پناهندگیتخفیف های مهاجرتیترکیهموسسه مهاجرتی

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

در این مقاله که توسط متخصصان موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر. تدوین شده است. به انواع مجوز اقامت در کشور ترکیه و 8 روش دریافت آن می پردازیم. همچنین جهت اخذ اقامت توریستی ترکیه (کیملیک) آموزش هایی به شما عزیزان می دهیم.

کیملیک ترکیه چیست؟

در زبان ترکی کیملیک به معنای هویت است. و در اصطلاح به کارت اقامت ترکیه ( (Residence of Turkry) کیملیک می گویند. پس از اینکه متقاضی درخواست اقامت و زندگی در ترکیه را کند. کشور ترکیه با توجه به این درخواست، کارت کیملیک متقاضی را صادر می کند. 

فرد دارای کارت کیملیک

 کارت کیملیک عبارت اند از:

 • شما شهروند ترکیه محسوب نمی شوید.
 • جهت دریافت پاسپورت تاثیری ندارد.
 • اجازه کار در این کشور را ندارید.

برای کار کردن در کشور ترکیه شما عزیزان باید مجوز کار داشته باشید. 

1. اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه اولین روش دریافت اقامت ای کشور است. که دارای شرایط خاصی است. به طوری که افراد زیادی از جمله ایرانیان در پی فراهم کردن شرایط مورد نظر کشور ترکیه. جهت اخذ اقامت توریستی ترکیه هستند. و پس از اخذ این اقامت می توانند در کشور ترکیه حضور یابند. و در صورت نیاز این اقامت را تمدید کنند.

مدت زمان ویزای توریستی ترکیه

مدت زمان حضور در ترکیه  از طریق اخذ این اقامت سه ماه است. ایرانیانی که قصد اقامت در این کشور را دارند. به ازای هر شش ماه  می توانند نود روز بدون ویزا در این کشور بمانند. البته در این مدت  متقاضی نمی تواند. فعالیت تجاری و تحصیلی داشته باشد. اما برای اقامت طولانی در این کشور راه های قانونی ارزان تری وجود دارد.

راه های قانونی ارزان قیمت

پیشنهاد متخصصان موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر به شما عزیزان این است که. اگر به دنبال راه های قانونی ارزان قیمت دیگری مانند:

 • اجاره نامه
 • خرید ملک

استفاده کنید. به گونه ای که مدت زمان این نوع اقامت ها  در کشور ترکیه یک سال است.  که نیازمند دریافت اقامت توریستی است.

راه های اخذ اقامت توریستی یک ساله

اگر متقاضی قصد داشته باشد. بیش از نود روز در ترکیه بماند. با برخورداری از شرایط لازم می تواند. برای اقامت یک ساله اقدام کند. برای کسب این اقامت مدارک و روش های خاصی لازم است. که از طرف دولت ترکیه تعیین می شود. 

آیا کار با اقامت توریستی امکان پذیر است؟

اگر مدت شش ماه از اقامت متقاضی. در خاک ترکیه گذشته باشد. و فرد اقامت خود را به واسطه خرید ملک کسب کند. با کسب مجوز های لازم در این کشور می تواند شروع به کار کند.

که باید فرد کارت اقامت یا کیملیک داشته باشد. این مجوز فعالیت کاری در صورتی به فرد داده می شود. که استخدام فرد از سوی یک کارفرمای ترک باشد. و باید در این مدت برای فرد بیمه رد شود. در این صورت به فرد اجازه کار می دهند.

قوانین اقامت توریستی ترکیه

در گذشته قوانین اقامت توریستی ترکیه این گونه بود. که افراد با اجاره نامه می توانستند.  اقامت خود را در سال بعد تمدید کنند. و در این کشور ماندگار شوند. اما در این سال های اخیر قوانین جدیدی تصویب شده است. مبنی بر اینکه کسانی که اقدام به اخذ  اقامت توریستی ترکیه کرده اند. برای تمدید باید مواردی از جمله:

را داشته باشند.

در صورت محیا نبودن شرایط

 اگر متقاضی نتواند این شرایط را محیا کند. باید این کشور را ترک کرده و دوباره با اجاره نامه برای دریافت اقامت توریستی اقدام نماید. قابل به ذکر است که. برای اقامت در ترکیه باید به صورت کامل و صحیح مدارک خود را ارائه کند. و حتما دو ماه قبل از پایان مدت اقامت به گذراندن مراحل تمدید اقدام نماید.

اقامت کشور ترکیه از طریق اجاره خانه

آسان ترین روش اخذ اقامت این کشور اجاره خانه است. اما شامل همه شهرها و محله های استانبول نمی شود. در سال گذشته اداره مهاجرت استانبول تصویب کرد. که مناطق اسنیورت. و فاتیح جزء مناطق اجاره خانه نیستند.که  شکا عزیزان بتوانید از طریق اجاره خانه موفق به کسب اقامت ترکیه شوید. یک باور غلط این است که. با اخذ اقامت در این کشور در سال های متوالی شما قادر خواهید بود. پاسپورت و شهروندی ترکیه را اخذ کنید. به گونه ای که حتی اگر 50 سال متوالی در این کشور بمانید. موفق به کسب اقامت این کشور نخواهید شد.

ریسک اقامت توریستی ترکیه با اجاره نامه

اقامت کوتاه مدت در ترکیه می تواند. از طریق کسب اقامت توریستی باشد. که به آن اقامت با اجاره نامه یا اجاره ملک نیز می گویند. که به دلیل مقرون به صرفه بودن و همچنین کم خطر بودن مورد توجه زیاد ایرانیان است. دلیل این مسئله به رد درخواست اقامت یا ریجکت کردن متقاضی بر میگردد. که حتی ممکن است. با کامل بودن مدارک باز هم مورد قبول اداره مهاجرت ترکیه واقع نشود.

تمدید اقامت توریستی در ترکیه

3 سال قبل دولت ترکیه قانونی جدید تصویب کرد. قانون 6458 ماده 31 که به دریافت اقامت توریستی اشاره دارد.

 و در آخر این خبر در آذر سال 98 توسط آناتولی. (خبرگزاری رسمی دولت ترکیه.) نیز تایید شد. طبق این قانون هر فرد خارجی تنها یک سال می تواند. از این اقامت بهره مند شود. و پس از آن اگر مایل به ادامه زندگی در ترکیه باشد. باید از روش های دیگر جهت کسب اقامت این کشور اقدام نماید. برای مثال شرکت در کلاس های زبان ترکی که به تمدید اقامت توریستی کمک شایانی می کند.

مدارک لازم برای اخذ اقامت یک ساله(اجاره خانه)

مدارک لازم جهت اخذ اقامت یک ساله عبارتند از:

1. فرم راندووپرینت شده و نامه نوتر شده.
2.  بیمه سلامت.
3. دریافت کد مالیاتی.
4. رسید پرداخت حق خاک و هزینه کارت کیملیک.
5. چهار قطعه عکس 6.4
در سال 2021 تنها این مدارک کفایت داشت. و مدارک دیگری مثل سوءپیشینه و … نیاز نبود. که در سال 2020 ارائه این مدارک ضرورت دارد.

مراحل دریافت اقامت ترکیه

مراحل دریافت پاسپورت ترکیه عبارتند از:

 • تکمیل فرم راندوو
 • نوتر کردن اجاره خانه
 • خرید بیمه درمانی
 • دریافت کد مالیاتی
 • پرداخت هزینه خاک ترکیه
 • مصاحبه 
 • مدت زمان دریافت کارت اقامت کشور ترکیه
 • ریجکت شدن درخواست اقامت

تکمیل فرم راندوو

برای پر کردن فرم راندوو شما قادر خواهید بود. به سایت اداره مهاجرت به نشانی eikamet.goc.gov.tr. مراجعه کنید. این فرم ها را باید به دقت پر کنید. برای مثال. : در قسمت شغل متقاضی اگر شما گزینه calisiyorum یعنی کار کردن را انتخاب کنید. قطعا در خواست شما رد می شود. زیرا طبق قانون ترکیه کار کردن برای کسانی که اقامت توریستی ترکیه را دارند. ممنوع است. 

کار برای افراد خارجی که مجوز کار در ترکیه را ندارند. ممنوع می باشد. پس از پر کردن فرم راندوو زمان مصاحبه که همان مراجعه به اداره مهاجرت است. برای شما پیامک می شود.

نوتر کردن اجاره خانه

نوتر در ترکیه به مراکز اسناد دفتر رسمی گفته می شود. لازم به ذکر است که. شما عزیزان باید اجاره نامه خود را به یکی از این مراکز برده. و نوتر کنید.

برای هر نسخه نوتر کردن. شما باید مبلغ 80 تا 100 لیر ترکیه را بپردازید. هر یک از اعضای خانواده باید. یک اجاره نامه داشته باشد. بنابراین شما باید به تعداد اعضای خانواده اجاره نامه نوتر کنید. 

خرید بیمه درمانی

شما عزیزان باید در هنگام تکمیل فرم راندوو باید اطلاعات بیمه خریداری شده. خود را در فرم راندوو وارد کنید.  

دریافت کد مالیاتی

شما عزیزان باید قبل از تایم مصاحبه به اداره ورگی مراجعه کنید. تا کد مالیاتی خود را دریافت کنید. سپس بعد از گرفتن کد مالیاتی شما قادر خواهید بود. پرداخت های خود را توسط این کد انجام دهید. 

پرداخت هزینه خاک

برای پرداخت هزینه خاک ترکیه افراد. زیر 18 سال 40 دلار و افراد بالای 18 سال 80 دلار باید پرداخت نمایند. در فرم راندوو درج شده است. که قیمت دلار بر طبق قیمت روز راندوو محاسبه می گردد. در ادارات مالیات شما خواهید. توانست این مبلغ را پرداخت کنید.

مصاحبه

با توجه به تاریخی که برای شما پیامک شده است. باید به اداره مهاجرت بروید. و در بدو ورود یک پرونده برای شما تشکیل می دهند. و پس از آن برای اطلاعات بیشتر باید. به اتاق کارشناس بروید.

مدت زمان دریافت کارت اقامت ترکیه

بعد از گرفتن راندوو و تقاضای اقامت، 10 الی 15 روز مهلت دارید که. مدارک خود را استرداد کنید. و پس از استرداد مدارک تقریبا 10 روز نیاز است. تا کارت شما صادر شود. از زمان درخواست کارت تا گرفتن کارت 30 روز زمان لازم است. و درصورت کمتر بودن این دوره زمانی، دریافت کارت اصلی امکان پذیر نمی باشد.

ریجکت شدن درخواست اقامت

درصورتی که اقامت شما بنا به دلایل:

 • تمدید توریستی سال دوم.
 • اجاره نامه های غیر واقعی.
 • بیمه سلامت فاقد اعتبار و….

رد شود. در این صورت اداره مهاجرت ترکیه. یک نامه ترک خاک 10 روزه به شما خواهد داد. پس از دریافت این نامه شما باید درمدت 10 روز از خاک ترکیه خارج شوید. اگر در مدت زمان این 10 روز بیشتر شود. هنگام خروج از کشور ترکیه شما باید. مبلغی را به عنوان جریمه بپردازید. در صورت ریجکت شدن درخواست شما ممکن است 6 تا 5 سال نتوانید دوباره درخواست بدهید.

پیگیری کیملیک

پس از حدود 45 روز از طرف PPTیک کد برای شما ارسال می شود. که این کد پستی مرسوله شما محسوب می شود. در صورتی که شما در منزل نباشید. یا آدرس منزل شما اشتباه بوده باشد. شما می توانید با رفتن به PTT و با به همراه داشتن. پاسپورت خود کیملیک خود را دریافت کنید. 

2. اقامت از طریق ثبت شرکت

از طریق ثبت شرکت شما می توانید اقامت این کشور را کسب کنید. و آن را تمدید کنید. پس از ثبت شرکت شما قادر خواهید بود. اجازه کار دریافت کرده. و اقامت توریستی خود را به اقامت کاری تبدیل کنید. البته توصیه متخصصان موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر. به شما عزیزان این است که. حدود 3 ماه قبل از پایان اقامت توریستی خود برای ثبت شرکت حتما اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما متخصصان موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر در ارتباط باشید.

3.اقامت از طریق کار

یکی از بهترین روش های اخذ اقامت کشور ترکیه. محسوب می شود. زیرا پس از گذشت 5 سال شما قادر خواهید بود. شهروندی ترکیه و همچنین پاسپورت ترکیه را دریافت کنید. برای این کار شما باید کار قانونی داشته باشید. که به مجوز کار در ترکیه چالیشما ایزین گفته می شود. برای کسب و کار در کشور ترکیه 2 شرط مهم لازم است. که در زیر برای شما عزیزان شرح می دهیم: 

 1. تسلط به زبان ترکی ( زبان انگلیسی کفایت نمی کند. ولی در بعضی مشاغل دارای امتیاز است.)
 2. تخصص در کار مورد نیاز کشور ترکیه .

در صورتی که این دو ویژگی را دارید. می توانید از طریق سایت های کاریابی، کاری که در آن تخصص دارید را پیدا کنید. البته پیشنهاد متخصصان موسسه مهاجرتی دایانا مهاجر به شما این است که. ابتدا رزومه خود را برای کارفرما از ایران ارسال کرده. و بعد به دنبال مهاجرت باشید. پس از اخذ مجوز کار در ترکیه به شما اقامت کاری ترکیه می دهند. از مزیت های این اقامت عبارتند از:

 • بیمه رایگان پزشکی
 • اقامت دائم ترکیه و …

است.

4.اقامت تحصیلی ترکیه:

اقامت تحصیلی ترکیه 2 نوع است. که عبارتند از:

 • ثبت نام در دانشگاه ترکیه ( یا همان اخذ پذیرش). که شما به عنوان دانشجو در یک رشته تحصیل می کنید. 
 • این  روش که برای تمدید اقامت بیشتر کاربرد دارد. ثبت نام در کلاس های زبانی معتبر.

اقامت تحصیلی ترکیه تقریبا 4 هزار لیر برای یک سال هزینه دارد. که همراه با ثبت نام در کلاس های ترکی دانشگاه ها است. شما با ثبت نام در این کلاس ها قادر خواهید بود. ویزای تحصیلی یک ساله اخذ کرده و به راحتی اقامت خود را تمدید کنید.  

5.اقامت از طریق خرید خانه

شما قادر خواهید بود. با خرید خانه در هر شهر یا روستایی اقامت در کشور ترکیه را دریافت کنید. اما قابل به ذکر است. که با خرید ملک در ترکیه به شما اقامت دائم ترکیه نمی دهند. بلکه به شما اقامت یک ساله می دهند. که هر سال قادر به تمدید خواهید بود. همچنین اگر قصد خرید خانه ای را به طور شریکی دارید. باید اسم تمامی شریک ها در پاتو( سند ملکی) نوشته شود. تا به تمامی شرکا این اقامت یک ساله تعلق بگیرد. 

هزینه خرید ملک جهت کسب اقامت دائم ترکیه

اما برای کسب اقامت دائم ترکیه با خرید ملک. شرط مبلغی بالای 250 هزار دلار دارد. بنابراین شما با خرید ملکی به ارزش بالای 250 هزار دلار شما شهروند ترکیه محسوب می شوید. قیمت سوییت های استانبول در فایل های فروش ترکیه در حدود 100 هزار لیر می باشد. با داشتن خانه یا زمین در ترکیه از اقامت سالیانه این کشور بهرمند می شوید. 

6. اقامت از طریق سرمایه گذاری

شما از طریق سرمایه گذاری یا حتی سپرده گذاری در بانک های ترکیه شما قادر خواهید بود.اقامت کشور ترکیه را کسب کرده. و این اقامت را تمدید نمایید. اگر شما در بانک های ترکیه دارای حساب بانکی بوده. و گردش حساب یا سپرده داشته باشید. با ارائه مدارکی به اداره مهاجرت ترکیه. و همچنین با ارائه دلایل منطقی این اقامت خود را تمدید نمایید. 

 شما در ترکیه با ارائه پاسپورت خود و همچنین بدون اقامت این کشور حساب بین المللی برای خود باز کنید. اگر به دنبال سرمایه گذاری از دیگر روش ها هستید. باید مدارک خود را به طور دقیق و واضح ارائه دهید. همچنین مدارک شما باید اعتبار کافی داشته باشد. 

7. اقامت از طریق ازدواج

جهت کسب اقامت در کشور ترکیه اگر شما با فردی که شهروند ترکیه باشد ازدواج کنید. :

 • یک اقامت کوتاه مدت اخذ خواهید کرد.
 • و در صورت ادامه زندگی بعد از 3 سال به شما اقامت دائم تعلق می گیرد.

اما مواردی مانند : عدم سوء پیشینه فرد موردنظرتان جهت ازدواج. در اداره امنیت ترکیه از اهمیت زیادی برخوردار است. و در صورت نداشتن سوء پیشینه به شما شهروندی تعلق می گیرد.

8.اقامت از طریق تولد فرزند

 برای تولد فرزند نیز اداره مهاجرت ترکیه تابع خون افراد عمل می کند. به طوری که تولد فرزندی که پدر و مادر ترک نیستند. باعث اخذ شهروندی کودک نمی شود. ولی اگر یکی از والدین ترک باشد. اداره مهاجرت ترکیه به آن بچه شهروندی ترکیه اعطا می کند.

اقامت دائم ترکیه

یکی از شایعاتی که وجود دارد. این است  که در صورت تمدید اقامت موقت به مدت 5 سال شما قادر. :

 • به دریافت اقامت دائم ترکیه
 • و همچنین شهروندی ترکیه می شوید.

در حالی که این قانونی غلط و برای فریب شما عزیزان است. و اصلا صحت قانونی ندارد. زیرا شما قادر نخواهید بود با اقامت توریستی و خرید ملک کمتر از 250 هزار دلار اقامت دائم. و همچنین شهروندی ترکیه را اخذ کنید.  تنها حالتی که شما قادر خواهید بود. اقامت دائمی ترکیه را بعد از گذشت 5 سال دریافت کنید. که کار قانونی و اقامت کاری داشته باشید. به گونه ای که اقامت کاری بعد از 5 سال می توانید اقامت کاری را به اقامت دائم ترکیه تبدیل کنید. اما قابل به ذکر است. که اقامت توریستی و انواع اقامت کوتاه مدت دیگر را شما نمی توانید. به اقامت دائم تبدیل کنید. 

مزایای اقامت ترکیه

پاسپورت و شهروندی کشور ترکیه مزایای زیادی دارد. به گونه ای که شما عزیزان قادر خواهید بود:

 • فرزندان خود را در مدارس دولتی که به صورت رایگان هستند. ثبت نام کنید.
 • همچنین به راحتی ثبت شرکت کرده.
 •  حساب بانکی برای خود باز کنید.

به دلیل اینکه شما مقیم ترکیه هستید. به راحتی می توانید. درخواست ویزای کشور های اروپایی و همچنین کانادا را بدهید. کشور ترکیه به معنای یک سکوی پرتاب به سمت کشورهای اروپایی به حساب می آید. برای اخذ اقامت کانادا با داشتن شهروندی ترکیه و همچنین گردش حساب در ترکیه. شانس قبولی شما به صورت چشم گیری افزایش می یاید. 

مهم ترین هزینه های زندگی در ترکیه

مهم ترین هزینه ها  مربوط به هزینه زندگی است. بنابراین قبل از مهاجرت به این کشور باید راجب هزینه ها اطلاعات زیادی داشته باشید. همان گونه که در خرید خانه یا اجاره، شهر تاثیر بسزایی دارد. به طور میانگین هزینه زندگی در یکی از شهرهای کشور ترکیه بین 3000تا 5000 لیر می باشد. البته قابل به ذکر است. که این هزینه گفته شده. بدون در نظر گرفتن هزینه های تحصیل است. زیرا نوع دانشگاه و محل تحصیل نیز دارای هزینه های متفاوتی است.

هزینه زندگی در ترکیه

به طور کامل هزینه های زندگی در ترکیه شامل.:

 • پوشاک 
 • خوراک
 • پوشاک
 • حمل و نقل 

اگر بتوانید مجوز کار در تکیه را دریافت کنید. به راحتی قادر خواهید بود. این موارد گفته شده را تامین کنید. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *