – DSU ا تحصیلات دانشگاهی شورای منطقه توسکانی (Regione Toscana) ارایه شده است.    بورسیه تحصیلی  ‌DSU به متقاضیانی که قصد تحصیل در مقاطع و رشته‌های متفاوت ایتالیا را دارا هستند ، اما توانایی پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه زندگی در ایتالیا را ندارد، تعلق می‌گیرد. در اصل این بورسیه فقط شرایط مالی و اقتصادی تقاضا کننده را مورد توجه قرار میدهد می‌گیرد. سازمان بورسیه هر استان با در نظر گرفتن  وضعیت مالی خانواده دانشجو به آن‌ها کمک هزینه تحصیل و زندگی در اختیار انها میگذارد . اعلامیه‌ای از طرف سازمان بورسیه هر استان در ایتالیا انتشار میدهند. 

در این اعلامیه، مدرک های مورد نیاز برای گرفتن  بورسیه DSU، دهک‌های مالی که طبق آن بورسیه را به صورت کلی یا جزئی به دانشجو ارزه می‌دهند و تمامی جزئیات و مواردی که مربوط بورس استانی است، شرح داده می‌شود.

کمک هزینه DSU این موارد را شامل میشود:

 • اقامت رایگان
 • وعده های غذایی رایگان در سالن‌های غذاخوری دانشگاه
 • مشارکت در تامین اضاف هزینه ها (فعالیت‌های ورزشی، کتاب‌ها و غیره)
 • معافیت از هزینه شهریه دانشگاه 

شرایط دریافت بورسیه DSU ایتالیا

دانشجویانی که در یکی از سه مقاطق کارشناسی در ایتالیا، کارشناسی ارشد در ایتالیا و دکترا در ایتالیا از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا موفق به دریافت پذیرش شده باشند، می‌توانند جهت اخذ بورسیه استانی ایتالیا اقدام کنند.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که از کشورهای پیشرفته برای دریافت بورسیه DSU باید تأیید کنند که به هر خانواده با درآمد بالا و موقعیت های خوب متعلق نیستند. 

این گواهی باید صادره از یکی از موسسات زیر باشد :

 • نمایندگان دیپلماتیک ایتالیا در کشور مبدا
 • نهاد نمایندگی دیپلماتیک (سفارت یا کنسولگری) کشور مبدا در ایتالیا

متقاضیان حتما باید به خاطر داشته باشند که این گواهینامه باید توسط Prefettura ایتالیایی قانونی شود.

سپس متقاضیان باید مدارکی از مانند درآمد سالیانه خانواده، تعداد افراد خانواده و ارزش اموال متلعق به خانواده که این موارد نداشتن  توانایی در پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی در ایتالیا است را به سازمان مربوطه بفرستند .برای گرفتن بورسیه استانی ایتالیا فاکتورهایی وجود دارد و نیاز دارد تا متقاضیان این چند شرط را داشته باشند تا از کمک هزینه دانشجویی DSU استفاده کند.

گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه های  ایتالیا: دانشجویان تنها زمانی می‌توانند جهت اخذ بورسیه استانی ایتالیا اقدام کنند که از یک دانشگاه دولتی یا خصوصی در ایتالیا پذیرش داشته باشند.

موقعیت مالی خانواده دانشجو: بورسیه تحصیلی DSU بر اساس میزان وضعیت مالی خانواده دانشجو (عدد ایزه) واگذار می‌گردد.
شرایط سنی: متقاضیانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند باید دقت کنند که گپ تحصیلی زیادی نداشته باشند تا بتوانند به راحتی از سفارت این کشور ویزای تحصیلی دریافت کنند. بنابراین فقط شرایط سنی در دریافت ویزا از مهم ترین گزینه ها است و بعد از گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا دانشجویان با هر سنی می‌توانند برای بورسیه استانی ایتالیا اقدام کنند.
مدرک زبان: از مهم‌ترین عواملی که دریافت بورسیه در سال‌‌های بعد از سال اول تاثیرگذار است، داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی است. ارائه مدرک زبان انگلیسی (آیلتس ۶ یا ۶/۵) یا ایتالیایی (مدرک B2) مهم‌ترین شرط برای دربافت بورسیه استانی ایتالیا میباشد.

 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه سیه‌نا
 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
 
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت این بورسیه 
 • ترجمه و اسکن کردن فیش حقوقی سرپرست خانوار و یا دانشجو (در صورت سرپرست بودن دانشجو)
 • اسکن و ترجمه اجاره‌نامه سرپرست خانواده
 • ترجمه مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه دانشجو
 • گواهی بانکی اموال و دارایی‌های سرپرست خانوار از بانک مرکزی
 • مابقی حساب تمامی افراد خانواده در آخرین روز سال میلادی
 • وضعیت کلیه اموال و املاک همه ی افراد خانواده
 
فرآیند و زمان اقدام برای دریافت بورسیه DSU
فراخوان هرسال برای درخواست بورسیه‌های DSU در ماه جولای (ابتدای مرداد ماه) درسایت DSU Toscana اتشار داده میشود.
 شروع ثبت‌نام بورسیه استانی ایتالیا (DSU)فقط یک بار در سال و معمولا در ابتدای سال تحصیلی است. برای آخرین مهلت درخواست بورس تحصیلی سوم سپتامبر 2023 است.در واقع برای ثبت‌نام و ارسال درخواست برای دریافت بورسیه DSU ایتالیا، متقاضیان از اخر ماه جولای (ابتدای مرداد ماه) تا اواخر ماه سپتامبر (اواخر شهریور ماه) می‌توانند اقدام کنند.

مهلت بورسیه DSU ایتالیا:

مهلت این بورسیه یک سال میباشد و در اولین سال ، فقط رتبه‌بندی درآمد سالانه خانواده را مورد توجه قرار میدهند ولی در سال‌های بعد، این بورسیه شامل توانمندی های تحصیلی را هم در نظر میگیرند.

مبلغ بورسیه DSU ایتالیا

مبلغ تقریبی این بورسیه ۵٢٠٠ یورو تا ۶٠٠٠ یورو در سال است و با توجه به شرایط هر استان این مبلغ متغیر است. این مبلغ در بر گیرنده ی بخش بزرگی از هزینه‌های تحصیلی از قبیل تخفیف یا پرداخت ١٠ الی ٩٠ درصدی شهریه دانشگاه، تیکت تغذیه و هزینه خوابگاه دانشجو است.

عدد ایزه ISEE در دریافت بورسیه DSU

عدد ISEE که در دریافت بورسیه عامل مهمی است مخفف عبارت “Indicatore della Situazione Economia Equivalente” است و معادل فارسی آن، عبارت “شاخص وضعیت اقتصادی” است.

این عدد حاصل در نظر گرفتن “شاخص وضعیت اقتصادی” و مقیاسی به نام “Scala di Equivalenza” هست که باعث تاثیر تعداد اعضای خانواده، در محاسبه عدد ایزه می‌شود. این عدد، درآمدی را که تعلق به خانواده دارد مشخص می‌کند.
برای کسبISEE باید اظهارنامه جایگزین (DSU) را بفرستید. ISEE یک سندی است که به اطلاعات شخصی، درآمد و مشخصات دارایی از خانواده شما نیاز داردتاذ شرایط اقتصادی شما را تعیین کند.
شاخص وضعیت اقتصادی” که به آن ISEE هم می‌گویند، شامل مجموع درآمد خالص تمام اعضای خانواده در یکسال، به علاوه ٢٠ درصد املاک، مستغلات و دارایی‌های تمامی اعضای خانواده میباشد.

اداره بورس کشور ایتالیا، براساس آخرین اخبار، این شاخص رو معادل ٢٣٠٠٠ یورو اعلام کرده است و این عدد یعنی اگر درآمد سالیانه خانواده دانشجویی زیر این مبلغ است، بورسیه استانی، به دانشجو تعلق خواهد گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *